کد خبر: 10985تاریخ انتشار : ۰:۳۵:۰۸ - سه شنبه ۱۰ مهر ۱۳۹۷

دغدغه های یک فرزند شهید و فوق تخصص قلب و عروق؛

بابت دفاع از حقوق بيماران و دانشجويان، پاي فرزند شهيد و فوق تخصص قلب به مراجع قضايي كشيده شد!

دکتر محمد اسماعیل رضایی متخصص طب داخلی و فوق تخصص  بیماریهای قلب و عروق و دارای مدرک فلوشیپ در رشته های اکوکاردیوگرافی و تصویربرداری قلب در گفتگو با خبرنگار بهجت خبر از دغدغه های علمی و درمانی خود سخن گفت.

به گزارش بهجت خبر؛ دکتر محمد اسماعیل رضایی متخصص طب داخلی و فوق تخصص  بیماریهای قلب و عروق و دارای مدرک فلوشیپ در رشته های اکوکاردیوگرافی و تصویربرداری قلب در گفتگو با خبرنگار بهجت خبر  گفت: پس از کسب مدرک تخصص طب داخلی حدود دو سال(حدود سالهای ۸۳-۸۵)  در بیمارستان امام حسن مجتبی (ع) فومن به عنوان پزشک تمام وقت تعهدات خود را به انجام رساندم  و پس از کسب مدرک فوق تخصص قلب و عروق نیز حدود دو  سال ( حدود سالهای ۸۹-۹۰ ) در بیمارستان رازی رشت به صورت تمام وقت در قالب عضو هیات علمی تعهداتم را طی نمودم  و پس از طی دوره های تکمیلی فلوشیپی از ابتدای سال ۹۴ تاکنون در بیمارستان قلب دکتر حشمت رشت باز هم بصورت تمام وقت مشغول فعالیت آموزشی و درمانی می باشم.

 

وی در ادامه بیان داشت: منطق حاکم بر کار تمام وقت در یک مرکز دولتی و دانشگاهی  این است که فعالیت در مراکز خصوصی  باعث مشغله پزشک مربوطه و در نتیجه اختلال در کار درمانی و یا آموزشی در مرکز مورد تعهد وی می شود و بنده به دلیل طولانی بودن دوره تحصیلات تکمیلی ناچارا دوره تعهداتم به دانشگاه علوم پزشکی گیلان نیز زیاد بود. هم اکنون هم اگر چه قانونا  مجاز به فعالیت در بخش خصوصی هستم ولی بدلیل رسالتی که به عنوان یک عضو هیات علمی مشفول در مرکز آموزشی و دانشگاهی قلب استان بر دوش خود احساس می کنم علی رغم تمامی کاستی ها و ناملایمات موجود ترجیح می دهم که بصورت تمام وقت در بیماستان حشمت به قشر محروم و متوسط جامعه خدمت کنم و به آموزش دانشجویان و دستیاران مشغول باشم.

دکتر رضائی در رابطه با امکانات بیمارستان حشمت رشت متذکر شد: بیمارستان حشمت رشت تنها مرکز دولتی و دانشگاهی قلب استان گیلان است و از لحاظ امکانات تشخیصی و درمانی این بیمارستان دارای بخش های  سی سی یو، آنژیوگرافی و آنژیوپلاستی، الکتروفیزیولوژی قلب، اکوکاردیوگرافی پیشرفته و نیز جراحی قلب است. از لحاظ آموزشی نیز علاوه بر تربیت و آموزش دانشجویان پزشکی عمومی، قریب به هشت سال است که  آموزش دستیاران رشته تخصصی قلب نیز در این مرکز صورت می گیرد و فذا از این لحاظ ما اعضای هیات علمی مسئولیت خطیری را هم از جهت آموزش علمی و عملی  و هم آموزش اخلاق حرفه ای آنان بر عهده داریم.

