شماره : 5893
28 / 1 / 2023 - 1:28

عضو ستاد بزرگداشت آیت الله بهجت فومنی مطرح کرد؛؛

علت بسیاری از مشکلات جامعه دوری از قرآن و اهل بیت علیهم السلام است/ استفاده از الگوهایی نظیر آیت الله بهجت برای قدرشناسی از قرآن و معارف اهل بیت علیهم السلام

به گزارش بهجت خبر؛ محمد جلائی عضو ستاد بزرگداشت آیت الله بهجت فومنی در نخستین جلسه این ستاد در سال جاری با اشاره به اهمیت تکریم و تبلیغ شخصیت مرحوم آیت الله بهجت فومنی رضوان الله علیه گفت: وسعت بخشیدن به اینگونه مجالس و زنده نگاه داشتن یاد علما ریشه در آیات قرآن دارد و

به گزارش بهجت خبر؛ محمد جلائی عضو ستاد بزرگداشت آیت الله بهجت فومنی در نخستین جلسه این ستاد در سال جاری با اشاره به اهمیت تکریم و تبلیغ شخصیت مرحوم آیت الله بهجت فومنی رضوان الله علیه گفت: وسعت بخشیدن به اینگونه مجالس و زنده نگاه داشتن یاد علما ریشه در آیات قرآن دارد و گذشته از این احادیث و روایات زیادی در زمینه پاسداشت و تکریم علما داریم چنانکه پیامبر عظیم الشان اسلام در حدیثی می فرمایند فردای قیامت سه دسته پیامبران، علما و شهدا از مقام شفاعت برخوردار هستند.

عضو ستاد بزرگداشت آیت الله بهجت فومنی با اشاره به برنامه ها و فیلم های مستندی که در طی سال های اخیر تهیه شده اظهار کرد: برنامه های خوبی طی سال های اخیر نظیر حدیث سرو و آن مرد بسیار با حضور برخی از علما و فضلا تهیه شده است که به نظرم همین ها در طی ایام ارتحال از شبکه های استانی و ملی پخش شود مفید می باشد البته برخی جملات مخصوص در رابطه با ایشان از سوی برخی بزرگان نظیر رهبر معظم انقلاب وجود دارد که در کمیته رسانه به نظر باید جمع آوری و منتشر گردد.

جلائی با اشاره جایگاه رفیع مرحوم آیت الله بهجت فومنی رضوان الله علیه تصریح کرد: آن چیزی که آیت الله بهجت را بهجت کرد، آن چیزی که این علما را واجد جایگاه خطیر کرد آن علم بود، آن هم به معنای واقعی و اتم آن بود، و الا خیلی ها هستند علم و ایمان دارند اما چنین جایگاه رفیعی ندارند.

سردار حزب الله فومن در ادامه متذکر شد: امروز علت بسیاری از مشکلات کشور و جامعه ما این است که ما از قرآن و اهل بیت علیهم السلام دور شده ایم خود مرحوم آیت الله بهجت رضوان الله علیه میفرمایند ما قدر این دو گوهری که در دست داریم را نمی دانیم لذا برای قدرشناسی این دو گوهر باید از الگوهایی نظیر آیت الله بهجت که در مسیر ما قرار گرفته اند استفاده کنیم تا به سرچشمه برسیم.

وی در پایان خاطرنشان کرد: همانطور که میدانید ما در یک نبرد تمام عیار شناختی قرار داریم و برای مقابله صحیح نیاز به معرفت می باشد و معرفت و شناخت نسبت به پیروی کردن اولویت دارد چرا که اگر نشناسیم درست نمی توانیم ادامه بدهیم لذا می‌بینید که خیلی ها نتوانستند درست مسیر انقلاب را طی نمایند بنابراین اگر بخواهیم راه انقلاب درست پیموده شود باید به تعبیری ما امام افشانی داشته باشیم، به تعبیری شهید افشانی یا بهجت افشانی داشته باشیم توجه کنیم بسیاری از این معارف در عالمی نظیر آیت الله بهجت فومنی رضوان الله علیه جمع شده است و ایشان در واقع از آخرین نسل عرفایی نظیر آقای جولا تا سیدعلی شوشتری تا ملا حسینقلی همدانی می باشند که اصلا بنده با تحقیق می گویم جمهوری اسلامی مرهون این عرفای ربانی می باشد و من بررسی کردم که هر چیزی که در دستگاه آقای قاضی تربیت شد در دستگاه امام خمینی (ره) ظهور و بروز پیدا کرد لذا ان شاالله بتوانیم در بزرگداشت آیت الله بهجت که حقیقتا ایشان زنده هستند و ما مردگان ساکن این دنیای فانی هستیم به درستی مثمر ثمر باشیم.

