کد خبر: 11032تاریخ انتشار : ۲۰:۰۲:۰۳ - یکشنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۷

امام جمعه موقت تهران:

بعنوان سرباز امام زمان (عج) برنامه‌ی کیفی سازی برای نماز را در اولویت قرار بدهید/ روحانیت بدون علم همچون درخت بدون میوه است

امام جمعه موقت تهران در جمع طلاب حوزه علمیه امیرالمؤمنین رشت: بعنوان سرباز امام زمان (عج) برنامه‌ی کیفی سازی برای نماز را در اولویت قرار بدهید.

‍ ‍ ‍ به گزارش بهجت خبر؛ حضرت آیت الله شیخ کاظم صدیقی امام جمعه موقت تهران بزرگ صبح امروز (۱۵ مهر ۱۳۹۷) در جمع طلاب حوزه علمیه بین المللی امیرالمومنین علی علیه‌السلام، شهرستان رشت را شهر میرزا کوچک خان، شهر مجاهدان، شهر فقهایی بزرگ همچون میرزای رشتی (میرزا حبیب الله رشتی۱۲۳۴_۱۳۱۲) خواند و اذعان داشت: خداوند خطاب به مومنان میفرماید “عَلَیکُم اَنفُسَکُم”.

این استاد اخلاق حوزه‌های علمیه طلبگی را بنا به آیات قرآن و روایات معصومین خودسازی، آدم شدن، راه بلد شدن، تجسم شدن در ارزشهای متعالی، پناه جوان‌هایی که راه‌بلد نیستند، کسی که با خدا آشناست و بدنبال آشناکردن جامعه با خداست، وارث پیامبر (ص) و امامان معصوم (ع)، چراغ راه، رزمنده، پاک شده‌ی از هوای نفس، پیروز در مصاف با نفس امّاره، دغدغه‌مند دین، نور و نور افشان و سرمایه‌های ایمان، دانش، عزت و عفت نفس‌ معرفی کرد و تاکید نمود: طلبه صاحب دارد و صاحبش که امام زمان (عج)ست آن را پذیرفته است. آنها عزیز و سرافراز، الگوی متانت و اخلاق و آرامش و دوراندیش، اندیشمند به آخرت هستند، آنها کسانی‌اند که سلیقه‌هایشان را قشنگ‌تر از علایقشان میدانند.

مدرس حوزه‌ی علمیه امام خمینی تهران خطاب به طلاب حوزه امیرالمومنین علیه‌السلام رشت در اشاره به حدیثی از حضرت امیر که میفرمایند: “مَن عَرَفَ نَفسَه فَقَد عَرَفَ رَبَّه” تاکید کرد: اگر کسی خودش را، فرق و ارزشش را، منزلت و قمیتش را نشناسد به معنایی کلاه سرش رفته است.

امام جمعه‌ی موقت تهران بزرگ، قیمت ابدان مومنین را در قول امام صادق (ع) بهشت دانست و ادامه داد: جسم و بدنهایمان را در راه جهنم کثیف نکنیم! اینها ابزاری‌ هستند که در راه رسیدن به اهداف الهی به کمک ما می‌آیند، اعضاء و جوارح مرکب ما هستند که در صورت رهاییِ آنها مسیر اشتباه را به ما نشان خواهند داد، همچون مرکب چَموشی که ما را در پرتگاه غفلت و فتنه رها میکنند و در روز قیامت هم داریم که در محضر خداوند از ما شکایت میکنند و وای به حالمان اگر چشم و دست و زبان و جوارحی از ما خطا کرده باشد.

آیت‌الله شیخ کاظم صدیقی، ارزش کتب میرزا جواد آقای ملکی تبریزی مخصوصا کتاب “لقاءالله” را برای تدریس دروس اخلاقی دانست و افزود: شما بعنوان سرباز امام زمان (عج) برنامه‌ی کیفی سازی برای نماز را در اولویت قرار بدهید. نکنه در بحث احترام به والدین طلاب مخصوصا معممین جلوتر از آنها راه بروند. طلاب برای عبادتهای خود حساب ویژه‌ای راه بیاندازند و مرتبا آنرا بازنگری نمایند که این به یقین راه موفقیت آنها خواهد بود.

استاد اخلاق حوزه‌های علمیه گفت: امروز درس سلاح ماست، روحانیت بدون علم همچون درخت بدون میوه است. باید از این سفره الهی خداشناسی و قرآن‌شناسی را بیاموزیم و در مسائل فقهی فقیه بشویم نه صرف اینکه درس را برای ادا تکلیف بخوانیم بلکه هدف از درس خواندن نصرت دادن به دین خدا باشد. علامه طباطبایی فرمود: خداوند به ایمان یک درجه و به علم درجات میدهد، که راه رسیدن به قرب الهی عالم شدن است.

مدرسه حوزه علمیه امام خمینی تهران، رعایت ادب را برای طلاب از نان و آب واجب‌تر دانست و اذعان داشت: طلبه‌ای که ادب نداشته باشد و فرهنگ، برخورد، مخطاب، مردم و جامعه را نداند و نشناسد، اگر علامه دهر هم شود به دردنخور میشود.

آیت الله شیخ کاظم صدیقی در جمع طلاب حوزه علمیه امیرالمومنین رشت گفت: پیامبر اکرم (ص) میفرمایند که دو گروه کمرم را شکستند که اولیش؛ عالِم بی‌حیا (حرامخور) و دومیش؛ عالِم بی‌تقوا (خشک مقدس‌ها)ست، که امروزه در این جریانهای سیاسی به عینه دیده میشوند که کاری به کار دین و مرجعیت ندارند.

در پایان لازم به ذکر است این دیدار به همت جانشین محترم حجت‌الاسلام نژادصفری و معاونت تهذیب این حوزه شریفه برگزار گردیده است. و همچنین حضرت حجت‌الاسلام و المسلمین انصاری مدیرکل حوزه‌های علمیه استان گیلان نیز حضور داشته‌اند.

/انتهای پیام

/حامد نیکبخت لاشه