کد خبر : 4575
تاریخ انتشار : یکشنبه 17 ژانویه 2021 - 12:54

مهر طلبی، زاییده زندگی در خانواده های بد عملکرد

مهر طلبی، زاییده زندگی در خانواده های بد عملکرد

دختری ۲۶ ساله هستم مسئله ای که به شدت آزارم میدهد، اختلاف دائم و دعواهای شدید پدر و مادرم است، گرچه بعد از دعوا آشتی می کنند اما این دعواها به شدت مرا آزار میدهد از زمان کودکی ام تا الان وضعیت خانواده ما همین طور بوده است.البته برادرهایم به اندازه من اذیت نمیشوند،چون وقتی

دختری ۲۶ ساله هستم مسئله ای که به شدت آزارم میدهد، اختلاف دائم و دعواهای شدید پدر و مادرم است، گرچه بعد از دعوا آشتی می کنند اما این دعواها به شدت مرا آزار میدهد از زمان کودکی ام تا الان وضعیت خانواده ما همین طور بوده است.البته برادرهایم به اندازه من اذیت نمیشوند،چون وقتی پدرو مادرم باهم دعوا می کنند، آن ها از خانه بیرون می روند و در نتیجه نظاره گر دعواها نیستند،انا من ممعمولا به دلیل سخت گیری والدینم در خانه هستم و به ندرت اجازه دارم از خانه بیرون بروم.به شدت نگران آینده خودم هستم و از این وضعیت دارم آسیب میبینم.

پاسخ:

گاهی اوقات ما در خانواده هایی هستیم که بدعملکرد هستند. یعنی در این خانواده ها مسائلی از این دست زیاد است و باعث میشود بچه ها احساس ” من خوب نیستم” داشته باشند برخی از رفتارهای این خانواده ها، عبارتند از:

_ رفتارهای وسواس گونه

_ سخت گیری وسواس گونه در مورد موارد بهداشتی یا مذهبی

_ دیسیپلین های مخرب درباره طرز خرج کردن اعضای خانه

_ اعتیاد به سیگار یا مواد مخدر

_ قهرهای طولانی اعضای خانه، مثلا دایی و مادر پنج ماه است باهم سرسنگین هستند مادر بزرگ یک سال است به خانه ما نیامده، پدرم با خواهرم جز سلام چیزی نمیگوید.

_ آزردگی های حل نشده، متاسفانه در بعضی خانه ها ، بچه ها مورد سواستفاده جسمی قرار میگیرند و بی پناهند و حتی اگر به کسی بگویند جدی گرفته نمی شوند.

_خانواده هایی که زیاد از این شهر به ان شهر نقل مکان میکنند در واقع دوستی های بچه ها در محل یا مدرسه هیچکدام دیر پا نیستند هویت اجتماعی بچه مخدوش می ماند و جای خالی دوستان مقطعی ، جان این بچه ها را میگیرد.

در خانه هایی مثل موارد بالا ، بچه ها وقتی به سن نوجوانی رسیدند، اداهاو ژست های شبه بالغ به خود میگیرند.

روان‌ انسان برای بلوغ به مسیری تدریجی نیاز دارد چنین آدمی در جوانی به احتمال زیاد ” مهرطلب” میشود مهر طلبی ، شیوه ای مخرب در رابطه ادمی است که خود به بقیه باج می دهد که اورا رها نکنند.

در مهر طلبی ما یا وابستگی بیش از حد داریم یا استقلال بیش از حد، در حالیکه منطق درست، قطعا وابستگی سالم است‌

در مهر طلبی ، فرد در درون خود احساس ارزش نمیکند اگر تماسش را جواب ندهند بارها و بارها تماس میگیرد تا از اضطراب رهایی یابد در رابطه عاطفی ترس از دست دادنی مخرب را تجربه می کند. معمولا زنانی از این دست خرج همسرشان را هم می دهند که مثلا عشق خود را اثبات کرده باشند در حالیکه در رابطه سالم هر کسی وظیفه خود را دارد، نه اینکه زن مشارکت مالی نکند، ولی زن مهر طلب باج مالی میدهد.

هسته اصلی مهر طلبی ، نیاز به راضی نگه داشتن بقیه است به همین خاطر است که یکی از درمان های خوب این اختلال این است که یاد بگیریم به خودمان مجوز بدهیم بدون راضی بودن همگان نیز می توانیم از زندگی لذت ببریم ولو اینکه هرگز تایید همه را نخواهیم توانست اخذ کنیم.

درباره مهر طلبی میتوان خیلی بیشتر نوشت و این ها را گفتم که بعدا چنین اسیبی را حمل نکند .به همین دلیل به ایشان توصیه کردم که تحت نظر مشاور باشند تا در اینده گرفتار مشکلاتی که ذکر کردم نشوند.

/انتهای پیام

/الهه جعفرزاده

/مشاور و مددکار اجتماعی فرماندهی انتظامی فومن

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.