کد خبر: 11124تاریخ انتشار : ۱۱:۰۵:۰۷ - دوشنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۷

جانشین حوزه علمیه امیرالمومنین (ع) رشت؛

محققان دین را تکاملی برای انسانها می‌دانند/ شهید سیرت‌نیا اهل متانت و تقوا و بزرگواری بود/ دین‌بانی جهاد در راه خداست

حجت‌الاسلام و المسلمین نژادصفری جانشین حوزه علمیه امیرالمومنین رشت (ع) در شب شهادت حضرت رقیه (س) در حسینیه‌ی شهداءِ این حوزه‌ی شریفه، به بیان حقانیت دین مبین اسلام و مذهب تشیع پرداخت و افزود: باید شکرگزار باشیم که دینمان اسلام و مذهبمان تشیع است.

به گزارش بهجت خبر؛ حجت‌الاسلام و المسلمین نژادصفری جانشین حوزه علمیه امیرالمومنین رشت (ع) در شب شهادت حضرت رقیه (س) در حسینیه‌ی شهداءِ این حوزه‌ی شریفه، به بیان حقانیت دین مبین اسلام و مذهب تشیع پرداخت و افزود: باید شکرگزار باشیم که دینمان اسلام و مذهبمان تشیع است.

جانشین حوزه علمیه امیرالمومنین (ع) رشت با پرسش اینکه دینمان در چه رتبه و درجه‌ای است؟ بیان داشت: انسانها در مواجهه با دین دو دسته هستند، یک عده دین‌گریزند، یک عده هم دین‌مدار و شاید هم بتوانیم یک عده‌ای را هم اضافه کنیم که البته با آن الآن کاری نداریم و آن دین‌ستیزانند.

حجت‌الاسلام نژادصفری با تاکید به تفکر در این دسته‌ از انسانها به بیان چیستی دین‌ پرداخت و ادامه داشت: محققان دین را تکاملی برای انسانها می‌دانند که انسان منهای برنامه مساوی‌ست با عدم رسیدن به کمال و انسان به علاوه‌ی برنامه، رسیدن به کمال است که اگر هم به نتیجه نرسد چون در این راه حرکت کرده نمره‌ای به او خواهند داد.

امام جماعت مسجد زیرکوچه رشت حقیقت رسیدن به دین را توجه به سه مطلب دانست و توضیح داد: اولین نکته‌ای که همگی باید رعایت کنیم دانستن دین است، که تعبیر به دین‌دانی از آن کرده‌اند! یعنی کسب معرفت و شناخت.

مسئول موسسه یاران سبز موعود (عج) گیلان در توضیح مطلب قبل بیان داشت: نگاه آنهایی که تازه مسلمان شده‌اند نسبت به دین و اهل بیت (ع) فوق‌العاده زیباست، زنی تازه مسلمان شده نگاهش به چادر خیلی دیدنی‌ست که میگوید چادر برایم مثل تاج ملائکه مقدس است، و همینطور در مورد امام حسین (ع) نیز میگفت که حضرت عزیز دردانه‌ی ماست که این نشان از فهم عمیق‌شان از دین و دینداری است.

جانشین حوزه علمیه امیرالمومنین (ع) رشت ولایت‌مداری را جزوی از دین‌مداری معرفی کرد و افزود: بعد از دین‌دانی، مرحله‌ی دین‌داری است که در این مرحله خیلی‌ها میلغزند و در تاریخ هم این موضوع ثابت شده است. کسانی که عمری در مسیر عبودیت و بندگی بوده‌اند و غفلت کردند و در نتیجه زمین خوردند.

امام جماعت مسجد امام حسین (ع) با بیان حدیث قدسی به پیامبر اکرم (ص) که خداوند فرمود: “ای احمد! از من و یاد من غافل مشو” تبیین کرد: گاهی انسان از یاد خداوند غافل می‌شود که از آنور شیطان هم منتظر این غفلت از انسان است، تا سوء استفاده کند بر این بنده‌ی مومن، همچون برسیسای عابد، آنهایی که در عصر پیامبر و امیرالومنین و امام حسن مجتبی (ع) بوده‌اند و غافل شدند.

علی‌اکبر نژادصفری در بیان معنای غفلت گفت: غفلت آن چیزی است که اگر سراغ انسان بیاید به هلاکت می‌رساند، کما اینکه خیلی‌ها هلاک شدند.

مسئول موسسه یاران سبز موعود (ع) گیلان یکی دیگر از معنای دینداری را تقوا بیان کرد و افزود: رفقا! آنهایی که به دنبال این بودند که خدا آنها را خوب ببیند خدا آنها را چید، و خدا کسانی را انتخاب می‌کند و هیچ خط و خالی نداشته باشد.

استاد حوزه علمیه امیرالمومنین (ع) با یاد خاطره‌ای از شهید سیرت‌نیا وی را چنین معرفی کرد که روضه‌های شهید نمکی بود و شور و حال عجیبی در دل به وجود می‌آورد. این استاد حوزه علمیه ادامه داد: شهید سیرت‌نیا اهل متانت و تقوا و بزرگواری بود که خداوند او را چید چون نمره‌ی این بزرگواران بیست بود و در نهایت دستچین خدا بودند.

وی در توضیح سومین مطلب از حقیقت رسیدن به دین که دین‌بانی است گفت: یک انسان مومن و با تقوا بعد از اینکه معرفت و شناخت کسب کرد و دین خود را حفظ کرد، بعد از آن باید مراقب خودش نیز باشد.

حجت‌الاسلام نژادصفری در یک کلمه دین‌بانی را جهاد در راه خدا دانست و اذعان داشت: جهاد یک وقت جنگیدن است، یک وقت قلم در دست گرفتن است، یک وقت راهپیمایی علیه ظلم است و گاهی هم جهاد، جهاد با نفس است.

جانشین حوزه علمیه امیرالمومنین (ع) رشت در توضیح جهاد با نفس اظهار کرد: از پیامبر سوال کردند “ماالجهاد الاکبر؟” جهاد اکبر چیست؟ فرمودند جهاد با نفس!، با مراقبه و مواظبت‌ها، با دین‌داری و دین‌بانی همچون شیخ انصاری‌ها بر نفس پیروز می‌شویم. با مراقبت کردن انسان آثار وضعی را در وجود خودش می‌بیند، اگر نماز می‌خواند باحال نماز می‌خواند!

امام جماعت مسجد امام حسین (ع) زیرکوچه رشت گفت: خیلی از اوقات قرآن از ایمان انتقاد می‌کند و می‌گوید؛ “یا ایهاالذین آمَنوا، آمِنوا” افزایش و رشد بدهید خودتان را از ایمان.

حجت‌الاسلام نژادصفری در پایان تاکید کرد: کسانی که ایمان ندارند و مراقبه و مواظبت در دین نمی‌کنند در اطاعت از ولایت لغزش دارند.

جلسه با مداحی ذاکر اهل بیت کربلایی سجاد قاسمی به پایان رسید، لازم به ذکر است جلسه فوق با عنایت حضرت مهدی (عج) بصورت هفتگی به همت معاونت تهذیب این حوزه شریفه با سخنرانی سخنرانان و مدیحه سرایی مداحان بنام استانی و کشوری برگزار می‌گردد و حضور برای علاقه‌مندان آزاد است.

/انتهای پیام

/حامد نیکبخت لاشه