ثبت شده در سایت پایگاه خبری تحلیلی بهجت خبر طی شماره 5893 توسط modir و در روز شنبه 28 ژانویه 2023 ساعت 01:28:18
© Copyright 2023 http://bahjatkhabar.ir . All Rights Reserved چاپ این خبر
شماره : 5891
28 / 1 / 2023 - 0:52

نخستین جلسه ستاد بزرگداشت آیت الله بهجت(رض) در سال جاری برگزار شد؛؛

در ایام ارتحال آیت الله بهجت یک دهه در فومن بهجت افشانی شود

نخستین جلسه ستاد بزرگداشت آیت الله بهجت فومنی(رض) در سال جاری با حضور موسی فکور فرماندار شهرستان و جمعی از مدیران و دست اندرکاران فرهنگی و مذهبی شهرستان، در فرمانداری فومن برگزار شد.

به گزارش بهجت خبر، نخستین جلسه ستاد بزرگداشت آیت الله بهجت فومنی(رض) در سال جاری با حضور موسی فکور فرماندار شهرستان و جمعی از مدیران و دست اندرکاران فرهنگی و مذهبی شهرستان، در فرمانداری فومن برگزار شد.

فرماندار فومن در این جلسه، با اشاره به این که برنامه ریزی برای مراسم بزرگداشت آیت الله بهجت با حضور متولیان و دست اندرکاران اجرایی، فرهنگی و مذهبی انجام می شود، اظهار کرد: ر صدد هستیم برنامه ارتحال در قالب فعالیت ستاد انجام شود تا بهترین اقدامات و برنامه ها در دستور کار قرار بگیرد.

وی با اشاره به لزوم دریافت نظرات و دیدگاه های مختلف انواع گروه ها و مجامع مذهبی و معنوی شهرستان، خواستار فراهم کردن بستر مناسب جهت آشنایی نسل جوان با ظرفیت های غنی فرهنگی و مذهبی شهرستان شد.

فکور با بیان این که از هر گونه نظر و پیشنهاد خوب استقبال می کنیم، افزود: برای تقویت برنامه های شهرستان باید از تمام دیدگاه ها مطلع شد.

در ادامه این جلسه فرزاد باشلقی دبیر این ستاد با اشاره به شخصیت گهربار مرحوم حضرت آیت الله بهجت فومنی تصریح کرد: از آنجایی که آیت الله بهجت یک شخصیت بین المللی هستند لذا باید با تمام توان به تکلیف خود در جهت معرفی ایشان به عموم مردم خاصه نسل جوان عمل کنیم.

وی با اشاره به ساختار اجرایی ستاد ارتحال حضرت آیت الله بهجت فومنی گفت: اعضای ستاد ترکیبی از حضور ادارات و مسئولین و هیئت ها و تشکل های مردمی هستند و ستاد متشکل از کمیته های اجرایی با مسئولیت برادر ابراهیم پورخوش سعادت، فرهنگی با مسئولیت برادر فرهیخته حاج تقی ادبی، بانوان با مسئولیت حاج خانم قربانی، رسانه با مسئولیت برادر مهدی نصیری راد می باشد که ان شاالله دست به دست هم در جهت نکوداشت این شخصیت بی نظیر به تکلیف خود عمل می نمائیم.

دبیر ستاد بزرگداشت آیت الله بهجت فومنی ادامه داد: امیدواریم بیانات سخنران های مراسمات چند سال گذشته با همت اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی تبدیل به کتاب شود تا بتوانیم ایشان را بهتر به نسل جوان معرفی نماییم.

وی ادامه داد: ستاد استانی ارتحال آیت الله بهجت فومنی نیز تشکیل شده است و ان شاالله در سطح استان کار تبلیغی و فرهنگی در ایام ارتحال ایشان صورت می پذیرد، البته در قم هم ستاد بزرگداشت ایشان را داریم که در ایام ارتحال مرحوم آیت الله بهجت(رض) کار فرهنگی و تبلیغی صورت می پذیرد.

