کد خبر: 6987تاریخ انتشار : ۰:۴۴:۰۹ - شنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۶

مدیر عامل شرکت ژیزمان شهر باران در گفتگو با بهجت خبر؛

در شرکت ژیزمان شهر باران در خدمت کشاورزان فومنی هستیم/ با بانک نشا صنعتی خیال برنجکاران راحت باشد

مدیر عامل شرکت ژیزمان شهر باران در گفتگو با بهجت خبر گفت: در شرکت ژیزمان شهر باران در خدمت کشاورزان فومنی هستیم.

به گزارش بهجت خبر؛ پیشرفت تکنولوژی و فناوری امروز در بخش های مختلف تولید از جمله در مراحل کاشت گیاه زراعی برنج مشاهده می شود که بهره وری مطلوبی را برای کشاورزی به ارمغان آورده است. در همین زمینه گفتگوی کوتاهی با کرمی کارآفرین برتر شهرستان در بخش کشاورزی و مدیر عامل شرکت ژیزمان شهرباران داشتیم تا برای ما از بانک نشای صنعتی بگویید.

۱-در ابتدای مصاحبه خودتان را معرفی بفرمایید؟
سلام عرض می کنم خدمت شما و عرض تبریک برای تأسیس دفتر مطبوعاتی و خبرگزاری شما که از نیاز های واجب شهرستان است امیدوارم در کارتان موفق باشید.
بنده کرمی هستم و بیش از ۱۵ سال است که در امور مکانیسیون کشاورزی، تسطیع اراضی، مکانیزاسیون برنج و… فعالیت می کنم و همچنین در حدود ۴ یا ۵ سال در امور باغ و نشاء صنعتی فعالیت دارم که این کار با دریافت مجوز از سازمان جهاد کشاورزی در جریان است و اکنون که در خدمت شما هستم به مدت دو سال است که به صورت تمام حرفه ای در این زمینه فعالیت می کنم و در شرکت ژیزمان شهر باران در خدمت کشاورزان فومنی هستیم.
۲- شما در زمینه بانک نشاء و خدمات نشاء کاری فعالیت می کنید، سؤال این است که دقیقآ چه خدماتی در شرکت شما قابل ارائه است که کشاورزان فومنی از آن بهره مند شوند؟
خب من لازم است در این مورد مقدمه ای را خدمت شما عرض کنم؛ توجه بفرمایید که شرکت های خدمات مکانیزاسیون کشاورزی آن طور که باید از جانب دولت حمایت نمی شوند اگر دولت این شرکت ها را به معنای دقیق کلمه حمایت کند از لحاظ مالی و سخت افزاری و مهندسی و… این شرکت ها پل ارتباطی مستحکمی بین دولت و کشاورزان عزیز می شوند و از طرفی این شرکت ها می توانند به دانشگاه ها و مؤسسات مربوطه وصل شوند که از آخرین تکنولوژی ها و برنامه های علمی بهره ببرند،البته با همکاری و نظارت سازمان جهاد کشاورزی ولی متأسفانه این حلقه ی مفقوده نه تنها در جهاد کشاورزی بلکه در تمام ارگانهای دولتی ما گم شده است و یکی از دلایلی که ما نمی توانیم به معنای واقعی پیشرفت کنیم و تولید پرثمری داشته باشیم همین است که خدمت شما عرض شد و مورد دیگر اینکه هنوز بیشتر کشاورزان با ادوات صنعتی کشاورزی آشنایی چندانی ندارند. اولین بار این حرفه در کشور ژاپن پای گرفته است و آنها این صنعت را ابداع کرده اند که در ۱۰ سال اخیر اول در مازندران و بعد وارد گیلان شده است و به این دلیل است که بیشتر کشاورزان دیگر مثل قدیم نیرو و توان کافی ندارند و اکثریت آنها به شهر ها مهاجرت کرده اند و چون در زمان کنونی کشاورزی سخت شده است این حرفه و صنعت آن را آسان نموده و می توان در راستای اقتصاد مقاومتی از آن بهره برداری کرد و لازم به ذکر است که دانشجویان علوم کشاورزی می توانند به عنوان یاد گیری و کارو دروس عملی وارد این صنعت شوند و راجع به آن تحقیق و پژوهش کنند.

۳-بگذارید این سؤال را از شما بپرسم،چرا کشاورزان مازندرانی پیشرفته تر و فعال تر از کشاورزان گیلانی هستند و دلیل این عقب ماندگی چیست؟
من این سؤال را در دو مقوله خدمت شما پاسخ می دهم اول اینکه از نظر شرایط جغرافیایی و اقلیمی باید بررسی شود چون اراضی مازندران طبیعتا بزرگتر از گیلان است و نسبت به استان ما از هوای گرمتری برخوردارند و بر خلاف گیلان که دارای رطوبت و بارندگی است آنجا گرم و خشک است یعنی هرچه به طرف شرق کشور برویم خشکی هوا بیشتر می شود. دوم اینکه آنها روی محصولات بومی سرمایه گذاری و کار نمی کنند و در واقع روی محصولات پر ثمر کار می کنند یعنی برداشت و سطح کشت بیشتر نسبت به ما دارند و اختلاف زمان برداشت بین برنج بومی و پر محصول ۱۵ الی ٢۰ روز است و همین امر روی تغییر دمای محصول مؤثر است و جالب اینجاست که آنها برنامه ریزی برای کشت دوم را انجام می دهند و طرف دیگر موضوع این است که در گیلان محدوده ی زمانی کار کشاورزی بین ٣ تا ۶ ماه است وکشاورزان ما تنبل که نه کم کار هستند.

۴-روند کاری و ارائه ی خدمات شما کجا و چگونه صورت می گیرد؟
در شرکت ما که در روستای ملسکام قرار دارد تحت عنوان بانک نشاء صنعتی برنج که البته در بعضی اراضی به صورت سنتی و دستی انجام می پذیرد ولی صفر تا صد خدمات ما به صورت صنعتی و با دستگاه های مربوطه انجام می گیرد که تکنولوژی و ساخت آنها در ژاپن تولید و مونتاژ شده است و در کشورمان ساخت آن بومی سازی شده است.
روند کاری ما به این شکل است. کشاورزی که به ما مراجعه می کند طبق مصوبه ای که از سازمان جهاد کشاورزی برای ما وضع شده است در ازای هر هکتار ٨۰ کیلو جو از کشاورز دریافت می کنیم و قراردادی را با کشاورزان منعقد می کنیم که خیال آنها از بابت تاریخ کشت و برداشت (که در قرارداد قید شده است)راحت باشند که برای مثال: به کشاورز می گوییم که محصول شما تا بیست روز دیگر حاضر است و باید گفت با بانک نشا صنعتی ما در ملسکام خیال برنجکاران راحت باشد.
در کنار این خدمات از سال٩٧ با کمک دهیاری و شوراهای اسلامی روستا و شرکت های دایر شده از این قبیل در آنجا کلاس های آشنایی با دستگاه های کشاورزی،آشنایی با سموم و آفات و… برگزار می شود و شرکت در این کلاس ها رایگان است.

انتهای پیام

/محمد طاها قربانی