وی در رابطه با وضعیت درمانی بیمارستان حشمت یادآور شد: همانطور که عنوان شد رسالت بیمارستان حشمت رشت در دو حیطه قابل تعریف است که یکی از آندو  سرویس رسانی تشخیصی و درمانی به بیماران قلبی استان گیلان است. این بیمارستان پذیرای اقشار ضعیف و متوسط جامعه است. بخش عمده مراجعه کنندگان به این بیمارستان استطاعت مالی رجوع به مراکز درمانی خصوصی را ندارند. فلذا سیستم موظف به فراهم نمودن امکانات تشخیصی و درمانی حداقل به بیماران دردمند می باشد. بنده به عنوان پزشکی که سالها بصورت تمام وقت از صبح تا به شام در این بیمارستان حضور دارم کاستی هایی  را در این رابطه مشاهده می کنم . بخشی از این کاستی ها مربوط به کمبود تجهیزات تشخیصی و درمانی می شود ولی بخشی دیگر به مدیریت منابع بر می گردد که به اعتقاد بنده با یک مدیریت صحیح قابل بهبود است.

این فوق تخصص قلب وعروق افزود: در حوزه آنژیوگرافی و آنژیوپلاستی، بیمارستان حشمت به عنوان مرکزی که داعیه دارا بودن یکی از بخش های برتر آنژیوگرافی ایران را دارد با کاستی های قابل ملاحظه ای روبروست که گاه به تعطیلی بخش می انجامد. نمونه دیگر از کاستی ها را در بخش جراحی قلب بیمارستان مشاهده می کنیم. در شرایط محدودیت امکانات، اولویت سرویس رسانی می بایست متوجه بیمارانی باشد که بدلیل وخامت اوضاع بالینی در بستری بسر می برند و مجاز به ترخیص نیستند ولی گاه متاسفانه چنین بیمارانی برای مدت طولانی در انتظار جراحی بستریشان به درازا می انجامد که حاصل آن انباشت بخش ها از بیماران و اشغال تخت های ارزشمند تنها مرکز امید بیماران محروم قلبی استان است. نمونه  آن اکنون در بخش اورژانس بیماران مشاهده می شود که بدلیل کثرت بیماران بستری اکثر اوقات راهروی بخش اورژانس مملو از تخت ها و بیماران  اضافی است که گاه حتی عبور و  مرور و دسترسی به بیماران نیز بسختی صورت می گیرد ! بنده از ریاست محترم دانشگاه درخواست می کنم که یک زمانی سرزده و بدون اطلاع قیلی سری به بخش اورژانس حشمت بزنند تا ببینند در چه وضعی است! طبیعی است در این شرایط سرویس رسانی به بیماران از طرف پرستاران خدوم و دستیاران زحمت کش که تعدادشان نیز محدودست مختل می گردد.

وی در رابطه با رفع مشکلات مطروحه تصریح کرد: به نظر اینجانب بخش زیادی از این مشکلات با یک مدیریت درست قابل رفع و یا قابل کاستن است. از دیدگاه اینجانب روسای بخش های مختلف بیمارستان می بایست از پزشکان تمام وقت  و دلسوزی انتخاب شوند که منفعتی در مراکز خصوصی نداشته باشند تا وقت، همت و انگیزه لازمه را برای ارتقای وضعیت درمانی حوزه خود داشته باشند ولی آیا چنین انگیزه ای از پزشکی که عمده وقت خود را در مراکز خصوصی سپری می کند و عمده عایدات وی از بخش خصوصی و به موقع تامین می گردد می توان انتظار داشت ؟! هم اکنون مسئولیت تمامی بخش های بیمارستان حشمت در دست پزشکان خصوصی کارست که حضور و فعالیت کمرنگی در بیمارستان دارند.. البته در این بین دانشگاه نیز می بایست ضمن رصد دقیق  کیفیت کارکرد پزشکان تمام وقت و برخورد با تخلفات احتمالی، حق قانونی آنان را نیز به موقع پرداخت نماید تا چنین پزشکانی انگیزه لازمه را جهت عملکرد آکادمیک و سالم در جهت رفع آلام قشر محروم  جامعه داشته باشند.