باشلقی در پایان تاکید کرد: امسال امیدواریم بتوانیم بسته های فرهنگی متناسبی را تهیه کنیم و به تمام مهمانان مراسم اهدا نماییم.

آیت الله قربانی حق رئیس ستاد بزرگداشت آیت الله بهجت فومنی با اشاره به لزوم پاسداشت یاد و خاطر آیت الله بهجت فومنی در ادامه اظهار کرد: توقع و انتظار استانی و کشوری جدی از شهرستان فومن در زمینه پاسداشت مقام آیت الله بهجت فومنی رضوان الله علیه حقیقتا وجود دارد و همه از ما انتطار دارند این مجلس را با شکوهتر برگزار کنیم.

آیت الله قربانی حق افزود: با توجه به قائله اخیر و جنگ ترکیبی که مهمترین قسمت این نبرد، نبرد فرهنگی، دینی و فکری است، چه شخصیتی بهتر از حضرت آیت االله بهجت فومنی که ایشان را معرفی کنیم و به سهم خود در این نبرد که علنا مردم را به فساد دعوت می کنند مشارکت داشته باشیم لذا شخصی مانند حضرت آیت الله بهجت می تواند الگوی خوبی باشند و اصلا چه خوب است در ایام ارتحال آیت الله بهجت یک دهه در فومن بهجت افشانی شود.

رئیس ستاد بزرگداشت آیت الله بهجت فومنی تاکید کرد: باور بفرمایید هنوز هم برخی از ابعاد وجودی حضرت آیت الله بهجت فومنی مانند قوت علمی ایشان مجهول مانده است که این هم ناشی از اخلاص بسیار ممتاز ایشان می باشد.

انتهای پیام

ثبت شده در سایت پایگاه خبری تحلیلی بهجت خبر طی شماره 5891 توسط modir و در روز ساعت 00:52:14
© Copyright 2023 http://bahjatkhabar.ir . All Rights Reserved چاپ این خبر
شماره : 5881
20 / 12 / 2022 - 20:42

رئیس اداره تبلیغات اسلامی فومن و شفت خبر داد؛؛

نقشه راه چهار میم در فومن اجرا می شود+تصاویر

حجت الاسلام والمسلمین مهدی راثی فومنی در گفتگو با خبرنگار ما گفت: کارگاه آموزشی مدیران مدارس و اولیای دانش آموزان و شبکه تبلیغ مدارس و دانش آموزان با نقشه راه چهار میم(مدرسه، منزل، مسجد و محل) با موضوع شیوه های شناختی برانگیزگی در سطح نوجوانان برگزار شد.

به گزارش بهجت خبر؛ حجت الاسلام والمسلمین مهدی راثی فومنی در گفتگو با خبرنگار ما گفت: کارگاه آموزشی مدیران مدارس و اولیای دانش آموزان و شبکه تبلیغ مدارس و دانش آموزان با نقشه راه چهار میم(مدرسه، منزل، مسجد و محل) با موضوع شیوه های شناختی برانگیزگی در سطح نوجوانان برگزار شد.

رئیس اداره تبلیغات اسلامی شهرستان های فومن و شفت با اشاره به برنامه این اداره در عرصه تربیتی تصریح کرد: این چرخه آموزشی تا پایان سال ادامه دارد و هر ماه چهار میلیون هزینه دارد و تا پایان سال ۲۰ میلیون تومان هزینه خواهد داشت که با همکاری فرماندار محترم و اداره آموزش و پرورش فومن و ستاد اقامه نماز استان، مرکز و قم و با نقشه راه این اداره و با توفیق و الهام بخشی الهی عملیاتی شده است.

حجت الاسلام راثی فومنی در ادامه متذکر شد: در این نقشه راه پیوند چهار عرصه با هدف مدیریت آسیب های اجتماعی و مقابله با جنگ نرم طراحی و عملیاتی شده است.

رئیس اداره تبلیغات اسلامی فومن و شفت در پایان خاطر نشان کرد: هم اکنون در ابتدای راه هستیم و طرح مورد نظر در مراحل اولیه خود در ایجاد ساختار های لازم با آموزش های مربوطه به سر می برد تا ان شالله با اتصال این حرف این چهار حلقه به صورت متمرکز و پیوسته در طول سال مورد مدیریت قرار گیرد.

