کد خبر : 1097
تاریخ انتشار : پنج‌شنبه 19 دسامبر 2019 - 17:01

برای رفع محرومیت تفکر انقلابی باید فراگیر شود/ شهر من فومن ۲۰۰۰جهادگر بسیجی دارد

برای رفع محرومیت تفکر انقلابی باید فراگیر شود/ شهر من فومن ۲۰۰۰جهادگر بسیجی دارد

روستاگردی های اعجازقلم باهدف انعکاس مشکلات مردم و ترویج مطالبه گری آغازشد. سه پیران کاشانی، بعنوان اولین روستا برای اجرای این طرح رسانه ای انتخاب شد.

به گزارش بهجت خبر به نقل از اعجاز قلم، روستاگردی های اعجازقلم باهدف انعکاس مشکلات مردم و ترویج مطالبه گری آغازشد. سه پیران کاشانی، بعنوان اولین روستا برای اجرای این طرح رسانه ای انتخاب شد .

این روستا از توابع بخش مرکزی شهرستان فومن، با جمعیتی بیش از سیصدنفر و فاصله ای کمتر از ۳کیلومتر از مرکز شهر واقع شده است. با تیم خبری مان به حوالی مسجد روستا رفتیم تا با مردم درخصوص مشکلاتشان گفتگو کنیم.

اهالی روستا نسبت به مسوولین کشور استان و شهرستان انتقاد داشتند ، از وعده های انتخاباتی نامزدهای دوره ی قبل مجلس شورای اسلامی که دروغی بیش نبود گله مند بودند. می گفتند حاج آقا افتخاری نماینده ی ما هم که قول آسفالت کوچه شهید مهدی نعمتی را داده بود هنوز پس از گذشت ۴سال و فرارسیدن انتخابات دوره یازدهم به قولش عمل نکرده است.

وجود پرچم ایران روی میله های پل کوچه ی مورد نقد مردم، نظر ما را به خود جلب کرد. پرسیدیم افتتاحی رخ داده که پرچم ایران در این جا برافراشته است؟ گفتند: بله این پل مدتی است که افتتاح شده است. گفتیم چه خوب پس مسوولین چندان بیکار هم نبوده اند که جوانان محل پاسخ دادند : این هم کار سپاه و بسیج سازندگی است.

پیرمرد حاضر در جمع ادامه داد : واقعا دستشان درد نکند، با تعریض این پل دیگر نگران حوادث نیستیم. در گذشته ماشین آتش نشانی نمی توانست از این کوچه که به خیابان بین الملل روستای ماوردیان متصل است عبور کند اما حالا کوچه شهید مهدی نعمتی دوطرفه است و تردد برای صدخانوار این کوچه آسان تر شده است.

ریش سفید محل در تکمیل حرف هم محلی هایش افزود : از بسیجی ها ممنونیم. حالا منتظریم ببینیم دیگر مسوولین، چه بهانه ای برای عدم آسفالت این کوچه دارند. قبلا هربار که پیگیر می شدیم می گفتند : تا در این کوچه پل احداث نشود و جاده تعریض نگردد به صرفه نیست برای آسفالتش هزینه کنیم.

بانویی ادامه داد : به نظرم بهتر است برای پیگیری آسفالت هم به سپاه مراجعه کنیم به نظرمی آید اینها بیشتر به فکر ما مردم هستند. چندی قبل برای اشتغالزایی خانواده ای در این روستا تسهیلاتی به او دادند که با پرورش مرغ بومی از فضای حیاط منزلش کسب درآمد کند.

جوان روستایی که برایش این خبر تازگی داشت از ما پرسید آیا شما شرایط گرفتن این وام ها را می دانید!؟ ما داریم با بیکاری دست و پنجه نرم می کنیم. دلمان به مسافرکشی با پراید دهه ی هشتادمان خوش بود که آن هم با تصمیم سران سه قوه دیگر نمی صرفد.
این سوال جوان روستایی مارا واداشت تا برای کسب اطلاعات بیشتر سری به سپاه ناحیه ی شهرستان فومن بزنیم .

