کد خبر: 1396تاریخ انتشار : ۸:۰۷:۲۰ - پنج شنبه ۹ آذر ۱۳۹۶

یادداشت/سمیرابخشی

آقای شهردار شما لطفا شهر را نگاه دارید! پاکبانان شهر را پاک نگاه خواهند داشت

سمیرا بخشی خبرنگار فومنی در یادداشتی با عنوان” آقای شهردار شما لطفا شهر را نگاه دارید! پاکبانان شهر را پاک نگاه خواهند داشت” نوشت.

‍به گزارش بهجت خبر؛ سمیرا بخشی خبرنگار فومنی در یادداشتی با عنوان” آقای شهردار شما لطفا شهر را نگاه دارید! پاکبانان شهر شما را پاک نگاه خواهند داشت” نوشت.

کم و بیش همگی شعار انتخاباتی یکی از کاندیداهای تحصیلکرده ی شورای شهر رشت که یک #پاکبان بود را به یاد داریم؛
او می گفت: (اگر موفق شوم همچنان با لباس نارنجی رفتگری در جلسات شورای شهر رشت حاضر خواهم شد).

انتخابات انجام شد و مرد نارنجی پوش خیابان های رشت با آرای قابل توجهی حتی آرایی بیشتر از شهردار کت وشلوار پوش! یکی از مناطق رشت بر کرسی شورای شهر تکیه زد‌.

هرچند که وی، هنوز این وعده ی خود را عملی نکرده است اما شاید موفقیت کم سابقه ی او در ورود به پارلمان شهری سبب شده است که برخی فکر کنند لباس نارنجی پاکبانی، همان کت جادویی آرزوهاست! و همواره می تواند انتخابی موثر در جهت پیشبرد اهدافشان باشد!

چندی پیش،غلام نیا شهردار فومن هم، وعده نارنجی پوش شدنش را داد و دیری نگذشت که بر این وعده اش جامه ی عمل پوشاند! اما فقط #جامه_پاکبانان_را_پوشید و عمل_پر_مشقت_پاکبانی همچنان بر عهده ی پاکبانان زحمتکش شهر است!!

غلام نیا با لباس نارنجی پاکبانی در میان مردم شهر حاضر شد و با آنها به گفتگو پرداخت و ضمن مطلع شدن از مشکلاتشان، اقداماتی در راستای رفع آن مشکلات انجام داد.

تمام افعال انجام شده مذکور ، نیکوست اما سوال این است که آیا این اقدامات با لباس رسمی و معمول شهرداران قابل اجرا نبود؟! علت استفاده از لباس نارنجی پاکبانان چه بود؟! آیا همه باید در یک لباس به مردم خدمت کنند؟! اصلا معیار خدمت چیست؟ لباس نارنجی؟؟!! یا پاکبانی مگر فقط به لباس نارنجی پوشیده بر تن است؟!

خطاب به شهردار محترم شهرستان فومن ، عرض می کنم: اگر بخواهم انصاف را مدنظر قرار دهم در همین مدت کوتاه تصدی گری تان اقدامات قابل تقدیری انجام داده اید، اما
لطفا به جای تمرکز بر پوشیدن لباس خدمت خادمان دیگر این ملت ، خدمت رسانی خویش را گسترش دهید.

اگر نیت قلبی تان از پوشش لباس پاکبانی، ادای احترام به این عزیزان است، بهتر نیست به جای انجام این (تواضع های نابجا که اتفاقا برعکس تحقیر و تفاخر رهآورد آن است)، در روز بزرگداشت معین شده در تقویم یا یک روز از روزهای سخت کاری پاکبانان(همچون تاسوعا و عاشورا ) لباس نارنجی بپوشیم و “حقیقتا پاکبان شویم!؟؟

یعنی همچون پاکبانان کمر همتمان را صدها بار به جهت نامهربانی انسان درست تربیت نشده! در خانه، مساجد، مدارس و دانشگاه ها، خم کنیم و با دستهایمان زمین را از هرچه آلودگی ایجاد شده توسط هم نوعانمان، پاک!

باور کنید حتی اگر فقط یک هفته پاکبان حقیقی شویم! و درک کنیم بار مسولیت این رنگ نارنجی را، از هرچه نارنجی است بدمان می آید!!

کافی است یک هفته مانند پاکبانان با آفتاب خانه را ترک کنیم و با ماهتاب برگردیم! و فقط یکبار شیشه های شکسته در کیسه های سیاه زباله دستهایمان را زخمی کند و یا یکبار سر سفره ی غذا یادآوری صحنه ای ناخوشایند از زباله ی شهروندی! اشتهایمان را کور کند ، و یک عمر! به جهت بوی نامطبوع لباسمان همواره در حسرت استقبال با آغوش فرزندمان باشیم،آنوقت متوجه خواهیم شد پاکبان بودن آسان نیست …

آسان نیست که صبحگاهان از خواب نازت بزنی، بیایی و خیابان ها را برای افرادی آب و جارو کنی که حتی تاشب به حرمت چشمان خواب آلود و دستان پینه بسته ات آن را تمیز نگاه نمی دارند! و تازه خیلی از آنها همیشه از تو طلبکارند! و بدتر اینکه تو خیلی جاها بدهکار همین جماعت طلبکار می شوی بخاطر نگرفتن حقوق ناچیز ماهیانه ات!

آقای شهردار گمان نمی کنم اگر هریک از ما فقط یکبار این حقیقت ها را لمس کنیم بتوانیم با لبخند، مقابل دوربین عکاسان بایستیم و سرافرازانه عکس بگیریم! از لباس نارنجی نمادینی که پوشیده ایم!

سر افکنده خواهیم شد از ظلم های بی صدایی که انجام داده ایم در حق کسانی که احقاق حقوقشان را فریاد می زنیم!

آقای شهردار، شهر به اندازه ی کافی پاکبان نارنجی پوش دارد،‌ ما شهرداری میخواهیم که برای قدردانی از این عزیزان حتی یک روز از حقوقشان را به تعویق نیندازد. حتی یک پاکبان بدون بیمه نداشته باشیم. شهرداری که در راستای فرهنگ شهرنشینی از اقدامات آموزشی برای شهروندان غافل نشود و با آگاهی بخشی به جامعه و اجرای طرح تفکیک زباله از مبدا در جهت همیاری به پاکبانان گام های مثبتی بردارد.