انتهای پیام

ثبت شده در سایت پایگاه خبری تحلیلی بهجت خبر طی شماره 5881 توسط modir و در روز سه‌شنبه 20 دسامبر 2022 ساعت 20:42:44
© Copyright 2023 http://bahjatkhabar.ir . All Rights Reserved چاپ این خبر
شماره : 5877
3 / 12 / 2022 - 22:57

جوابیه امام جماعت مسجد بالامحله فومن در پاسخ به انتشار مطلبی در هفته نامه ۴ دی

به گزارش بهجت خبر؛ پیرامون چاپ مطلبی خلاف واقع مرتبط با بیانات سخنران یادواره سردار شهید علی فرجود در هفته نامه ۴ دی از سوی امام جماعت مسجد بالامحله فومن جوابیه ای منتشر گردید. متن این جوابیه به شرح ذیل است: بسمه تعالی مدیرمسئول محترم هفته نامه چهار دی سلام علیکم، با توجه به درج

به گزارش بهجت خبر؛ پیرامون چاپ مطلبی خلاف واقع مرتبط با بیانات سخنران یادواره سردار شهید علی فرجود در هفته نامه ۴ دی از سوی امام جماعت مسجد بالامحله فومن جوابیه ای منتشر گردید.

متن این جوابیه به شرح ذیل است:

بسمه تعالی

مدیرمسئول محترم هفته نامه چهار دی

سلام علیکم، با توجه به درج مطلب خلاف واقع در آن هفته نامه مربوط به تاریخ ۲۹ آبان ۱۴۰۱ در شماره ۸۴۲ در خصوص سخنرانی حاج آقا مدنی در مجلس بزرگداشت شهید بزرگوار علی فرجود در مسجد بالامحله فومن که فیلم آن موجود است و بنده عین کلمات ایشان را که شنیدم نقل میکنم، ایشان گفتند: “ما بچه روستا هستیم که از کوچکی به ما گفته بودند سگ هر چه قدر بیشتر پارس کند نشانه ترس اوست و اکنون دشمن های و هوی می کند نشان می دهد که ترسیده است” پس طبق صحبت ایشان اصلا به مردم یا معترضین اشاره ای نداشتند خصوصا چهارشنبه هفته قبل در خبرها آمده بود که خواهر رهبر کره شمالی گفته است که آمریکا مثل سگی که ترسیده پارس می کند بنابراین با توجه به جایگاه مهم خبررسانی و آثار آن در نقل خبر دقت لازم را مبذول بفرمائید.

الاحقر ولی رضا قربانی حق
امام جماعت مسجد ولی عصر(ع) بالامحله فومن

ثبت شده در سایت پایگاه خبری تحلیلی بهجت خبر طی شماره 5877 توسط modir و در روز شنبه 3 دسامبر 2022 ساعت 22:57:10
© Copyright 2023 http://bahjatkhabar.ir . All Rights Reserved چاپ این خبر
شماره : 5839
19 / 11 / 2022 - 15:57

یادواره سردار شهید علی فرجود برگزار شد+تصاویر

به گزارش بهجت خبر؛ یادواره سردار شهید علی فرجود با حضور امت ولایت مدار شهرستان فومن و با سخنرانی حجت الاسلام والمسلمین مدنی از وعاظ شهیر استان و با نوای حاج ابوذر روحی مداح سرود معروف سلام فرمانده در مسجد حضرت ولی عصر(عج) بالامحله این شهرستان برگزار شد.

به گزارش بهجت خبر؛ یادواره سردار شهید علی فرجود با حضور امت ولایت مدار شهرستان فومن و با سخنرانی حجت الاسلام والمسلمین مدنی از وعاظ شهیر استان و با نوای حاج ابوذر روحی مداح سرود معروف سلام فرمانده در مسجد حضرت ولی عصر(عج) بالامحله این شهرستان برگزار شد.