ر

به روابط عمومی سپاه مراجعه کردم، او گفت این گوشه ای از اقدامات محرومیت زدایی بسیج سازندگی است بهتر است با مسوول این واحد گفت و گو کنید.

ساختمان سپاه خیلی نو و شیک نیست،فضا را که دیدم زیرلب گفتم :چه کسی باید به فریاد محرومیت این اداره برسد؟!!

انتهای راهروی طبقه ی اول، اتاق کوچکی با دو میز کاری ساده دفتر بسیج سازندگی بود.در حین صحبت بودیم که دو مرد داخل و مشغول گفت و گو شدند. فاکتورهایی رد و بدل شد. رییس بسیج سازندگی حدود نیم ساعت! با زبانی نرم و لبخندی ملتمسانه! تقاضای تخفیف داشت. باخودگفتم که مگر این دو چکاره اند!؟ که بردبار به آن ها گفت : بیش از ۵٠خانه ی دیگر بایدبسازیم.مطمین باشید از تخفیف ضرر نمی کنید.این تخفیف برایتان سود معنوی و مالی دارد.

یکی از آن پیمانکاران که خستگی در صورتش موج می زد گفت :(اتفاقا چون از محرومیت صاحبان خانه باخبر بودم پیشاپیش تخفیف دادم. برای مثال کرایه ی ۳۰هزارتومانی حمل بار نیسان را ۲۰هزارتومان حساب کردم. باور کنید وضعیت ما هم خیلی بهتر نیست! پنج شنبه هفته ی پیش حقوق کارگرانم را از همسایه قرض گرفته ام. اگر بیش از این تخفیف دهم فردا خانواده ی من هم باید تحت پوشش یکی از این نهادهای حمایتی قراربگیرند!)

رییس بسیج سازندگی فومن هم بعد از شنیدن حرفهایش پاسخ داد :(می دانم محرومیت دیگر برای برخی اقشار نیست و فراگیر شده، شماهم از اقشارسختکوش و کم درآمد جامعه هستید و نباید از شما انتظار داشت
اما ما هم باید در همین تورم و با همان ۴٠میلیون تومان مصوب شده در سال‌های قبل برای محرومین خانه بسازیم! و اگر شما و خیرین یاری نرسانند واقعا نمی شود کاری را پیش برد. )

خلاصه حاصل نرمش جناب رییس و بخشش پیمانکار تخفیف و توافق شد و نوبت به من رسید. از مسوول بسیج سازندگی فومن خواستم که اقدامات محرومیت زدایی این نهاد را در یکسال گذشته بیان کند. او ابتدا کمی تعلل کرد. می گفت ما علی(ع)وار و غریبانه کار می کنیم اما همه ی اقداماتمان را به مسوولین استانی گزارش می دهیم .

از شما چه پنهان در دلم گفتم : لابد این ها هم مثل خیلی از ادارات چون حرفی برای گفتن ندارند و کارخاصی انجام نداده اند از رسانه ها فراری اند و ریا نکردن را برای پوشاندن کم کاری های خود و عدم رسانه ای کردن آن بهانه می کنند. باید از شگرد خبرنگارانه استفاده می کردم تا بقولی یخ مسوول وا شود.

به ایشان گفتم : جسارتا من اسم این عدم انعکاس را غربت نمی گذارم، اجحافی است در حق این نهادمردمی .
نه فقط مدیران ارشد، بلکه لازم است مردم بدانند که شما چه می کنید. انعکاس رسانه ای موجب دلگرمی و اعتماد مردم و مشارکت خیرین و نیکوکاران می شود.

شاید این جمله سبب شد که علیرضا بردبار (مسوول بسیج سازندگی شهرستان فومن) علی رغم میل باطنی گزارش مفصلی شرح دهد.
او از احداث ۸۰ واحد مسکن محرومین با اعتبار۴٠میلیون تومانی خبر داد که از فروردین ماه سال جاری آغاز شده و باید تا پایان امسال به بهره برداری برسد.

