کد خبر: 4381تاریخ انتشار : ۱۵:۰۷:۴۸ - سه شنبه ۱۰ بهمن ۱۳۹۶

یادداشت/ سمیرا بخشی؛

گاوها سرگردانند یا ما سرگردانیم؟!/مسئولین محترم؛ معضل احشام سرگردان حل شدنیست، کافیست باور کنید

سمیرا بخشی از خبرنگاران فومنی در یادداشتی با موضوع احشام سرگردان در معابر شهری نوشت: گاوها سرگردانند یا ما سرگردانیم؟!

به گزارش بهجت خبر؛ سمیرا بخشی از خبرنگاران فومنی در یادداشتی با عنوان “گاوها سرگردانند یا ما سرگردانیم؟!” نوشت:

 

چندی قبل با انتشار عکسی از تجمع #احشام_سرگردان_در_شهر_فومن توسط یک کانال خبری،جوابیه های قابل تاملی! از مسوولینی چون شورای شهر،اداره حفاظت از محیط زیست و شبکه ی بهداشت ودرمان منعکس شد؛

سخنگوی حقوقدان #شورا ضمن بحق دانستن انتقادات، یادآور رسالت خبرنگاران شد و گفت : اهالی قلم باید با آگاهی بیشتری از شناخت وظایف مسولین، نسبت به #یادآوری_نکات_قانونی_به_آنان کوشا باشند!

وی با استناد به ماده ۶۸۸قانون مجازات اسلامی، مرجع اعلام و تشخیص تهدید علیه بهداشت عمومی را شبکه بهداشت و درمان و اداره حفاظت از محیط زیست دانست که باید افراد مجرم را به مرجع قضایی معرفی نمایند تا با آنها مطابق قانون برخورد شود!

#شبکه_ی_بهداشت_و_درمان هم، با بیان اینکه تمایلی به پاسخگویی در کانال های خبری ندارد! با استناد به ماده ۵۵ قانون شهرداری ها جمع آوری احشام و تذکر به صاحبانش را وظیفه ی شهرداری دانست و پیشنهاد داد گفتمان و بررسی های کارشناسانه در جلسات اداری صورت بپذیرد!

و  سعدی مدیر اداره ی #حفاظت_از_محیط_زیست هم ،با تاکید بر همکاری وهمگرایی! از آنجا که احشام در شهر! اعلام حضور کرده اند! نه در روستا! اداره ی خویش را در این زمینه موظف ندانست و با استناد به ماده ی ۵۵قانون شهرداری ها از صفر تا صد این کار را به آنان محول نمود!

خلاصه اینکه هرکدام از مسوولین نامبرده با استناد به ماده ای در قانون! مقوله ی جمع آوری احشام سرگردان و تذکر به صاحبانشان را ، به گونه ای! وظیفه ی نهادی غیر از محل خدمت خویش دانستند! و این چنین شد که #قانون که باید راهگشا باشد و هدایت گر، #سرگردان_کننده شد!

پس از مشاهده ی جوابیه ی این مسولین‌ گرانقدر، سوالات زیادی در ذهنم نقش بست که اگر #پاسخی ‌نیاید! هم، غمی نیست از قدیم گفته اند، #درد را باید گفت!!

اعضای محترم شورای شهر ،آیا وظیفه ی خبرنگار یادآوری #نکات_قانونی به مسولین است؟ پس وظیفه ی #حراست در ادارات چیست؟!

وظیفه ی خبرنگار انعکاس مشکلات و انتقادات بحق! است و مسئول با مسئولیت، خود باید درجهت رفع معضلات، با آگاهی از نکات قانونی حیطه ی کاری اش اقدام نماید.

🔸مسئولین ذیربط در هر سه نهاد، فرض را بر این می گذاریم که هنگام حضورشما در سطح شهر، گاوها متوجه می شدند و خود را از دیدگان مبارکتان پنهان می کردند! چشمهایتان به تصاویر این احشام در نشریات چاپی و الکترونیکی که آشنا بود!