ثبت شده در سایت پایگاه خبری تحلیلی بهجت خبر طی شماره 5839 توسط modir و در روز شنبه 19 نوامبر 2022 ساعت 15:57:31
© Copyright 2023 http://bahjatkhabar.ir . All Rights Reserved چاپ این خبر
شماره : 5835
13 / 11 / 2022 - 21:31

سردار شهید علی فرجود را بهتر بشناسیم

به گزارش بهجت خبر؛ سردار شهید‌ علی‌ فرجود شالگورابی‌ فرزند مرادعلی‌ در سال‌ سوم مهر ۱۳۳۶ در روستای‌ شکالگوراب‌ بالا شهرستان فومن در خانواده‌ای‌ مذهبی‌ و زحمتکش‌ قدم‌ به‌ جهان‌ گذارد. پس‌ از گذراندن‌ دوران‌ طفولیت‌، وارد مدرسه‌ شد و تا پایه‌ی‌ سوم‌ متوسطه‌ در رشته‌ی‌ اقتصاد به‌ادامه‌ی‌ تحصیل‌ پرداخت‌. شهید فرجود در سالهای‌ قبل‌ از انقلاب‌، خود

به گزارش بهجت خبر؛ سردار شهید‌ علی‌ فرجود شالگورابی‌ فرزند مرادعلی‌ در سال‌ سوم مهر ۱۳۳۶ در روستای‌ شکالگوراب‌ بالا شهرستان فومن در خانواده‌ای‌ مذهبی‌ و زحمتکش‌ قدم‌ به‌ جهان‌ گذارد.

پس‌ از گذراندن‌ دوران‌ طفولیت‌، وارد مدرسه‌ شد و تا پایه‌ی‌ سوم‌ متوسطه‌ در رشته‌ی‌ اقتصاد به‌ادامه‌ی‌ تحصیل‌ پرداخت‌. شهید فرجود در سالهای‌ قبل‌ از انقلاب‌، خود را با حرکت‌ توفنده‌ انقلاب‌همگام‌ ساخت‌ و تا حد توان،‌ در فعالیت‌ انقلابی‌ شرکت‌ می‌جست‌. پس‌ از انقلاب‌ در اغلب‌ مجالسی‌که‌ در مسجد و انجمن‌ اسلامی‌ محل‌، برگزار می‌گردید، شرکت‌ داشت‌ و در همان‌ ایام‌ به‌ عضویت‌ نهادسپاه‌ پاسداران‌ انقلاب‌ اسلامی‌ شهرستان‌ فومن‌ درآمد.

پس‌ از شروع‌ جنگ‌ تحمیلی‌، از سپاه‌ فومن‌ عازم‌ جبهه‌های‌ حق‌ علیه‌ باطل‌ گردید و پس‌ از دلاوری‌ و رشادت‌ها، سرانجام‌ در سی‌ام‌ آبان‌ ۱۳۶۰ در منطقه‌ عملیاتی‌ موسیان‌ به‌ مقام‌ شهادت‌ نایل‌ آمد و به‌ جمع‌ شهدای‌ اسلام‌ پیوست‌. از این شهید دو فرزند یکی دختر و یکی پسر به یادگار مانده است.

شهید فرجود از نظر اخلاقی‌، فردی‌ خوش‌ رفتار و آرام‌ بود و بصیرت‌ خاصی‌ درباره‌ مسائل‌ داشت‌. به‌ واجبات‌ و ترک‌ محرمات‌ اهمیت‌ خاصی‌ می‌داد و به‌ امور خانواده‌، بسیار توجه‌ داشت‌. صبور بود و در سخت‌ترین‌ لحظات‌، بر اعصاب‌ خود مسلط‌ می‌شد.

در وصایایش‌ می‌خوانیم‌: «سفارشی‌ که‌ من‌ به‌ برادران‌ و خواهران‌ عزیزم‌ دارم‌، این‌ است‌ که‌ با تمام‌وجودتان‌ تلاش‌ نمائید و پیروی‌ از امام‌ خمینی‌ بت‌شکن‌ نموده‌ و امام‌ را تنها نگذارید و با نیروی‌الهی‌، دشمنان‌ خدا را سرکوب‌ نمائید و هیچ‌ مکتبی‌ جز مکتب‌ اسلام‌، نجات‌ دهنده‌ بشر نیست‌».

انتهای پیام

ثبت شده در سایت پایگاه خبری تحلیلی بهجت خبر طی شماره 5835 توسط modir و در روز یکشنبه 13 نوامبر 2022 ساعت 21:31:55
© Copyright 2023 http://bahjatkhabar.ir . All Rights Reserved چاپ این خبر
شماره : 5828
13 / 11 / 2022 - 20:59

عجیب ترین کوچه در دل شهر شفت!