از آن جا که تجربه ی ساخت خانه را داشتم، می دانستم با ۴۰میلیون تومان حتی سرویس بهداشتی یک خانه هم تکمیل نمی شود از ایشان چگونگی را جویا شدم ،وی با ابراز نگرانی از ادامه روند ساخت وساز گفت : این اعتبار مصوب درون سازمانی است، معمولا ۹میلیونی را هم صاحبخانه تامین می کند و مابقی هزینه ها توسط خیرین پرداخت می شود و با مبلغی حدود ۷۰میلیون تومان خانه برای سکونت آماده می گردد.

مسوول بسیج سازندگی فومن با اشاره به نقش موثر گروه های جهادی در پیشبرد اهداف این نهاد گفت : در این شهرستان بیش از ۱۰۰گروه جهادی در حال فعالیت هستند. پرسیدم ۱۰۰نفر در گروه های جهادی فعالند؟ گفت : خیر! صد گروه جهادی ٢٠نفره داریم که در راستای بیانات بنیان گذار کبیر انقلاب و رهبری، به کمک و حمایت از اقشارمحروم جامعه مشغولند.

وی کمک به ساخت و تعمیر مساجد، شن ریزی و راهسازی معابر مناطق محروم، توزیع بذر گواهی، پخش کود و آزمون خاک کشاورزان توسط بسیج مهندسین، دروی برنج شالیزار کشاورزان، لایروبی انهار کشاورزی، رنگ آمیزی و ساخت سرویس بهداشتی برای مدارس روستاهای محروم، پاکسازی معابر از زباله ها، دوخت مانتوی مدارس برای دانش آموزان مستمند، توزیع بسته های حمایتی، ویزیت رایگان، کاشت دانه ی روغنی کلزا، برگزاری کلاس های آموزشی، کمک در برپایی یادواره ی شهدا را از جمله اقدامات بسیج سازندگی برشمرد.

او یک به یک اقدامات را با ارائه ی تصاویر شرح می داد و من بیشتر در تعجب فرو می رفتم! شهرمن فومن، ٢٠٠٠هزار جهادگر بسیجی دارد که در شالیزارها پابه پای کشاورزان مستمند برنج بریده اند، مهربانوانی دارد که باغ های صیفی کاری نیازمندان را از علف های هرز پاک کرده اند، برای دختران یتیم جهیزیه جمع آوری کرده اند، جهادگرانی که کودکان محروم را به آرزوهای کوچک و بزرگی چون دوچرخه دارشدن رسانده اند! اما منه خبرنگار اطلاعی نداشتم.

جالب بود برعکس بسیاری از مسوولین که کاه عملکرد خود را کوه می نمایانند، این مسوول در واکنش به تعجب من از تنوع و تعدد خدماتشان به مردم گفت : خانم خبرنگار، آنقدر حجم محرومیت ها زیاد است که این کارها در برابرش به چشم ما نمی آیند، مکفی و رضایت بخش نیست. دلمان می خواهد کارهای بزرگتری انجام دهیم اما خب کمبود بودجه اجازه نمی دهد .

بردبار با تایید وضعیت بد اقتصادی افزود: توزیع ۱۵۰۰بسته ی حمایتی شامل خوراک، پوشاک، کیف، کفش و لوازم تحریر در ۹ماه نخست سال و خرید ده ها یخچال، فرش، موکت، تلویزیون، بخاری و… در کنار اهدای ۵ جهیزیه کامل به نوعروسان در راستای تامین اقلام ضروری زندگی محرومین هم تحقق پذیرفته است.

