کد خبر : 1272
تاریخ انتشار : شنبه 28 دسامبر 2019 - 16:14

رئیس ستاد انتخابات کشور:

احراز هویت‌ رای دهندگان در انتخابات مجلس الکترونیکی است

احراز هویت‌ رای دهندگان در انتخابات مجلس الکترونیکی است
رئیس ستاد انتخابات کشور درباره برگزاری انتخابات الکترونیک در ۲ اسفند، گفت: تا مرحله احراز هویت‌ها را با شورای نگهبان به جمع بندی رسیدیم و دستگاههای آن را نیز با کمک وزارت دفاع می‌سازیم.

به گزارش بهجت خبر، جمال عرف رئیس ستاد انتخابات کشور و معاون سیاسی وزیر کشور در نشست خبری خود با اصحاب رسانه که عصر امروز برگزار شد، طی سخنانی درباره بررسی صلاحیت‌ها در هیأت‌های اجرایی، گفت: دو دیدگاه درباره عملکرد هیأت‌های اجرایی گفته شد؛ عده‌ای گفتند که تائید صلاحیت‌ها به صورت فله‌ای صورت گرفته و عده‌ای نیز هیأت‌های اجرایی را متهم کردند که این هیأت به موضوع نگاه سیاسی داشته و بخشی از داوطلبان که منتسب به یک جریان سیاسی بودند را رد کردند که هر دو غلط است.

وی افزود: هیأت‌های اجرایی یک شخصیت حقوقی مستقل دارند، وقتی سخن از معتمدین که در این هیات‌ها حضور دارند، می‌شود این معتمدین توسط فرماندار انتخاب می‌شود و دادستان و رئیس سازمان ثبت نیز از اعضای هیأت‌های اجرایی هستند فرایند اجرایی کار انتخابات برعهده این هیات است، یعنی هم بررسی صلاحیت‌ها و تا اخذ رای بر عهده این هیات است.

رئیس ستاد انتخابات کشور افزود: در کل کشور ۱۱۲۳هیات اجرایی اصلی و فرعی داریم که ۲۰۸ هیات اجرایی ما اصلی و مابقی فرعی است. حدود ۱۴۶۰۰ نفر مشغول این فرایند در هیات‌های اجرایی هستند و ۸۹۸۴ معتمد در این هیأت‌ها هستند که ۲۸ درصد کارمند، ۱۶ درصد از معلمان، ۷ درصد کشاورز، ۵ درصد روحانی از جمله اعضای این هیات‌ها هستند.

عرف تصریح کرد:شانزده‌هزار و سی و سه‌ نفر تعداد کل داوطلبان بود که بیش از ۶۰ هزار استعلام در روند بررسی‌ها انجام شد و هیات‌های اجرایی مسئولیت دارند که صلاحیت این افراد را بررسی کنند. بیش از ۱۵۰۰۰ هزار نفر در مدت محدود ده روزه بررسی شدند و هیأت‌ها تمام تلاش خود را انجام دادند که عدالت را مبنا گذارند مهم نیست که یک فرد منتسب به کدام جریان سیاسی است و هیات‌ها طبق قانون عمل می‌کنند.

وی افزود: طبق ماده ۳۰ قانون انتخابات، وابستگان تشکیلاتی و هواداران گروه‌های غیرقانونی، کسانی که به جرم اقدام علیه نظام محکوم هستند، افراد مشهور به فساد و فسق، قاچاقچیان مواد مخدر از جمله کسانی هستند که طبق قانون نمی‌توانند در انتخابات شرکت کنند. کسی که محکومیت قطعی دارد جدای از اینکه منتسب به کدام جریان است، باید طبق قانون عمل شود. نگاه نکنیم که یک فرد منتسب به کدام جریان است بلکه بابد طبق قانون نگریست . هیات‌ها تلاش کردند در چهارچوب قانون عمل کنند و تشخیص بدهند. برخی افراد محکومیت قطعی داشتند ولی ثبت نام کردند و این روشن است که صلاحیت چنین فردی تایید نمی‌شود. برخی نیز به دلیل مدارک تحصیلی مشکل داستند و علیرغم اعلام قبلی ما، مقامات باید شش ماه قبل از ثبت نام استعفا می‌دادند و افرادی بودند که استعفا نداده بودند.

رئیس ستاد انتخابات کشور اظهار داشت: جمعیت قابل توجهی که وزیر  کشور هم اعلام کرد که بیش از ۱۳۰۰۰ نفر تأیید صلاحیت شدند و ۱۳۳۶ نفر تأیید نشدند که عدد حدود ۸ درصدی است که تایید نشدند. در قانون فرصتی برای تجدید نظر برای هیات‌های اجرایی وجود ندارد و می‌شود در آینده برای آن فکر کرد. کسانی که صلاحیتشان تایید نشده می‌توانند به هیات‌های نظارت اعتراض کنند. اکثریت قاطع استانداران نسبت به عملکرد هیات‌های اجرایی رضایت داشتند و طبق قانون عمل کردند.