به گزارش بهجت خبر؛ سال ها پیش ساخت و ساز شهری در یکی از مناطق شهرستان شفت مانند دیگر مناطق آغاز شد. منطقه ای که به بلال حبشی معروف است و اخیرا مانند شرکت های پرفروش که تبدیل به برند شده اند و دارای اعتبار ملی اند، نامی پر آوازه بر خود گرفته است. با

به گزارش بهجت خبر؛ سال ها پیش ساخت و ساز شهری در یکی از مناطق شهرستان شفت مانند دیگر مناطق آغاز شد. منطقه ای که به بلال حبشی معروف است و اخیرا مانند شرکت های پرفروش که تبدیل به برند شده اند و دارای اعتبار ملی اند، نامی پر آوازه بر خود گرفته است. با این تفاوت که شرکت ها و فروشگاههای معتبر و مشهور، نامی جهانی به آنان اختصاص دارد و بلال حبشی تنها در سطح شهر معروف و مشهور است.

کوچه های بلال حبشی (۱۲۳) بویژه بلال ۳ بالغ بر دو دهه از تاسیس آن گذشته و با بیش از یکصد خانوار و جمعیتی حدودا ۳۰۰ نفر در محروم ترین بخش شهرستان شفت از امکاناتی شامل آسفالت و اگوی فاضلاب (در حال انجام ) بی بهره اند…

نیمه دوم فصل بهار عملیات لوله گذاری در کوچه های بلال اول و دوم آغاز و پس از یک وقفه کوتاه این عملیات در نیمه تابستان ادامه پیدا کرد و به بلال سوم رسید.

کنده کاری ها و لوله گذاری به میزان قابل توجهی پیش رفت و پس از انجام این عملیات ،بدلائل نامشخص ادامه پروژه متوقف شد.

اکنون با توجه به بارندگی های پی در پی و مشکلات پس از عملیات، شاهد بهم ریختگی اساسی در کوچه فوق شدیم تا حدی که ورود خودرو به داخل کوچه امکانپذیر نیست. لازم به توضیح است که از پایان عملیات حدودا یک ماه گذشته و شن ریزی مجدد صورت نگرفته است.

این کوچه صعب العبور است و عابرین با دشواری تردد می کنند. عده ای از ساکنین با بیل گِل ها را زیر و رو کرده و فضای خالی کوچه را پر می کنند. این اتفاق سبب شده تا رانندگان آژانس ها از ورود به کوچه ممانعت کرده و اهالی با مشقت از کوچه خارج شوند جهت تامین ملزومات زندگی زمان زیادی صرف کرده و بهای سنگینی بابت آن پرداخت کنند.

به نظر می رسد این کوچه عجیب ترین کوچه در شهر باشد چرا که هر کس پیاده یا سواره وارد آن شود، زمزمه هایی شامل ناسزا گویی نثار در و دیوار خواهد نمود.
توصیه حقیر دیدن وضعیت کوچه بلال حبشی ۳ است که خالی از لطف نیست.

انتهای پیام

ثبت شده در سایت پایگاه خبری تحلیلی بهجت خبر طی شماره 5828 توسط modir و در روز ساعت 20:59:59
© Copyright 2023 http://bahjatkhabar.ir . All Rights Reserved چاپ این خبر
شماره : 5776
13 / 11 / 2022 - 17:35

رئیس اداره چای فومن خبر داد؛؛

بالغ بر ۷ هزار تن برگ سبز چای در فومن و صومعه سرا خریداری شد

مهندس محمد جعفرپور رئیس اداره چای فومن در گفتگو با خبرنگار ما از پایان خرید تضمینی برگ سبز چای توسط سازمان چای کشور خبر داد.

به گزارش بهجت خبر؛ مهندس محمد جعفرپور رئیس اداره چای فومن در گفتگو با خبرنگار ما از پایان خرید تضمینی برگ سبز چای توسط سازمان چای کشور خبر داد.

مهندس جعفرپور با اشاره به میزان خرید برگ سبز چای گفت: در فصل بهره برداری جاری بالغ بر ۷ هزار تن برگ سبز چای از چایکاران مناطق فومن و صومعه سرا با همکاری ده واحد فعال کارخانجات چایسازی در این مناطق خریداری گردید که نسبت به سال گذشته و با توجه به تنش آبی به میزان ۱۵ درصد ما شاهد کاهش برداشت برگ سبز چای بودیم.

