کد خبر : 4734
تاریخ انتشار : جمعه 23 آوریل 2021 - 1:38

یادداشت/ جواد جوادی گسکرئی؛

ویژگی ها ومعیارهای شورای شهر تاثیر گذار

ویژگی ها ومعیارهای شورای شهر تاثیر گذار
اعضای شورای شهر باید از جنبه های مختلف مدیریتی، بحرانی، خدمات شهری، روانشناختی، جامعه شناسی و موارد دیگر چه برتری نسبت به مردم عادی داشته باشند.

به گزارش بهجت خبر؛ ۱۸ سال است که شورای شهر در جای جای میهن اسلامی به منظور رسیدگی به مشکلات ریز و درشت شهر فعال شده و در هر دوره چهار ساله اعضای آن با انتخاب مردم هر محله راهی کرسی های این شورا می شوند تا بتوانند علاوه بر تحقق اهداف شورای شهرها، پیگیر خواسته ها و دغدغه های مردم در حوزه های مختلف باشند.
هدف از تشکیل شوراها، مشارکت دادن مردم محلی در اداره امور خویش است تا افراد نسبت به اداره محل خویش احساس مسئولیت بیشتری پیدا کنند. این نوع مشارکت که از خصوصیات یک جامعه برخوردار از حاکمیت مردمی است سبب پیشرفت و بهبود امور جامعه می گردد.
انتخابات شورای شهر که این روزها پارلمان شهری نیز نامیده می شود، چندی دیگر برگزار می شود و امور و مدیریت یک شهر با همه مصائب و مواهبی که دارد، بر عهده گروهی منتخب قرار می گیرد.
کاندیداهای متعددی با سلایق و برنامه های مختلف پا به عرصه گذاشته اند و از هر فرصتی برای اعلام و رونمایی از برنامه های خود استفاده می نمایند. اگر موشکافانه به مسایل شهری بیندیشیم سوالات متفاوتی پیش می آید.
اعضای شورای شهر باید از جنبه های مختلف مدیریتی، بحرانی ، خدمات شهری ، روانشناختی، جامعه شناسی و موارد دیگر چه برتری نسبت به مردم عادی داشته باشند و یا کاملتر بگوییم عضو موثر و شورای تاثیرگذار چه کارکرد و ویژگی دارد؟
۱- شورای شهر به مثابه پارلمان شهریست و وقتی این اسم خاص به زبان می آید سیاست گزاری، تالیف و تصویب قوانین، تداعی می شود. سیاستگزاری یا با کمی ارفاق برنامه ریزی در شورای شهر به ما این را می گوید که باید با استفاده از اطلاعات موجود، بررسی نقاط ضعف و قدرت، فرصت ها و آسیب ها، نیاز سنجی و آینده پژوهی، استفاده از تجارب و تظر صاحبنظران، افقی برای توسعه شهر ترسیم و البته راه های دستیابی و رسیدن به آن را طبق واقعیت ها پیش بینی کرد. در چشم انداز و برنامه مطلوب برنامه های دهان پر کن، تقلیدی و به اصطلاح فضایی در جهت مشغول سازی افکار عمومی، جایی ندارد.
۲- اگر وظایف شوراهای شهر را مطالعه کنیم متوجه خواهیم شد که شورای شهر فقط وظایف مربوط به امور شهرداری بر عهده ندارد بلکه می تواند در بسیاری از امور مربوط به شهر تاثیرگذار باشد. ۳- انتخاب یک شهردار خوب و با ثبات، می تواند عاملی مهم برای سنجش توان شورای شهر باشد. ویژگی های شهردار مطلوب با توجه به شرایط و مشخصات آن شهر بر می گردد.
نقش شورا انتخاب مناسب، حسابرسی، نظارت قانونی و دقیق بر عملکرد شهردار و البته عدم فشار بر وی جهت انجام امور شخصی یا سفارش ها است. اگر بررسی کنیم بسیاری از اختلافات میان شهردارها و شوراها به دلیل نامطلوب بودن تقاضاها و بده بستان ها بوده است. وقتی کار به گروکشی و رو کردن تخلفات بین شورا و شهردار و در کل اختلاف ها و درگیری ها برسد، تنها شهر و مردم آن هستند که متضرر می شوند.
با مشخصاتی که از شورای تاثیرگذار و مطلوب در بالا گفته شد می توان ویژگی های یک عضو موثر برای شورا را برشمرد : ۱- دارای روحیه کار جمعی و تشکیلاتی ۲- مشاوره پذیر ۳- مسوولیت اجتماعی بالا ۴- تخصص و اطلاعات کافی.
اما ورود چهره ها و افکار جدید به این شورا می تواند نویددهنده رویکردهای جدید و تزریق انرژی جدیدتر به این شورا باشد؛ بنابراین افرادی که برای حضور در شورای شهر وارد عرصه انتخابات می شوند، لازم است توانمندی ها و ایده های جدیدی عرضه کنند؛ چرا که اگر بنا باشد همچون گذشتگان اندیشیده و عمل شود، دیگر نیازی به حضور چهره های جدید نیست ؛ از این روست که اطلاعات به روز و دانش کافی از اوضاع و احوال محله های شهر مهمترین ویژگی یک کاندیدا باید باشد.