مسوول بسیج سازندگی سپاه ناحیه فومن تامین و ارسال اقلام زندگی به ارزش بیش از یک میلیارد تومان برای کمک به مناطق سیل زده ی کشور را از اهم فعالیت های محرومیت زدایی سپاه پاسداران فومن دانست و تصریح کرد : محرومیت زدایی را نباید محدود به مکان خدمت کرد بلکه برای کمک به همنوع همواره باید کوشا بود.

از او پرسیدم پل روستای سه پیران کاشانی را بسیج سازندگی ساخته است؟
پاسخ داد : بله، این پل با درخواست مسوولین محلی براساس اولویت نیاز مردمی و با کمک خیرین افتتاح شد که برآورد هزینه ی آن چیزی بالغ بر صدوپنجاه میلیون تومان محاسبه شد.
او افزود : در سال جاری بعد از دو پل ساخته شده در فوشه و قلعه رودخان این سومین پلی است که مجموعا با هزینه ای بالغ بر ٧۰۰میلیون تومان ساخته شده و مشکل تردد بیش از۵۰۰ خانوار را برطرف نموده اند.

جوانان این روستا از تسهیلات اشتغالزایی سپاه گفتند. اعطای این گونه وام ها از کجا و چگونه است؟

بردبار از راه اندازی صندوق های مردم یار و مردم دار در سطح روستاها و محلات شهری خبر داد و افزود : اعضای ستاد خیرین آن مناطق هستند و با اعطای وام قرض الحسنه بدون سختی های موجود در بانک ها در رفع مشکلات مردم روستایشان نقش ایفا می کنند.

اسماعیل رهنما( عضوهیات مدیره ی صندوق قرض الحسنه مردم یار و مردم دار روستای رودپیش) در این باره گفت :صندوق این روستا از فروردین سال ١٣٩٧افتتاح شد و پس از سه ماه آغاز به کار نمود و تا امروز به بیش از صد نفر تسهیلات ارایه داده است.

بردبار در ادامه به کاشت دانه ی روغنی کلزا در زمین های بایر کشاورزان با هدف توسعه ی درآمد اقشار ضعیف جامعه و بهره وری بیشتر از نعمات خدادادی اشاره کرد و افزود :زمین های بایر شرکت ابریشم یکی از مکان های اجرای این طرح است.

عباس شرافتمند( فرمانده پایگاه بسیج شرکت‌ ابریشم فومن) در این راستا افزود :ایده ی بسیار خوبی بود. اگر تداوم داشته باشد و فراگیر شود کشاورزان می توانند برای کشت دوم از دانه ی کلزا که مراحل نگهداری، رشد و بهره وری اش آسان تر از برنج است استفاده کنند و سودمالی بسیاری ببرند.

او می گفت : در این شرکت به جز توتستان ها زمین های بایر و بلا استفاده ای وجود داشت که حالا با مجری طرح بودن اداره ی جهادکشاورزی و کود و بذر دادن، شخم زدن و آماده سازی زمین توسط بسیج سازندگی ٢٢هکتارآن در مرحله ی اول زیرکشت رفته است و برای ما کارکنان این شرکت، امید تغییر و توسعه‌ را ایجاد کرده است.

مصاحبه با بردبار پایان یافت اما سوال های بسیاری در ذهنم جرقه خورد؟

مگر عمق محرومیت های سرزمینم تا چه اندازه است که با اینهمه اقدامات و سرمایه ، صدای ناامیدی مردمانم بیشتر و بلندتر از امیدواری شان است؟

آیا بسیج سازندگی به تنهایی می تواند تمام خرابه ها و خرابی ها را بسازد؟

چرا با زیادشدن نهادهای مردمی و حمایتی، تعداد محرومیت ها و محرومین کمتر نمی شود؟

به گمانم برای رفع مطلق فقر و محرومیت، چیزی که نیاز است فراگیرشود، تعداد سازمان‌های حمایتی! و مردمی نیست بلکه تفکرات بسیجی، جهادی، انقلابی یا همان مردمی و انسان‌دوستانه ی همه ی ما آدم هاست.

/سمیرابخشی

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.