وی افزود: کل بهای برگ سبز خریداری شده در مناطق فومن و صومعه سرا رقمی نزدیک به ۶۴ میلیارد تومان می باشد که ۸۵ درصد از این میزان به چایکاران این مناطق پرداخت شده است.

رئیس اداره چای فومن متذکر شد: ما در شهرستان های فومن و صومعه سرا به میزان ۲۲۰۰ هکتار باغ چای داریم که فعال می باشند و ۵۸۰۰ خانوار چایکار در این بخش از کشاورزی فعالیت دارند.

مهندس جعفرپور در پایان با اشاره به لزوم بهزراعی باغات چای خطاب به چایکاران توصیه کرد: چایکاران عزیز لازم است بهزراعی باغات چای را مدنظر داشته باشند چرا که با رعایت اصول علمی تغذیه و داشت بوته چای می توانند محصول ارزشمندی را برداشت نمایند و تسهیلات کم بهره خوبی اعم از تسهیلات خرید ماشین آلات یا احیای باغات توسط سازمان چای به چایکاران پرداخت می گردد.

انتهای پیام

ثبت شده در سایت پایگاه خبری تحلیلی بهجت خبر طی شماره 5776 توسط modir و در روز ساعت 17:35:04
© Copyright 2023 http://bahjatkhabar.ir . All Rights Reserved چاپ این خبر
شماره : 5821
12 / 11 / 2022 - 17:41

دبیر خانه کشاورز غرب گیلان؛؛

باید کشاورزی را برای کشاورزان اقتصادی و درآمد زا کنیم

مهندس عباس محب خواه در گفتگو با خبرنگار ما گفت: اگر ما بخواهیم اشتغال را در بخش کشاورزی حفظ کنیم، روستاها به عنوان مراکز تولید فعال کشاورزی باقی بمانند و خالی از سکنه نشوند راهی به جز این نداریم که باید کشاورزی را برای کشاورزان اقتصادی و درآمد زا کنیم.

به گزارش بهجت خبر، مهندس عباس محب خواه دبیر خانه کشاورز غرب گیلان و مدیرعامل شرکت چایسازی حشمت فومن در گفتگو با خبرنگار ما گفت: استان گیلان یکی از قطب‌های مهم کشاورزی کشور است و اقتصاد بیش از نیمی از خانوارهای استان وابسته به کشاورزی است، اما به دلیل نبود نقدینگی کافی و عدم توسعه زیرساخت‌ها، کشاورزی اقتصادی در استان وجود ندارد.

وی افزود: برای داشتن کشاورزی اقتصادی و رونق تولید راهی به جز این نیست که دولت توجه به زیرساخت‌های کشاورزی استان را در اولویت قرار دهد.

مدیرعامل شرکت چایسازی حشمت فومن با توضیح این مطلب که کشاورزان به جای تمرکز بر روی تولید همواره دغدغه گرانی ادوات کشاورزی و نهاده را دارند افزود: شورای سیاست گذاری باید با کارشناسی دقیق قیمت‌ها را تعیین کند تا کشاورز با بدون دغدغه به تولید بیشتر و با کیفیت تر محصولات خود بپردازند.

این مدرس دانشگاه با بیان این مطلب که همیشه در بخش تولید تورم ۲۵ درصد بیشتر از تورم موجود در کشور است تصریح کرد: قیمت‌ها باید بر اساس هزینه‌های تولید، تورم در بخش تولید و مطابق با بازار جهانی تعیین شود.

کارآفرین برتر بسیجی گیلان تاکید کرد: اگر ما بخواهیم اشتغال را در بخش کشاورزی حفظ کنیم، روستاها به عنوان مراکز تولید فعال کشاورزی باقی بمانند و خالی از سکنه نشوند راهی به جز این نداریم که باید کشاورزی را برای کشاورزان اقتصادی و درآمد زا کنیم.

دبیرخانه کشاورز غرب گیلان اضافه کرد: قیمت نهاده‌های کشاورزی، کود، سم، ماشین آلات و سایر نیازمندی‌های کشاورزان با درآمد آنها همخوانی ندارد، به طور مثال قیمت گندم امثال ۵۰ درصد افزایش پیدا کرد و درحالی که قیمت ادوات کشاورزی مثل تراکتور ۶۵ درصد افزایش داشته است و این به معنی عقب ماندگی و بدهی کشاورز به تورم است.

