کد خبر: 101تاریخ انتشار : ۱۲:۵۰:۰۷ - جمعه ۵ آبان ۱۳۹۶

دارایی بانک‌های ایرانی چقدر است؟

بانک‌های ایران ۲۲۶ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان بنگاه در اختیاردارند.بر اساس گزارش‌های منتشرشده، بعضی از بانک‌ها زیان ده و در مرز ورشکستگی هستند.

به گزارش بهجت خبر به نقل از بولتن نیوز؛ درحالی‌که از دو سال گذشته بانک مرکزی به بانک‌ها هشدار داده که نباید بیش از ۴۰ درصد بنگاه اقتصادی در اختیار داشته باشند، از ۳۴ بانک فعال در کشور تنها ۵ بانک دستورالعمل بانک مرکزی را اجرایی کرده‌اند.

دارایی بانک‌های ایرانی چقدر است؟

به گزارش بولتن نیوز،  بانک‌ها رقمی در حدود ۵۰۰ تا ۶۰۰ بنگاه و شرکت اقتصادی در اختیاردارند که باید مازاد آن را بفروشند.

در این میان بانک ملت با ۶٫۷۱ هزار میلیارد تومان ارزش دارایی بنگاه‌های خود در بین بانک‌ها بیشترین بنگاه را در اختیار دارد.

بانک صادرات با ۷٫۵۹ هزار میلیارد تومان و بانک تجارت با ۹٫۴۶ هزار میلیارد تومان در مقام‌های دوم و سوم جای گرفته‌اند.
پس‌ازاین بانک‌ها، بانک سامان با ۳٫۴۲ هزار میلیارد تومان، بانک پارســیان با ۷٫۲۹ هزار میلیارد، بانک پاسارگاد با ۱٫۲۲ هزار میلیارد، بانک اقتصاد نوین با ۸٫۱۴ هزار میلیارد، بانک انصار با ۹٫۷ هزار میلیارد، بانک سینا با ۷٫۶ هزار میلیارد، بانک کارآفرین با ۵ هزار میلیارد، بانک سرمایه با ۴٫۴ هزار میلیارد، بانک گردشگری با ۳٫۳ هزار میلیارد و بانک دی با هزار میلیارد تومان و با کمترین میزان دارایی مقام آخر را به دست آورده‌اند.

درحالی‌که برخی کارشناسان از بنگاه‌داری بانک‌ها دفاع کرده و آن را برای حفظ دارایی عنوان می‌کنند که در شرایط کنونی بسیاری از بانک‌ها با کمبود نقدینگی مواجه هستند و ناچار به برداشت ذخایر قانونی خود نزد بانک مرکزی شده‌اند.

بر اساس گزارش‌های منتشرشده، بعضی از بانک‌ها زیان ده و در مرز ورشکستگی هستند.