کد خبر : 3728
تاریخ انتشار : دوشنبه 19 اکتبر 2020 - 18:59

فرماندار فومن:

داشتن برنامه سالانه با شناخت دهیاران از روستای خود/ کاشت گیاهان دارویی با محوریت گل محمدی/ افزایش درآمد خانوارهای روستایی با اشتغال زایی روستایی

داشتن برنامه سالانه با شناخت دهیاران از روستای خود/ کاشت گیاهان دارویی با محوریت گل محمدی/ افزایش درآمد خانوارهای روستایی با اشتغال زایی روستایی
محمدرضا محسنی در جلسه طرح های درآمدزا با رویکرد اشتغالزای دهیاری ها و شرکت های تعاونی گفت: استفاده بهینه از ظرفیت های روستا و بهره گیری از این ظرفیت ها در حوزه های کشاورزی و گردشگری باید در اولویت دستور کار دهیاران قرار گیرد.

به گزارش بهجت خبر، جلسه طرح های درآمدزا با رویکرد اشتغالزای دهیاری ها و شرکت های تعاونی به ریاست محمدرضا محسنی فرماندار شهرستان فومن برگزار شد.
محسنی در این جلسه که با حضور پیرعلایی مدیرکل روستایی و شوراهای استانداری گیلان همراه بود، ضمن تشکر از زحمات دهیاران و اعضای شوراها در زمان شیوع کرونا و تشریک مساعی آن ها در ضدعفونی کردن و گندزدایی در سطح روستاها به تشریح سیاست ها و بیان رهنمودها درخصوص شناسایی و معرفی ظرفیت های روستایی در توسعه بخش کشاورزی، گردشگری و همچنین اشتغالزایی پرداخت.
وی بیان کرد: استفاده بهینه از ظرفیت های روستا و بهره گیری از این ظرفیت ها در حوزه های کشاورزی و گردشگری باید در اولویت دستور کار دهیاران قرار گیرد.
محسنی با اشاره به این که یکی از برنامه های حوزه کشاورزی در راستای فرمایشات ریاست جمهوری و دستورات استاندار محترم، زراعت چوب است، بر این نکته تاکید کرد که باید برنامه راهبردی شهرستان برای سرمایه گذاری، اشتغالزایی و افزایش تولید به تناسب نیاز شهرستان، استان و کشور تنظیم و ارائه شود.
وی با بیان این که باید از انفال و ظرفیت های منابع طبیعی طبق برنامه ریزی و اصول مهندسی منابع طبیعی استفاده و بهره برداری کرد، از وجود دو ظرفیت در روستاها خبر داد: ظرفیت بخش خصوصی و خود دهیاران که بهترین شناخت را از ظرفیت های روستا دارند.
محسنی افزود: اعتبارات تبصره ۱۸ از نرخ بهره پایین تری در قیاس با تسهیلات روز برخوردار است و دولت بخشی از آن را متقبل می شود.
وی در ادامه با طرح این که دهیاران باید با شناخت روستای خود برنامه سالانه داشته باشند، اظهار کرد: امسال ۵ هکتار به کاشت گیاهان دارویی با محوریت گل محمدی اختصاص خواهد یافت و حتی گاهی یک گلخانه کوچک نیز می تواند برای کاشت پیاز زعفران به خوبی مورد استفاده قرار گیرد.
فرماندار شهرستان با اعلام این که شناسایی و معرفی فرصت ها از جانب دهیاران انجام می شود، افزود: سه شرط حمایت فرمانداری و دولت از طرح های سرمایه گذاری حوزه کشاورزی عبارتند از طرح هایی که می تواند به تولید استان و شهرستان کمک کند، به بحث اشتغالزایی کمک کند و به درآمدزایی منجر شود.
محسنی در این جلسه همچنین اظهار کرد: در کنار اشتغالزایی روستایی باید درآمد خانوارهای روستایی را نیز افزایش داد و از این رو، کاشت گیاهان دارویی، پرورش ماهی، تولید صیفی جات، و از این قبیل حائز اهمیت است تا جلوی مهاجرت جوانان به شهرها و خروج سرمایه از روستا و تغییر شکل و بافت روستاها گرفته شود.
وی با تذکر این که دهیاران و اعضای شوراها نباید با سوء استفاده از موقعیت شغلی خود و واسطه گری در ساخت و ساز و فروش زمین و ملک در روستا و انجام سایر تخلفات ساختمانی موجبات آسیب رسیدن به بافت روستا را فراهم کنند، افزود: دستگاه های نظارتی نسبت به این موارد حساس هستند و رسیدگی های قانونی در این خصوص با جدیت و شدت انجام می شود.
فرماندار شهرستان در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به لزوم توجه دهیاران به امر مدیریت پسماند در سطح روستاها به ویژه مسیرهای گردشگری شهرستان، بی توجهی به این موضوع را غیر قابل قبول دانست و با تاکید بر اهتمام دهیاران برای ترویج فرهنگ تفکیک زباله از مبداء، خواستار استفاده از بسته های تشویقی برای خانوارهایی شد که با همکاری با دهیاران در امر تفکیک زباله از مبداء موجبات پاکیزگی روستا را فراهم می کنند.
محسنی با تاکید بر برنامه ریزی های انجام شده جهت انجام بیمه روستایی، ضمن تاکید بر لزوم افزایش سطح پوشش بیمه ای در روستاها، افزود: دولت درخصوص حوادث، دیگر به خسارت دیدگان یارانه ای پرداخت نخواهد کرد.
وی افزود: افرادی که در بستر رودخانه ها اقدام به ساخت و ساز کرده اند می توانند از فرصت دریافت تسهیلات دولت برای احداث ساختمان در زمین معرفی شده دیگری استفاده کنند زیرا دولت از این پس به خسارت دیدگان و ساختمان های تخریب شده در بستر رودخانه ها تسهیلاتی نخواهد داد.
محسنی با اشاره به بیماری کرونا و همچنین تاکید بر لزوم خودداری مسافران و گردشگران از ورود به شهرستان در تعطیلات پیش رو، بر لزوم دقت بخشداران و دهیاران در این خصوص و مدیریت سلامت بخش ها و روستاها تاکید کرد.
فرماندار فومن در انتها، با اشاره به موضوع صدور پروانه های ساختمانی افزود: دهیاران باید درخصوص استعلام پروانه های ساختمان، در چارچوب قانون و با هماهنگی با بخشداران اقدام کنند.

/انتهای پیام

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.