کد خبر: 4839تاریخ انتشار : ۲۳:۵۶:۳۳ - دوشنبه ۱۶ بهمن ۱۳۹۶

اجرای طرح همگام با کشاورز در فومن به نتایج خوبی رسیده است

کبری حسنی مسئول کانون بسیج مهندسین کشاورزی فومن در حاشیه همایش اقتصاد مقاومتی در حوزه علوم کشاورزی که صبح امروز در سالن شهید بهشتی فومن برگزار شد گفت: بسیج مهندسین کشاورزی شهرستان فومن در اجرای طرح همگام با کشاورز به نتایج خوبی رسیده است.

به گزارش بهجت خبر؛ کبری حسنی مسئول کانون بسیج مهندسین کشاورزی فومن در حاشیه همایش اقتصاد مقاومتی در حوزه علوم کشاورزی که صبح امروز در سالن شهید بهشتی فومن برگزار شد گفت: علم اقتصاد یعنی با تخصیص حداقل منابع، حداکثر استفاده را ببریم. اگر همین موضوع را در بخش‌های اقتصاد کشور از جمله در بخش کشاورزی مدنظر قرار دهیم، در راستای اقتصاد مقاومتی قرار خواهیم گرفت. به زبان دیگر، اقتصاد مقاومتی یعنی تولید بیشتر، بهره‌وری بیشتر و هزینه‌ی کمتر و توجه بیشتر به محصولات استراتژیک. برای رسیدن به این هدف باید در بخش کشاورزی سرمایه‌گذاری کرد.

مسئول کانون بسیج مهندسین کشاورزی فومن با اشاره به نقش امنیت و سلامت غذائی در اقتصاد مقاومتی  اظهار کرد: در اقتصاد مقاومتی امنیت و سلامت غذایی همراه با هم مد نظر است. یعنی علاوه بر تولید کافی و اقتصادی محصولات استراتژیک کشور باید به سالم بودن غذای تولید شده نیز توجه کنیم که اینکار با استفاده حداقل از سموم و کودهای شیمیایی و حذف کشت ارقامی که هنوز سلامت غذایی آنها مورد تأیید نیست مانند محصولات تراریخته و دستکاری ژنتیک شده میسر است.

وی ادامه داد: کالاهای اساسی کالا‌هایی هستند که قوت غالب مردم را تشکیل می دهند مانند گندم، جو، روغن‌نباتی، برنج، شکر، سویا، ذرت و دانه‌های روغنی و چون در تولید همه نیاز کشور خودکفا نیستیم مجبور به واردات بخشی از آن‌ها هستیم؛ سالانه میلیارد‌ها دلار برای واردات‌ این کالاها هزینه می‌کنیم و اگر در شرایط تحریم این کالاهای اساسی و استراتژیک تحریم شود با مشکل اساسی قحطی مواد غذایی روبرو خواهیم شد. و امنیت غذایی کشور به خطر خواهد افتاد.

مسئول کانون بسیج مهندسین کشاورزی فومن در رابطه با واردات کالاهای خوراکی تصریح کرد: از طرفی در مورد واردات کالاهای خوراکی از نظر سلامت آنها نیز مطمئن نیستیم. واردات محصولات دستکاری ژنتیک شده که عوارض بلند مدت آنها هنوز معلوم نیست و واردات محصولاتی که میزان آلایندگی به حد غیر مجاز کودها و سموم شیمیایی در آنها بررسی نشده و یا آلوده به آفات و بیماری های قرنطینه ای هستند، سلامت غذایی و تولیدات کشاورزی را به خطر خواهد انداخت.

وی در پایان خاطرنشان کرد: مقام معظم رهبری ستون فقرات اقتصاد مقاومتی را تقویت تولید داخلی عنوان کرده اند و بسیج مهندسین کشاورزی شهرستان فومن نیز هم گام با سایر متخصصین این بخش برای رسیدن به این هدف تلاش می کنند و در اجرای طرح ملی بسیج همگام با کشاورز تا کنون به نتایج خوبی رسیده است و امید آن است که نتایج این طرح که در روستاهای مختلف کشور در حال اجراء است و در هر روستا بیست کشاورز و سایت الگویی را تحت پوشش قرار دارد به کل جامعه هدف کشاورزی منتقل شود. اینک مزرعه سنگر و جهاد برای رسیدن به امنیت پایدار غذایی است.

شایان ذکر است در پایان همایش از کارشناسان برتر کانون بسیج مهندسین کشاورزی فومن تجلیل به عمل آمد.

انتهای پیام