وی ادامه داد: در شورای قیمت گذاری برای کشاورز سود ۱۵ درصد در نظر می‌گیرند ولی کشاورزان برای تهیه تراکتور، ادوات کشاورزی و تعمیرات چاه آب باید از بانک وام با سود ۱۸ درصد بگیرند که با درآمد آنها همخوانی ندارد.

میزان سرمایه گذاری در بخش کشاورزی پایین است

مدیرعامل شرکت چایسازی حشمت فومن اضافه کرد: سرمایه گذاری در بخش کشاورزی با توجه به سهم بخش کشاورزی در درآمد ناخالص ملی خیلی پایین است، کشاورزان مشتاق هستند که زمین‌های خود را به سیستم نوین آبیاری تجهیز کنند، ولی به دلیل نبود نقدینگی آنقدر سنگ جلو پای کشاورز می‌اندازند که پشیمان می‌شود بنابراین واجب است دولت سرمایه خوبی را در بخش کشاورزی قرار دهد و زیر ساخت‌ها را در این بخش اصلاح کند.

مهندس محب خواه خاطر نشان کرد: در حال حاضر هیچ سرمایه گذاری در بخش کشاورزی و باغداری سرمایه گذاری نمی‌کند و این نشان دهنده این است که کشاورزی در کشور ما اقتصادی نیست و لازم است در سالی که به نام مانع زدایی ها و پشتیبانی‌ها در تولید نامگذاری شده است، مسئولان موانع را شناسایی و همه تلاش خود را برای برداشتن آن به کار گیرند.

انتهای پیام

ثبت شده در سایت پایگاه خبری تحلیلی بهجت خبر طی شماره 5821 توسط modir و در روز شنبه 12 نوامبر 2022 ساعت 17:41:05
© Copyright 2023 http://bahjatkhabar.ir . All Rights Reserved چاپ این خبر
شماره : 5791
11 / 11 / 2022 - 12:06

مراسم چهلمین سالگرد شهادت سردار علی فرجود برگزار می شود

حسین فرجود فرزند سردار شهید علی فرجود در گفتگو با خبرنگار ما از برگزاری مراسم گرامیداشت چهلمین سالروز شهادت سردار علی فرجود شکالگورابی خبر داد.

به گزارش بهجت خبر؛ حسین فرجود فرزند سردار شهید علی فرجود در گفتگو با خبرنگار ما از برگزاری مراسم گرامیداشت چهلمین سالروز شهادت سردار علی فرجود شکالگورابی خبر داد.

حسین فرجود در همین رابطه اظهار کرد: مراسم چهلمین سالگرد شهادت سردار علی فرجود شکالگورابی روز سه شنبه ۲۴ آبان ماه بعد از نماز مغرب و عشا در مسجد حضرت ولی عصر(عج) بالامحله فومن برگزار می شود.

وی افزود: این مراسم با همت هیات انصارالحسین علیه السلام و با همکاری حوزه مقاومت بسیج شهید دستغیب شهری فومن و بنیاد شهید و امور ایثارگران این شهرستان با سخنرانی حجت الاسلام و المسلمین مدنی از فضلای حوزه علمیه گیلان و با مداحی حاج ابوذر روحی مداح سرود معروف سلام فرمانده منعقد می باشد.

فرزند سردار شهید فرجود تاکید کرد: بدینوسیله از عموم مردم انقلابی، جوانان و نوجوانان عزیز، خواهران گرامی و اقشار مختلف مردم جهت حضور در این مراسم نورانی و تجدید بیعت با آرمان های امامین انقلاب و شهدای والامقام دعوت به عمل می آورم.

شایان ذکر است شهید فرجود در سی‌ام‌ آبان‌ سال ۱۳۶۱ هجری شمسی در منطقه‌ عملیاتی‌ موسیان‌ به‌ مقام‌ شهادت‌ نایل‌ آمد و به‌جمع‌ شهدای‌ اسلام‌ پیوست‌.

انتهای پیام

ثبت شده در سایت پایگاه خبری تحلیلی بهجت خبر طی شماره 5791 توسط modir و در روز جمعه 11 نوامبر 2022 ساعت 12:06:31
© Copyright 2023 http://bahjatkhabar.ir . All Rights Reserved چاپ این خبر