عرف خاطر نشان کرد: من هم‌زمان مسئولیت کمیسیون ماده ده احزاب را نیز بر عهده دارم، اگر ملتزم به قانون هستیم باید چهارچوب‌های قانون را رعایت کنیم. برخی تشکل‌هایی که در گذشته بوده، طبق قانون جدید وجاهت قانونی ندارند، مانند برخی شوراها. در گذشته شورای عالی سیاستگذاری اصلاح طلبان بوده ولی قانون جدید یک حزب و یک جبهه را می‌شناسد و افراد این شورا نیز پذیرفتند که عنوان آن به جبهه اصلاح طلبان ایران اسلامی تبدیل شود و خرداد امسال توسط نماینده این جبهه به اطلاع کمیسیون ماده ۱۰  احزاب رسیده است و کمیسیون این جبهه را به رسمیت می‌شناسد.

وی ادامه داد: هیأت‌های اجرایی بعد از این مرحله(مرحله بررسی صلاحیت)، شعب و صندوق‌ها و عوامل حضور پای صندوق و کارهای اجرایی و تمام فرایند مرتبط با موضوع انتخابات برعهده هیأت‌های اجرایی است. هر یک از اعضای هیات‌های اجرایی یک رأی دارند و فرماندار و معتمد هرکدام دارای یک رأی هستند.

رئیس ستاد انتخابات کشور در پاسخ به سوالی مبنی بر انتقاد برخی اصلاح‌طلبان از حضور دادستان در هیأت‌های اجرایی و تلقی این حضور به دخالت قوه قضاییه در کار اجرایی انتخابات، گفت: ما مجری قانون هستیم و در اصلاحیه قانون که در سال ۹۵ انجام شده، دادستان به عنوان عضو حقوقی به هیات‌های اجرایی پیوسته و مجلس شورای اسلامی نیز این را تصویب کرده است. کسانی که این ایراد را می‌گیرند یا به قانون اشراف ندارند و یا برخی می‌خواهند فرار به جلو کنند.

عرف همچنین درباره انتخابات مجلس خبرگان رهبری اظهار داشت: ثبت نام‌های این انتخابات در فرمانداری‌ها انجام شده و ۳۰۲ نفر از آقایان و یک نفر از خانم‌ها ثبت نام کردند که ۲۹۴ نفر از این تعداد تحصیلات حوزوی داشته و مابقی تحصیلات غیر حوزوی و دانشگاهی داشتند و بعد از ثبت نام در اختیار شورای نگهبان قرار می‌گیرند.

وی همچنین درباره انتخابات الکترونیک افزود: از حیث تقویم اجرایی انتخابات به صورت همزمان حرکت می‌کنیم و تعرفه‌ها در حال چاپ است. تا مرحله احراز هویت‌ها را با شورای نگهبان به جمع بندی رسیدیم و دستگاههای آن را نیز با کمک وزارت دفاع می‌سازیم و از این دستگاه‌ها در این انتخابات استفاده خواهد شد. مرحله بعدی مساله صندوق است که هنوز به جمع بندی نرسیدیم و شورای نگهبان سوالاتی دارند و در حال گفت‌وگو هستیم و از ظرفیت صندوق‌هایی که در اختیار داریم، از این صندوق‌ها در حوزه های که یک نماینده هستند می‌توان استفاده کرد ولی هنوز به جمع بندی نرسید‌ه‌ایم.

معاون سیاسی وزارت کشور درباره انتشار اخباری درباره تعبین مکان‌هایی برای تجمعات نیز تصریح کرد: سال گذشته هیأت دولت مصوبه ای داشتند که مناطقی تشکیل شود در این باره ولی افرادی به این مصوبه اعتراص کردند و دیوان عدالت اداری نیز بنابر اعتراض آنان رأی داد. اگر گروه ها بخواهند در مکان مستقفی تجمعی داشته باشند فقط اطلاع می‌دهند. در وزارت کشور مشخص کردن محل برای تجمع‌ها را پیگیری می‌کنیم و امیدواریم نتیجه آن دچار به آن مصوبه دولت نشود. اگر مکان تعریف شده باشد باید امنیت فرد حفظ شود و برای جلوگیری از سوءاستفاده از اعتراضات، باید یک مکان مشخص معین شود.

/انتهای پیام

/۸دی

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.