چرا باید پس از #انعکاس_صدباره ی کانال های مختلف خبری در بازه ی زمانی #طولانی، #اقدامی صورت نگیرد و این بار با آوردن نام اداره! ذیل تصاویر،خود را ملزم به پاسخگویی،آن هم پاسخی بدین شکل #مبهم بدانید؟

اعضای محترم شورای شهر، اینکه در جوابیه تان انتقادات را به حق دانسته! و توجیحی را ممکن نمی بینید یعنی کم کاری هایتان را پذیرفته اید پس چطور می شود که با تکیه برقانون! توپ را به زمین دیگری پاس کاری کرده و از زیر بار مسولیت شانه خالی می کنید؟

حتی اگر این‌کوتاهی از نهاد دیگری بوده، وقتی خودتان معترفید که این معضلی همیشگی بوده است و نگران کننده! آیا در جایگاه #نمایندگان_مردم_در_پارلمان_شهری تاکنون برای رفع این معضل نشست هم اندیشی با دو نهادنامبرده و سایر دستگاه های مرتبط برگزار نموده اید؟

مدیریت محترم شبکه بهداشت و درمان فومن که می فرمایید تمایل به پاسخگویی در کانال خبری ندارید! آیا پاسخگویی به اذهان عمومی از وظایف مسئولین نیست؟ چطور در انتشار اخبار و عملکرد اداره از همین کانال های خبری بهره می گیرید اما حالیه تمایل ندارید!؟

رسانه با انعکاس مشکلات و انتقادات راه ارتباطی #مردم_با_مسئولین است که متاسفانه امروزه تنزل جایگاه یافته و عموما راه ارتباطی #مسئولین_با_مردم شده است و بیشتر به نمایان ساختن عملکرد و نقاط مثبت مسولین می پردازد، شاید این کم کاری ما اهالی رسانه سبب شده است که چنین جملاتی از زبان شما مسوولین به تکرار شنیده شود.

شما فرموده اید طبق قانون این وظیفه ی شهرداری است و حرف شما صحیح، اما آیا حضور گاوها در سطح شهر برای سلامت عمومی تهدید محسوب نمی شود؟ اگر می شود ، در جایگاه کسی که مسوول سلامتی مردم و جامعه است ، آیا تاکنون به جهت سهل انگاری ها در رفع این معضل، تذکری کتبی به ادارات موظف! ارسال نموده اید؟ آیا پیش از این، خود شما چنین مساله ای را در جلسات اداری متذکر شده اید؟

ریاست محترم اداره حفاظت از محیط زیست که فرمودید؛ طبق قانون، چون احشام در خیابان های شهر سرگردانند نه روستا! وظیفه ی جمع آوری شان با ما نیست! سوالی دارم : آیا در تعریف محیط زیست(مکانی برای زندگی کردن) شهر گنجانده نمی شود؟!

شما حافظ محل زندگی انسان ها هستید و محل زندگی انسانها هم محدود به روستا نیست! آیا حضور گاوها در شهر مخرب محیط زیست نیست؟ به فضای سبز شهری آسیب نمی زند؟

اگر قانون در موادی با وظیفه ی ذاتی اداره ی شما منافات دارد، آیا تاکنون در نامه ای مکتوب از نماینده مجلس خواسته اید که اصلاح این گونه قوانین را در مجلس متذکر شود؟

یا در نامه ای که حاوی آسیب شناسی حضور احشام در محیط زیست باشد،
وظیفه شهرداری را به آنان یادآوری نموده و خواستار رفع این معضل شده اید؟

همکاری و همگرایی که بدان اشاره نمودید، چگونه شکوفا می شود؟
باید برای رفع مشکلات مردم و جامعه همکار و همیار بود یا با سکوت در برابر بی مسولیتی های یکدیگر و شانه خالی کردن از زیر بار مسوولیت این مهم محقق می گردد؟!

