کد خبر: 2261تاریخ انتشار : ۸:۱۱:۴۲ - دوشنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۶

گردشگری؛

آبشار دوقلوی مایه وزن گشت رودخان+تصاویر

منطقه بکر گشت رودخان را سرزمین آب و آبشار هم می نامند؛ وجود آبشارهای ریز و درشت که سر آمد آنها آبشار دوقلوی مایه وزن می باشد جلوه خاصی به این منطقه داده است.

به گزارش بهجت خبر؛ منطقه بکر گشت رودخان را سرزمین آب و آبشار هم می نامند؛ وجود آبشارهای ریز و درشت که سر آمد آنها آبشار دوقلوی مایه وزن می باشد جلوه خاصی به این منطقه داده است.

درمسیر منتهی به گرد اولس آخرین آبادی گشت رودخان بعد از پشت سر گذاشتن مناطق جلگه ای به آبادی تکله کش می رسید رودخانه کوچکی که از کوههای ریزک ربار و پلنگ لونه سرچشمه می گیرد در مسیر خود چند آبشار زیبا دارد، بعد از آن دره خلل و سپس مسیر منتهی به ییلاق که رودخانه بزرگ و زلال و همیشه پر آب گشت رودخان در آن جاریست آبشارهای متعدد و بسیار چشم نوازی را پدید آورده است.

از مالی مون که عبور می کنید مسیر جنگلی و بکر همراه باصدای آبشارها آرامش خاصی را به هر ببینده ای می دهد. از انتهای جاده گشت رودخان تا گل سرسبد آبشارهای گشت رودخان یعنی مایه وزن کمی بیشتر از دو ساعت پیاده روی است اما دیدن آبشار و کمی آساییدن در کنار آن تمام خستگی مسیر را از تن بیرون می کند.

جالب است بدانیم که این آبشار همیشه وجود داشته، اما جانبرا علیپور در سال ۱۳۸۱ به تهیه عکسی آنالوگ از آبشار نام او را در سر زبانها انداخت. مدتی بعد سیمای مرکز گیلان شبکه باران تصاویری از آبشار در اخبار پخش کرد. اما بار دیگر مایه وزن فراموش شد. تا اینکه مهدی ذوقی در سال ۱۳۸۶با تهیه عکسی دیجیتال و انتشار آن در جراید و سایتها و ارسال به سازمان میراث و گردشگری و دیگر نهادهای مرتبط بار دیگر آبشار زبانزد خاص و عام شد.

گفتنی است ذوقی نام عکاسی خود را نیز آبشار گذاشت و تصویر آبشار را در تابلوی آتلیه خود نیز گذاشته است. امروزه خیلی از مردم و جوانان و کوهنوردان مسیر منتهی به آبشار را جهت گذران اوقات فراغت خود انتخاب میکنند. به راستی که مسیر آبشار مایه وزن را باید جاده بهشت نامید.

  1. فراغتی گفت:

    درود بر گشت رودخان-درود بر جوانان گشت رودخان و دستمریزاد بر محقق و پژوهشگر جناب علی پور گشت رودخانی.. کاش بیشتر وبهتر اطلاع رسانی شود و گردشگران و مسافران و توریست ها نیز بتوانند از این آیشار رویایی و دیدنی دیدن کنند.کاش این آبشار جهانی شود و در جهانی ثبت گردد.

  2. فومنی -روستایی گفت:

    سلام و درود بر مردمان زحمت کش روستاهای سرسبز و با صفا فومنات و دهستان زیبای گشت و بر پژوهشگر پر تلاش آقای علی پور گشت رودخانی مرحبا .از کشف این آبشار زیبا ….