کد خبر : 1411
تاریخ انتشار : سه‌شنبه 31 دسامبر 2019 - 15:31

پروژه‌های مطالعاتی آبخیزداری مراتع گیلان ۹۶ درصد پیشرفت فیزیکی دارد /دو طرح آبخیزداری در فومن و صومعه سرا

پروژه‌های مطالعاتی آبخیزداری مراتع گیلان ۹۶ درصد پیشرفت فیزیکی دارد /دو طرح آبخیزداری در فومن و صومعه سرا
پروژه‌های مطالعاتی آبخیزداری در حوزه مراتع گیلان به پیشرفت ۹۶ درصدی رسیده‌اند و در سال ۹۹ پس از تأمین اعتبارات لازم اجرایی می‌شود.

به گزارش بهجت خبر، فاز مطالعاتی ۵  پروژه‌  آبخیزداری در حوزه مراتع گیلان واقع در شهرستان‌هایی نظیر صومعه‌سرا، تالش، ماسال و رودبار هم‌اینک به پیشرفت فیزیکی ۹۶ درصدی رسیده‌ بنابر این در سال ۹۹ پس از تأمین اعتبارات لازم و تعیین پیمانکار به مرحله اجرایی و عملیاتی می‌رسد.

تقویت پوشش گیاهی مراتع، کنترل سیلاب‌ها و رسوب و جلوگیری از فرسایش خاک در حقیقت سه هدف عمده آبخیزداری در گیلان محسوب می‌شود از سوی دیگر طبق اطلاعات و گزارش‌های داده شده میزان اعتبارات فعالیت‌های آبخیزداری استان از محل منابع ملی در مقایسه با گذشته به مقدار قابل توجهی افزایش پیدا کرده است.

سرپرست معاونت فنی و آبخیزداری اداره کل منابع‌طبیعی و آبخیزداری گیلان در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در رشت عنوان کرد: در بخش مراتع استان گیلان امسال ۳۶ فعالیت مختلف اعم از بذرپاشی، کوپه‌کاری، کودپاشی و حفاظت و قرق در شهرستان‌های ماسال، تالش، رودسر، رودبار، سیاهکل و رضوانشهر به انجام رسید.

فریور نقوی انجام فعالیت آبخیزداری در حوزه زندانه شهرستان رضوانشهر را به‌عنوان یکی از فعالیت‌های انجام شده مورد اشاره قرار داد و تصریح کرد: در بخش باباولی شهرستان سیاهکل، رزان و هرزویل رودبار، لسبو رودسر و در خطبه‌سرا، شیرآباد و حسن‌دیرمانی تالش نیز مجموعه اقدامات آبخیزداری انجام شده است.

وی با تأکید بر اینکه اقدامات و فعالیت‌های انجام شده شامل بذرپاشی، کپه‌کاری، کودپاشی و نظایر این به تفکیک در شهرستان‌های مختلف گیلان انجام شده‌اند ابراز داشت: متوسط پیشرفت فیزیکی اقدامات اشاره شده در مجموع هم‌اینک به ۶۰ درصد رسیده است که امیدواریم به زودی با همین روند به مرحله تکمیل ۱۰۰ درصدی برسند.

سرپرست معاونت فنی و آبخیزداری اداره کل منابع‌طبیعی و آبخیزداری گیلان انجام ۵ پروژه مطالعاتی در بخش مراتع استان را از اقدامات امسال این دستگاه عنوان کرد و گفت: فاز مطالعاتی این پروژه‌ها در شهرستان‌های صومعه‌سرا، تالش، ماسال و رودبار انجام می‌شود که هم‌اینک به پیشرفت ۹۶ درصدی رسیده‌اند.

نقوی با تأکید بر اینکه یکی از این پروژه‌های مطالعاتی آبخیزداری تفصیلی و مابقی طرح‌های بازنگری هستند خاطرنشان کرد: عملیات اجرایی پنج پروژه مطالعاتی  آبخیزداری در بخش مراتع استان گیلان پس از پایان و تکمیل ۱۰۰ درصدی در سال آینده و پس از تأمین اعتبارات مورد نیاز تعیین پیمانکار آغاز می‌شود.

وی از ۲  پروژه آبخیزداری دیگر ویژه شهرستان‌های فومن و صومعه‌سرا نیز سخن گفت و در تشریح روند انجام آن‌ها اظهار داشت: این طرح‌ها از همان ابتدای کار به صورت مطالعه و اجرا در نظر گرفته‌ شدند به‌طوری که هم‌اینک فاز مطالعاتی آن‌ها به پایان رسیده و در حال حاضر در مرحله تعیین پیمانکار برای آغاز فاز اجرایی هستند.

سرپرست معاونت فنی و آبخیزداری اداره کل منابع‌طبیعی و آبخیزداری گیلان در مورد میزان اعتبارات اختصاص‌ یافته به استان از محل منابع ملی افزود: اعتباراتی که امسال به آبخیزداری گیلان تعلق پیدا کرده با یک جهش بسیار خوب ارتقاء یافته و به تنهایی از مجموع اعتبارات ۱۷ سال گذشته استان در این بخش بیشتر بوده است.

نقوی نگاه ویژه‌تر به فعالیت‌های آبخیزداری در کشور از جمله استان گیلان و تخصیص اعتبارات مورد نیاز طرح‌های این حوزه را مورد توجه قرار داد و تصریح کرد: در حال حاضر اعتبارات خوبی از محل صندوق توسعه ملی با موافقت مقام معظم رهبری به بخش آبخیزداری گیلان اختصاص پیدا کرده که مقدار آن هم قابل توجه است.

/تسنیم

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.