جامعه ی ما از نبود #آموزش رنج می برد، اما متاسفانه در کشور ما واژه ی آموزش را فقط با آموزش و پرورش می شناسند! نمی توان منکر نقش پررنگ آموزش و پرورش در تربیت و روشنگری مردم جامعه شد اما حالیه که این‌نهاد نقش خود را به خوبی ایفا نمی کند آیا هرکس نباید در #حیطه ی_کاری_خویش به آموزش بپردازد؟

تاکنون چندین #تراکت یا بروشور که ضمن معرفی #چالش_های_محیط_زیست،مردم را به تغییرالگوی رفتاری در راستای حفظ محیط زیست #دعوت نماید بین عموم مردم توزیع نموده اید؟

با توجه به اهمیت #فضای_مجازی و نفوذ و تاثیر آن در آحاد مردم جامعه تاکنون چندین #پیام_زیست_محیطی به کانال ها و سایت های مجازی شهرستان جهت انعکاس برای آگاهی مردم و اهمیت حفظ محیط زیست، ارسال نموده اید؟

سال گذشته در جلسه ی اداری در فرمانداری که شما و دکتریکتا مدیرشبکه بهداشت و درمان هم در آن حضور داشتید، زمانی که چون همیشه! نوک پیکان انتقادات به سمت خبرنگاران بود که چرا در زمینه ی تفکیک از مبدا زباله و سایر مشکلات زیست محیطی و درمانی قلم نزده و فعالیت نمی کنند، ضمن بحق دانستن انتقادات، پیشنهاد پررنگ عمل کردن روابط عمومی ادارات را در این زمینه دادم. بد نیست که #روابط_عمومی ها و مشاوران رسانه ای نهادها در کانال اطلاع رسانی آن سازمان در کنار انعکاس تصاویر عملکرد مسوولین، و گاها اخبار دید و بازدیدهای بدون‌ منفعت! برای مردم جامعه، نسبت به اطلاع رسانی #قوانین_مربوط_به_آن_حوزه، معرفی و #راه_حل_چالش_های_همیشگی آن نهاد، #روشنگری و اطلاع رسانی از الگوی نادرست رفتاری انسان ها که درصورت اصلاح نشدن، احتمال وقوع حوادث و مشکلات در آینده بسیار است اقدام نمایند.

مسئولین محترم؛ معضل احشام سرگردان حل شدنی است، کافی است معضل را باور! کنید و برای رفع آن #همه_ی_نهادها_همکاری_کنند‌.

از آنجا که دامداران از اقشار زحمتکش و کم درآمد جامعه هستند رفتارخشونت آمیز و یا جزای نقدی بر آنان دل پسند نیست، بنابراین باید با #اطلاع_رسانی_جامع  صاحبان احشام را از آثارمخرب رهایی احشام و مجازات قانونی آن آگاه کنیم به این‌امید که قبل از مجازات قانونی خودشان نسبت به رعایت حقوق شهروندی و حفظ محیط زیست اقدام نمایند.

در این راستا می شود #بطور_همزمان از نشریات مکتوب و الکترونیکی، کانال های اطلاع رسانی ادارات، تریبون مساجد و حتی نماز جمعه، مدیران مدارس ، بنرهای اطلاع رسانی در سطح شهر و … بهره گرفت.

با توجه به وضعیت نامطلوب اقتصادی اگر دامداران #جدّیت اقدامات شما مسئولین را در جمع آوری احشام ببینند یقینا نسبت به جمع آوری پیش از #مجازات_شدن اقدام می نمایند.

همین که گاوهای رهاشده در جاده ها ممکن است خدایی ناکرده با #تصادف با خودرو، خانواده ای را #داغدار کند که ما چنین اخباری هم‌ باتوجه به روشنایی نامطلوب معابرمان! کم نمی شنویم کافی بود برای رها نکردنشان …

امیدوارم روزی فرا برسد که مردم و مسئولین، ‌نه از #ترس_مجازات بلکه به جهت احساس مسئولیت به #قانون پایبند باشیم.

 

انتهای پیام

  1. ناشناس گفت:

    تشکر از یادداشت بجای شما شهرک امام که دامداری باز شده کسی جرات نمیکنه در خونه اش رو باز بزاره