کد خبر: 2250تاریخ انتشار : ۷:۳۸:۳۲ - دوشنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۶

بجای مذاکره درباره جاسوس انگلیسی کار عظیم! هسته‌ای خود را تکمیل کنید

انعکاس مهملات بوریس جانسون و به فراموشی سپردن مطالبه حقوق مردم ایران؛ کارشکنی لندن برای خرید ۹۰۰ تن کیک زرد را فراموش کرده‌اید؟/ روحانی آذر ۹۵: واردات کیک زرد موفقیت بزرگی برای انرژی هسته‌ای است+ فیلم

حال در آذر ۹۶ بوریس جانسون وارد تهران شده و با وقاحت تمام و در موضعی تهاجمی آزادی جاسوس‌های خود را مطالبه می‌کند! هیچ کدام از مسئولین دولتی نیز پیگیر بدعهدی انگلستان در اجرای توافق هسته‌ای نیستند و رسانه‌های وابسته به آن‌ها نیز با آب و تاب فراوان مهملات وزیر خارجه انگلستان را منعکس کرده و می‌نویسند: پایبندی لندن به اجرای کامل برجام! رئیس جمهور، وزارت خارجه و سازمان انرژی اتمی هم دیگر پیگیر موفقیت بزرگ انرژی هسته‌ای و کار عظیم خود نیست!

به گزارش بهجت نیوز به نقل از رجا نیوز؛ سفر وزیر خارجه انگلستان به تهران بازار ثناگویان دیپماسی دولت را مجدداً رونق بخشید و رسانه‌های مدعی اصلاح‌طلبی با شوق و ذوق فراوان اخبار مربوط به این سفر را پوشش دادند؛ پیگیری وضعیت نازنین زاغری و کمال فروغی جدیدترین زیاده‌خواهی هیات انگلیسی بود که سفیر دولت دوازدهم در انگلستان، آن را طبیعی خواند! اما در دولت  کسی پیدا نشد تا حقوق از دست رفته ایران و بدعهدی انگلستان را یادآوری کند!
به گزارش رجانیوز ماجرا به یک عقب‌نشینی غیرقانونی و بدون مجوز دولت یازدهم برمی‌گردد، آن هم به این امید که عطوفت! کشورهای غربی شامل حال ایران شود و این کشورها لطف کنند و اجازه خرید ۹۰۰  تن کیک زرد از قزاقزستان  به ایران را صادر نمایند! اما نهایتاً با مخالفت طرف انگلیسی این امر میسر نشد!
برای درک بهتر این ماجرا باید کمی به عقب‌تر برویم؛ درحالی که در توافق ژنو قراربود تحریم‌های هسته‌ای به شکل جامع(Comprehensively) لغو گردد در برجام تیم مذاکره کننده محدودیت جدیدی را پذیرفت و قرار شد که برای خرید اقلام هسته‌ای به شکل مورد به مورد(case by case) از کمیسیون مشترک اجازه بگیرد!
متناسب با همین مکانیزم سازمان انرژی اتمی قصد خرید کیک زرد از قزاقزستان داشت؛ حسن روحانی در اظهارات در ۱۶ آذر ۹۵ سال گذشته خود  در بین دانشجویان بدون درنظرگرفتن حتی احتمال بدعهدی طرف مقابل و با ژست یک پیروز بلامنازع میدان دیپلماسی این مسئله را کار عظیمی دانست و گفت:
Video Player

روحانی- روز دانشجو سال ۹۵٫mp4 | دانلود فیلم 

جوان‌های عزیز بدانند ما بعد از انقلاب یک گرم کیک زرد نتوانستیم وارد کشور کنیم، قبل از انقلاب از آفریقای جنوبی مقداری گرفته بودیم – در داخل هم البته معادنی داریم و می‌توانیم کیک زرد تولید کنیم. البته در حد و رقمی – اما تلاش کردیم از خارج بیاوریم که نشد. اکنون طبق توافقی که در دو هفته پیش صورت گرفت، قرار است که ۹۰۰ تن کیک زرد وارد کنیم. این موفقیت بزرگی برای انرژی هسته‌ای است و  کار عظیمی شده است.
اما آمریکا و غرب در یک اقدام زیاده‌خواهانه که آشکارا بر خلاف برجام بود این خرید را مشروط به پذیرش سه درخواست خود توسط ایران کرد. این سه درخواست عبارت بودند از: ۱- خروج آب سنگین مازاد از مرزهای ایران ۲- به صفر رساندن اورانیوم باقی مانده در لوله‌ها ۳- مسئله الیاف کربن
یعنی دقیقاً همان خواسته‌هایی که رهبر انقلاب ۲۵ خرداد سال گذشته  از علی اکبر صالحی می‌خواهد که مطلقاً زیر بار آن نرود.ایشان تصریح کرده بودند:
ما پیش‌پرداخت‌هایمان را همین‌طوری انجام دادیم: ما [غنی‌سازی‌] بیست درصد را تعطیل کردیم، فُردو را تقریباً تعطیل کردیم؛ اراک را تعطیل کردیم، اینها پیش‌پرداخت‌های ما بوده، حالا باز توقّع دارند. من الان اینجا عرض میکنم -اگر آقای دکتر صالحی حضور دارند- این توقّعاتی را که آنها در زمینه‌ی الیاف کربن که در سانتریفیوژها به کار میرود، یا توقّعاتی که در مورد اندازه‌گیری آن سیصد کیلو دارند مطلقاً قبول نکنید، زیر بار نروید. مدام افزون‌خواهی هم میکنند؛ حالا این همه پیش‌پرداخت ما داده‌ایم. به‌هرحال طرف مقابل ما عمل نکرده.
اما مذاکره کنندگان دولت یازدهم بدون توجه به منع صریح رهبر انقلاب و بدون هماهنگی با نهادهای تصمیم‌گیرنده راهبردی چون شورای عالی امنیت ملی، این عقب‌نشینی را انجام دادند تا شاید کمیسیون مشترک با درخواست ایران برای خرید اورانیوم از قزاقزستان موافقت کند؛ اما این همه خوش‌خدمتی هم افاقه نکرد و انگلستان بازهم به مخالفت پرداخت.
علی اکبر صالحی نوزدهم فروردین امسال و در حاشیه دیدار با معاون نخست‌وزیر مجارستان در توضیح این مسئله می‌گوید:
 قرار شده بود ۹۰۰ تن اورانیوم در یک دوره سه‌ساله از قزاقستان به ایران منتقل شود که در لحظات آخر با ممانعت انگلیس فعلاً معلق شده، اما ما به‌طور جدی این درخواست را دنبال می‌کنیم.
حال در آذر  ۹۶ بوریس جانسون وارد تهران شده و با وقاحت تمام و در موضعی تهاجمی آزادی جاسوس‌های خود را مطالبه می‌کند! هیچ کدام از مسئولین دولتی نیز پیگیر بدعهدی انگلستان در اجرای توافق هسته‌ای نیستند و رسانه‌های وابسته به آن‌ها نیز با آب و تاب فراوان مهملات وزیر خارجه انگلستان را منعکس کرده و می‌نویسند: پایبندی لندن به اجرای کامل برجام! رئیس جمهور، وزارت خارجه و سازمان انرژی اتمی  هم دیگر پیگیر موفقیت بزرگ انرژی هسته‌ای و کار عظیم خود نیست!