کد خبر : 5821
تاریخ انتشار : شنبه 12 نوامبر 2022 - 17:41

دبیر خانه کشاورز غرب گیلان؛

باید کشاورزی را برای کشاورزان اقتصادی و درآمد زا کنیم

باید کشاورزی را برای کشاورزان اقتصادی و درآمد زا کنیم

مهندس عباس محب خواه در گفتگو با خبرنگار ما گفت: اگر ما بخواهیم اشتغال را در بخش کشاورزی حفظ کنیم، روستاها به عنوان مراکز تولید فعال کشاورزی باقی بمانند و خالی از سکنه نشوند راهی به جز این نداریم که باید کشاورزی را برای کشاورزان اقتصادی و درآمد زا کنیم.

به گزارش بهجت خبر، مهندس عباس محب خواه دبیر خانه کشاورز غرب گیلان و مدیرعامل شرکت چایسازی حشمت فومن در گفتگو با خبرنگار ما گفت: استان گیلان یکی از قطب‌های مهم کشاورزی کشور است و اقتصاد بیش از نیمی از خانوارهای استان وابسته به کشاورزی است، اما به دلیل نبود نقدینگی کافی و عدم توسعه زیرساخت‌ها، کشاورزی اقتصادی در استان وجود ندارد.

وی افزود: برای داشتن کشاورزی اقتصادی و رونق تولید راهی به جز این نیست که دولت توجه به زیرساخت‌های کشاورزی استان را در اولویت قرار دهد.

مدیرعامل شرکت چایسازی حشمت فومن با توضیح این مطلب که کشاورزان به جای تمرکز بر روی تولید همواره دغدغه گرانی ادوات کشاورزی و نهاده را دارند افزود: شورای سیاست گذاری باید با کارشناسی دقیق قیمت‌ها را تعیین کند تا کشاورز با بدون دغدغه به تولید بیشتر و با کیفیت تر محصولات خود بپردازند.

این مدرس دانشگاه با بیان این مطلب که همیشه در بخش تولید تورم ۲۵ درصد بیشتر از تورم موجود در کشور است تصریح کرد: قیمت‌ها باید بر اساس هزینه‌های تولید، تورم در بخش تولید و مطابق با بازار جهانی تعیین شود.

کارآفرین برتر بسیجی گیلان تاکید کرد: اگر ما بخواهیم اشتغال را در بخش کشاورزی حفظ کنیم، روستاها به عنوان مراکز تولید فعال کشاورزی باقی بمانند و خالی از سکنه نشوند راهی به جز این نداریم که باید کشاورزی را برای کشاورزان اقتصادی و درآمد زا کنیم.

دبیرخانه کشاورز غرب گیلان اضافه کرد: قیمت نهاده‌های کشاورزی، کود، سم، ماشین آلات و سایر نیازمندی‌های کشاورزان با درآمد آنها همخوانی ندارد، به طور مثال قیمت گندم امثال ۵۰ درصد افزایش پیدا کرد و درحالی که قیمت ادوات کشاورزی مثل تراکتور ۶۵ درصد افزایش داشته است و این به معنی عقب ماندگی و بدهی کشاورز به تورم است.

وی ادامه داد: در شورای قیمت گذاری برای کشاورز سود ۱۵ درصد در نظر می‌گیرند ولی کشاورزان برای تهیه تراکتور، ادوات کشاورزی و تعمیرات چاه آب باید از بانک وام با سود ۱۸ درصد بگیرند که با درآمد آنها همخوانی ندارد.

میزان سرمایه گذاری در بخش کشاورزی پایین است

مدیرعامل شرکت چایسازی حشمت فومن اضافه کرد: سرمایه گذاری در بخش کشاورزی با توجه به سهم بخش کشاورزی در درآمد ناخالص ملی خیلی پایین است، کشاورزان مشتاق هستند که زمین‌های خود را به سیستم نوین آبیاری تجهیز کنند، ولی به دلیل نبود نقدینگی آنقدر سنگ جلو پای کشاورز می‌اندازند که پشیمان می‌شود بنابراین واجب است دولت سرمایه خوبی را در بخش کشاورزی قرار دهد و زیر ساخت‌ها را در این بخش اصلاح کند.

مهندس محب خواه خاطر نشان کرد: در حال حاضر هیچ سرمایه گذاری در بخش کشاورزی و باغداری سرمایه گذاری نمی‌کند و این نشان دهنده این است که کشاورزی در کشور ما اقتصادی نیست و لازم است در سالی که به نام مانع زدایی ها و پشتیبانی‌ها در تولید نامگذاری شده است، مسئولان موانع را شناسایی و همه تلاش خود را برای برداشتن آن به کار گیرند.

انتهای پیام

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.