کد خبر: 7365تاریخ انتشار : ۱۱:۰۹:۵۶ - یکشنبه ۱۲ فروردین ۱۳۹۷

یادداشت/ رضا صادقی؛

در بهار آزادی جای شهدا خالی!

رضا صادقی در یادداشتی در رابطه با فرارسیدن روز جمهوری اسلامی نوشت: در بهار آزادی جای شهدا خالی!

به گزارش بهجت خبر؛ رضا صادقی در یادداشتی در رابطه با فرارسیدن روز جمهوری اسلامی نوشت: در بهار آزادی جای شهدا خالی!

متن این یادداشت به شرح ذیل است:

۵۰ روز پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران ، برای نخستین بار در تاریخ این سرزمین ، انتخابات آزاد برآمده از مشارکت تقریباً صد در صدی مردم برگزار گردید که در میان شور بی مانند خلقهای بپاخاسته بیش از ۹۸/۸% به جمهوری اسلامی ایران رای مثبت دادند.

آنچه که این انتخابات را از سایر گزینش ها منفک می کرد و شوری در دلها می افکند ، وحدت و اتّحاد عمومی یک ملّت انقلابی و ظلم ستیز بود که یک صدا در این همه پرسی مشارکت و به حاکمیّت جمهوری اسلامی رای آری دادند.

شگفت آنکه در بسیاری از صندوق ها حتّی یک رای منفی هم وجود نداشت و تعداد زیادی از هواداران نظام پهلوی در این رفراندوم شرکت و به جمهوری اسلامی رای دادند. این همه پرسی نمادی از یک دمکراسی واقعی در جهان بود.

غالباً پس از آنکه انقلابی در هر کشوری رخ می داد و حکومت مرکزی سقوط می کرد ، نتیجه بر آمده از آن انقلاب خود تعیین کننده و بیانگر جانشین مناسب حکومت مخلوع بود و انقلابیون افکار و ایده خود را حاکم می ساختند و نیازی و ضرورتی به همه پرسی در خود نمی دیدند!

این انقلاب اسلامی بود که برای تحکیم مبانی انقلابی خود در عین محبوبیت فزاینده همگانی در میان شور و اشتیاق زاید الوصف توده ها و بر خورداری از رهبری کاریزماتیک امام خمینی (ره) خواست تا برای افکار عمومی احترام و ارزش اجتماعی قائل شود و در یک نظر سنجی اراده مردمی را مبنا و معیار داوری قرار دهد تا ضمن محک جامعه با آرامش و فراغ بالی به ترویج دیدگاه های خود اهتمام ورزد و در سایه چنین حمایتی بود که اینک وارد چهلمین سالگرد درخشش آن واقعه سترگ و بی نظیر شده است و همچنان به استمرار خود بهبود می بخشد و چون خورشید تابان به پیش می رود که بزرگترین وجه ممیزه اش ، استقلال و آزادی و توسعه در بیشتر زمینه های اجتماعی است و در راه خود کفایی کامل کماکان ، کوشان وجویان و پویان است.

از این روی ، این روز بشکوه و خجسته و فرخنده بر تمامی ره پویانش تبریک و تهنیت باد! در بهار آزادی جای شهدا خالی!

انتهای پیام