دکتر رضائی در رابطه با بخش آموزشی بیمارستان حشمت مطرح کرد: حساسیت و اهمیت یک مرکزآموزشی  نسبت به یک مرکز صرفا درمانی بسیار بیشتر است. همانگونه که اشاره رفت ما در بیمارستان قلب دکتر حشمت رشت هم تربیت پزشکان عمومی و هم متخصصان قلب را بر عهده داریم. این پزشکان پس از فارغ التحصیلی به اقصی نقاط کشور گسیل می شوند و هر کدام درمان قشر عظیمی از انسانها را بر عهده می گیرند. پس واضح است که ما به عنوان اعضای هیات علمی مسوولیت خطیری در مقابل این عزیزان بر عهده داریم. ما به عنوان یک عضو هیات علمی شرعا، وجدانا و اخلاقا نمی توانیم نسبت به بعضی اتفاقات و مشکلات در حوزه هیات علمی بی تفاوت باشیم و گرنه ره عافیت معلوم است که در سکوت است ولی آیا می توان در برابر بعضی مسایل که با  آموزش صحیح علمی و اخلاقی دانشجو منافات دارد بی تفاوت بود؟ دانشجو از معلم خویش هم علم و هم اخلاق را می آموزد. نگاه به بیمار می بایست نگاهی اخلاق محور باشد . نباید به بیمار به عنوان یک بسته پول سازی نگریسته شود و اهمیت این معنا در یک مرکز آموزشی صد چندان است. اعضای هیات علمی چه تمام وقت و چه پاره وقت می بایست حداقل حضور و فعالیت درمانی و آموزشی را داشته باشند و این میزان حداقل در ماده قانونی تعریف شده است. آیا عضو هیات علمی که ماهانه حتی یک مریض در مرکز آموزشی نمی بیند و هیچگونه فعالیت آموزشی ندارد یا فعالیت وی بسیار کمرنک و نزدیک صفر است شایسته است که ردیفی را در هیات علمی اشغال نماید و ماهانه حقوق و مزایای هیات علمی دریافت کند؟ آیا این به معنای تضییع بیت المال نیست ؟! آیا چنین پزشکی نمی بایست  اجبارا از طرف دانشگاه بازنشست گردیده ردیف وی به یک پزشک حائز صلاحیت و علاقمند به کار آموزشی تعلق یابد؟در بعد دیگر، گروه آموزشی و دانشگاه می بایست در رابطه با  ورود افراد به مرکز آموزشی جهت  پوشیدن ردای هیات علمی دقت وسواس گونه ای را به خرج دهند. متاسفانه در دو سه سال اخیر پزشکانی با بهره مندی از رابطه و با تخلف قانونی محرز وارد هیات علمی قلب دانشگاه علوم پزشکی گیلان و بیمارستان حشمت گردیده اند !  رسوخ رانت و رابطه در این حوزه می تواند تاثیرات مهلکی بر روی آموزش علمی، عملی و اخلاق حرفه ای دانشجویان و دستیاران و در نهایت درمان اقشار دردمند جامعه داشته باشد. فلذا ار ریاست محترم دانشگاه انتظار است که بدون مماشات  و مسامحه با این تخلفات برخوردی قاطع داشته باشند. حتی به اعتقاد بنده پس از کسب عنوان هیات علمی نیز می بایست عملکرد شخص  بطور مداوم  مورد پایش دوره ای قرار گیرد. درخواست بنده از مسوولین و نهادهای نظارتی  دانشگاه این است که در این رابطه بدون ملاحظه و رودربایستی وظایف نظارتی خود را بانجام برسانند.

وی افزود: کرارا این مسایل  به مسوولین در رده های مختلف منعکس گردیده است. حدود ۵ ماه قبل در جلسه ای در حضور ریاست محترم دانشگاه و اعضای گروه قلب، ابعاد مختلف مشکلات این بیمارستان را در حوزه های مختلف آموزشی و درمانی خدمت ایشان بیان داشتم و منتظر اقدامات اصلاحی مقتضی از جانب ایشان هستم. پیگیری های مستمر اینجانب در این چند سال به حدی بوده که هجمه وسیعی را علیه بنده در این بیمارستان در پی داشته است !!  پرونده سازی هایی کاملا  غیر واقع از جانب برخی مسوولین بیمارستان حشمت علیه بنده صورت می گیرد که این موضوع را کرارا به اطلاع مسوولان و نهادهای نظارتی رسانده ام . برخورد با اینجانب حتی تا بدانجا پیش رفته که  اقدام قضایی برخی را علیه بنده در پی داشته است که هنوز هم این روند ادامه دارد !! سوال اینجاست چرا باید کار یک مجموعه آموزشی به آنجا کشیده شود که  برعلیه پزشکی که کار تمام وقت در بیمارستان را انتخاب نموده و  دغدغه آموزش صحیح دانشجو و درمان درست بیماران دردمند را در دل دارد اینگونه پرونده سازی خلاف واقع  شود  و حتی پای وی به دادستانی نظام پزشکی و  دادسرا و دادگاه  کشیده  شود !  ولی از طرف دیگر گاه برخی پزشکان که علی رغم دریافت مزایا و حقوق هیات علمی فعالیتشان در بیمارستان نزدیک به صفر است به عنوان پزشک نمونه بیمارستان معرفی می شوند!؟ این به نظر بنده برای یک مجموعه آموزشی یک انحطاط و فاجعه است ! بنده به حکم وظیفه وجدانی و انسانی و به عنوان یک عضو هیات علمی سکوت در برابر تضییع حقوق بیماران و دانشجویان و دستباران را جایز نمی دانم و از دادن هزینه در این راه مقدس ابایی ندارم ولی سوالم این است در این رابطه مسوولیت مسوولین و نهادهای نظارتی چیست ؟!

