کد خبر: 3764تاریخ انتشار : ۱۴:۵۸:۱۳ - سه شنبه ۱۹ دی ۱۳۹۶

نماینده فومن و شفت در مجلس شورای اسلامی؛

بودجه پیشنهادی دولت فضای ناهمگونی دارد/در وضعیت کنونی افزایش قیمت بنزین به صلاح نیست

محمدمهدی افتخاری در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، در خصوص شفافیت لایحه بودجه سال ۹۷، اظهار داشت: بودجه پیشنهادی دولت به دلیل شرایط اقتصادی کشور فضای ناهمگونی دارد، البته در بسیاری از بخش ها تدابیری اندیشیده شده است و تلاش شده که بودجه سازمان ها شفاف تر شود.

به گزارش بهجت خبر؛ محمدمهدی افتخاری در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، در خصوص شفافیت لایحه بودجه سال ۹۷، اظهار داشت:  بودجه پیشنهادی دولت به دلیل شرایط اقتصادی کشور فضای ناهمگونی دارد، البته در بسیاری از بخش ها تدابیری اندیشیده شده است و تلاش شده که بودجه سازمان ها شفاف تر شود.

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه برخی سازمان‌ها خروجی قابل قبولی نداشته‌اند، ادامه داد: در گذشته اعتباراتی به برخی سازمان ها تعلق می گرفت اما خروجی آنها قابل دفاع و منطبق بر بودجه اختصاصی نبود به این جهت دولت در بودجه سال آینده تلاش دارد بودجه این سازمان‌ها را شفاف‌سازی کند.

نماینده مردم فومن در مجلس دهم شورای اسلامی گفت: اینکه بودجه این سازمان‌ها کاسته شود و به اشتغالزایی اختصاص پیدا کند، نمی‌تواند راه و روش درستی باشد، انتظار می‌رود که شفاف‌سازی بدون آسیب به بخش‌های دیگر انجام شود.

این نماینده مجلس با بیان اینکه دولت در لایحه بودجه سال ۹۷ تلاش دارد که بخش اشتغال‌زایی را پررنگ کند، عنوان کرد: بخش عمده لایحه پیشنهادی به اشتغال‌زایی اختصاص یافته است و دولت می‌خواهند با حذف بودجه بخش های دیگر در این حوزه اقداماتی داشته باشد، اما عملا با اتکا به پول پاشی و صحبت درباره ایجاد اشتغال نمی‌توان نرخ بیکاری کشور را کاهش داد.

وی با تاکید براینکه به صرف در نظر گرفتن اعتبار نمی‌توان اشتغال‌زایی کرد، اظهار داشت: دولت باید برای ایجاد اشتغال برنامه‌ریزی داشته باشد و این برنامه را با مجلس در میان بگذارد، بنابراین انتظار می‌رود که برنامه ای شفاف برای اشتغال‌زایی ترسیم شود و سپس پول به برنامه اشتغال‌زایی تزریق شود.

افتخاری در ادامه گفت‌وگو با خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به افزایش قیمت حامل‌های انرژی در لایحه بودجه سال ۹۷، عنوان کرد: در وضعیت کنونی کشور، افزایش قیمت بنزین به صلاح نیست، برخی می گویند باید در این زمینه همپای کشورهای خارجی و اروپایی باشیم.

این نماینده مجلس گفت: اما سوال اینجاست که مگر در بخش‌هایی چون آموزش و پرداخت حقوق بازنشستگان مانند کشورهای اروپایی رفتار می‌کنیم که در زمینه افزایش بهای بنزین نیز چنین الگویی بگیریم.

وی توصیه کرد: دولت برای افزایش قیمت حامل‌های انرژی، ابتدا باید فضای روانی جامعه را آماده کند، در این شرایط مردم استقبال خواهد کرد اما بدون اعلام برنامه‌ها به مردم، گرانی کالاها به خصوص بنزین آثار منفی بیشتری را به دنبال دارد.

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه تا امروز مجلس موافق افزایش قیمت حامل‌های انرژی نیست، تاکید کرد: تاکنون فضای حاکم بر مجلس این است که افزایشی در قیمت حامل‌های انرژی رخ ندهد و اگر قرار است افزایشی رخ دهد باید با ملایم‌ترین شیب ممکن افزایش قیمت‌ها رقم بخود بگیرد.