رسیدن به این هدف نیاز به برقراری ارتباط مداوم، وثیق و عمیق با اقشار مختلف مردم دارد تا ضمن شناسایی مشکلات و نیازهای مردم در حوزه های مختلف، بتواند برنامه ریزی دقیق و مدونی برای پیگیری و رفع آنها داشته باشد. در همین راستا، شناسایی توانمندی ها و ظرفیت های شهر و شهروندان نیز ضروری است؛ چه اینکه گاه رفع برخی مشکلاتی که به نظر هزینه‌بر و سخت می آید، می توان با استفاده از ظرفیت مردم، به ویژه نخبگان شهر و مدیریتی شایسته با بهره گیری از امکانات موجود، آسان و کم‌هزینه برطرف شود؛ به همین منظور ایجاد وحدت، همدلی و وفاق در بین شهروندان از نکات بسیار مهم و کلیدی است که باید از جمله برنامه های یک کاندیدا باشد.
وظایف و نحوه عملکرد شورای شهر مشخص و مدون است؛ اما گاه برخی کاندیداها برای رسیدن به اهداف خود شعارهایی فراتر از حیطه اختیارات خود می دهند؛ عدم اطلاع از وظایف شورای شهر از یک سو، و عوام فریبی از سوی دیگر دلایل مطرح کردن شعارهایی این‌چنینی است. هر چند داشتن شجاعت، شهامت و کیاست از جمله ویژگی های یک کاندیدای شورای شهر است، اما نباید فراموش کرد که سنگ بزرگ علامت نزدن است!!!
جای گفتن نیست که اندیشیدن برای فردا یکی از ضروریات مسئولان شهری در هر پست و جایگاهی است، اما اندیشه ای که فراتر از فردا باشد، می تواند بیش از اندیشه های دیگر کارساز باشد.
یادمان باشد که بناست از میان صدهها و ده ها هزار نفر شهروند تعداد چند نفر را انتخاب کنیم تا شهر را از طرف ما اداره کنند. شورای شهر محل آزمون و خطا نبوده و جایی برای اشتغال نیست . شورای شهر محلی برای فعالیت ها و بنگاهداری اقتصادی اشخاص نیست . شورای شهر محلی برای کار آموزی و هزینه کردن از جیب ملت نیست . شورای شهر محلی برای کسب در آمد و تحصیل مال برای برج سازی و…نیست . چگونه است که اگر برای اداره یک مغازه کوچک کسی را استخدام می کنیم ، همه گونه تحقیق و بررسی می کنیم و اگر رسیدیم به اینکه شخص مورد نظر دارای تعهد کاری ، سلامت نفس ، صداقت و امانتداری است ولی باز به او اعتماد کامل نمی کنیم و تا زمانی که از توانایی و تخصص او برای انجام کار مورد نظر یقین حاصل نکردیم کاری را به او واگذار نمی کنیم ولی برای اداره شهر خود اجازه می دهیم افرادی با هر قد و قواره ای انتخاب شوند!!
برای تصدی این مسئولیت سنگین افرادی که تقوا، درستکاری و امانت داری شان برای مردم محرز است، شهر را با تمام ویژگی های فرهنگی اش می شناسند، اهل جار و جنجال و دروغ پراکنی نیستند ، از مسائل عمران ، خدمات و رشد و توسعه شهری آگاهی کافی دارند ، برای جبران شکست هایشان از جیب ملت و…به میدان نیامده اند، اهل حلم و تدبیرند و کار جمعی کردن را بلدند ، مخالف خود را تحمل می کنند ،انتقاد پذیرند، وابسته نیستند ، بده بستان مالی ندارند ، متخصص هستند ، متعهد هستند ، زیربیرق جریان و گروهی نیستند ، شجاعت لازم برای دفاع از منافع ملت را دارند،‌ اقتضائات کاری منطقه خود را می دانند ، بلدند کار اداری بکنند ، توان رایزنی و همکاری با مجموعه مدیریت شهری را دارند می توانند معیار های انتخاب باشند و در یک کلام واقعا شورایی باشند.
آیا اجازه می دهیم افرادی با هر قد و قواره ای انتخاب شوند!!
برای تصدی این مسئولیت سنگین افرادی که تقوا، درستکاری و امانت داری شان برای مردم محرز است، شهر را با تمام ویژگی های فرهنگی اش می شناسند، اهل جار و جنجال و دروغ پراکنی نیستند ، از مسائل عمران ، خدمات و رشد و توسعه شهری آگاهی کافی دارند ، برای جبران شکست هایشان از جیب ملت و…به میدان نیامده اند، اهل حلم و تدبیرند و کار جمعی کردن را بلدند ، مخالف خود را تحمل می کنند ،انتقاد پذیرند،  وابسته نیستند ، بده بستان مالی ندارند ، متخصص هستند ، متعهد هستند ، زیربیرق جریان و گروهی نیستند ، شجاعت لازم برای دفاع از منافع ملت را دارند،‌ اقتضائات کاری منطقه خود را می دانند ، بلدند کار اداری بکنند ، توان رایزنی و همکاری با مجموعه مدیریت شهری را دارند می توانند معیار های انتخاب باشند و در یک کلام واقعا شورایی باشند.

انتهای پیام

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.