دکتر رضایی در پایان خاطر نشان کرد: در حال حاضر نه در بیمارستان و نه در دانشگاه مسوولیتی ندارم . تنها دوره ای کوتاه مسولیت آموزش دستیاران قلب حشمت را بر عهده داشتم که بدلیل اعتراض بنده به وجود رابطه مستقیم پولی میان برخی از دستیاران و برخی اعضای هیات علمی در محیط آموزشی و برخورد با بنده در این رابطه مجبور به استعفا شدم. در دو دوره اخیر انتخابات مدیر گروهی قلب نیز بدلیل احساس مسوولیت و اعتقاد به لزوم تحولات جدی در گروه قلب و بیمارستان حشمت، در انتخابات کاندید شدم

 

  1. دانشجو گفت:

    دمتون گرم استاد !!!زنده باد

  2. ناشناس گفت:

    ضمن عرض سلام و خداقوت به این پزشک متعهد لازم میدانم نکاتی را جهت اطلاع خوانندگان عرضه داشته باشم شاید اینجا جایش نباشد لیکن بالاجبار میگویم وانتظار دارم رئیس بیمارستان امام حسن مجتبی (ع) اینها را بخواندخیلی وقت بود منتظر بودم جملاتی از بیمارستان و پزشکی دراین سایت نوشته بشه تا بهمین بهانه این مطالب را بگویم بطور خلاصه بگویم و آن اینکه بنده چند وقت پیش به بیمارستان امام حسن مجتبی (ع) مراجعه نمودم متاسفانه دکتر خوابیده بود هرچقدر ایشان را صدا زدندکه دکتر بیا وشما مریض دارید اتفاقا خیلی بد حال هم بودم اما دکتر نیومده که نیومد بمدت ۲۰ دقیقه همانجا موندم بازهم نیومد اگر نیاز باشد تاریخ دقیق و ساعت مراجعه و اسم دکتر را میگویم تا از دوربین های مداربسته چک کنند وببینند حرف بنده درست است یانه؟برای رخودم ورئیس بیمارستان وهیئت نظارت بیمارستان متاسف شدم که چنین پزشکی هایی درآن مشغول هستندواجساس مسئولیت نمیکنند تاکید میکنم اگر نیاز بشد اسم دکتر را میگویم اگرچه تاثیری نخواهد داشت ممکنه در این حد به دکتر بگویند فلانی بیشتر ملاحظه کنید چند ماه قبلش درهمین بیمارستان نیز پیش یک دکتر دیگرمراجعه کرده بودم وآن دکتر بجای اینکه معاینه کردن بنده مشغول نوشتن درصفحه تلگرام بودند وووو درحالیکه حالم بشدت خراب بودجالب است بدانید یکی از پرستاران می گفت ایشان داره به پزشکی دیگر مطالب پزشکی انتقال میدهد ولی ….؟عجبا عجبا عجبا بهرحال متاسفم که دربیمارستان هیچگونه نظارتی وجود ندارد دربخش اطفال نیروی خدماتی که از ذکراسم آن خودداری میکنم انگار با افراد پدرکشتی داره وانکار که رئیس بیمارستان است آنگونه برخورد میکنه انتظار ما از مسئولین دانشگاه علم پزشکی گیلان اینست که نگاهشان به این بیمارستان را بیشتر بکنند خدامیداند که چه کوتاهی هایی از پزشکان در این بیمارستان صورت می گیرد بگذارم و بگذریم //////