کد خبر: 7368تاریخ انتشار : ۱۱:۵۲:۲۱ - یکشنبه ۱۲ فروردین ۱۳۹۷

امام جماعت مسجد ولی عصر(عج) بالامحله فومن؛

سیزده بدر متاسفانه با تخریب طبیعت همراه شده است/باید وظایف انسانی و اخلاقی خود را در قبال حضرت زینب (س) انجام دهیم

آیت الله قربانی حق امام جماعت مسجد ولی عصر(عج) بالامحله فومن صبح امروز در گفتگو با خبرنگار بهجت خبر گفت: سیزده بدر متاسفانه با تخریب طبیعت مخصوصا در استان گیلان و مازندران همراه شده است. دلیلش هم این است که صدها تن آشغال باعث کثیف شدن حاشیه رودخانه ها می شود، ما بیاییم صادقانه برخورد کنیم و ببینیم آیا ما داریم به طبیعت خدمت می کنیم یا به شکل های مختلف خیانت می کنیم؟

به گزارش بهجت خبر؛ آیت الله قربانی حق امام جماعت مسجد ولی عصر(عج) بالامحله فومن صبح امروز در گفتگو با خبرنگار بهجت خبر گفت: کشور ما به یک لحاظ شاید در دنیا از کشورهای استثنایی در زمینه مناسبت های ملی و دینی باشد و ملاحظه می کنیم که در کشور ما به دو تقویم و مناسبت هایش اهمیت داده می شود که یکی سال شمسی و دیگری سال قمری می باشد و این مسئله سبب می شود که گاهی از اوقات مناسبت هایشان با هم تداخل پیدا می کنند که مثلا در طول هر سی و سه سال یک بار می بینیم که محرم با عید نوروز مصادف می شود یا مثلا این روزها که ماه رجب مقارن با عید نوروز قرار گرفته است یا در فصل کشاورزی مصادف می شویم با ایام ماه مبارک رمضان و می بینیم که امسال هم روز سیزده بدر یا طبیعت با وفات حضرت زینب کبرا(س) مقارن شده است.

امام جماعت مسجد ولی عصر (عج) بالامحله فومن با اشاره به اهمیت توجه به طبیعت اظهار کرد: روز طبیعت دو جنبه دارد جنبه مثبت آن پاسداشت مقام طبیعت است و خود زمین مادر ماست، این خیلی امر مطلوبی است اما آیا فقط مختص این روز است و در روزهای دیگر نباید از طبیعت محافظت کنیم. اما متاسفانه طبق آمار ارائه شده ضرری که به طبیعت زده می شود مستقیما به زندگی ما نیز آسیب می رساند به هرحال آمار ها بسیار نگران کننده است، خود روز طبیعت به عنوان یک نماد چیز خوبی است اما جنبه منفی این روز این است که طبیعت را به عنوان تخلیه هیجانات ما قرار داده ایم و مردم با آتش روشن کردن و امثال این کارها چنان ضربه ای وارد می کنند که تا التیام آن ها شاید یک سال هم طول بکشد پس واقعا حفظ طبیعت و استفاده از فضای سبز با تخریب آن متفاوت است.

مدیر حوزه علمیه آیت الله بهجت فومنی(ره) در رابطه با روز سیزده بدر تصریح کرد: سیزده بدر متاسفانه با تخریب طبیعت مخصوصا در استان گیلان و مازندران همراه شده است. دلیلش هم این است که صدها تن آشغال باعث کثیف شدن حاشیه رودخانه ها می شود، ما بیاییم صادقانه برخورد کنیم و ببینیم آیا ما داریم به طبیعت خدمت می کنیم یا به شکل های مختلف خیانت می کنیم؟ نتیجه هم این شده است که اگر با همین روند ادامه پیدا کند در طی سال های آینده ما دیگر جنگل و فضای سبزی نخواهیم داشت.

وی افزود: من یک خاطره ای در این زمینه عرض کنم که یک مسابقه فوتبالی بود در همین ورزشگاه آزادی که در آن بازی تیم کره جنوبی باخت ولی هواداران کره ای در آن مسابقه کیسه های زباله را برداشتند و تمام زباله ها را در ورزشگاه جمع کردند ولی اگر ما بودیم برعکس عمل می کردیم و به صندلی ها رحم نمی کردیم لذا بیاییم تدبر کنیم و به این نعمت خدادادی احترام بگذاریم و از طبیعت  به بهترین نحو محافظت کنیم.

امام جماعت مسجد ولی عصر(عج) بالامحله فومن در ادامه بیان داشت: حرف ما این نیست که تفریح نکنیم منظور این است که فاجعه نیافرینیم مخصوصا که امسال روز وفات است و باید وظایف انسانی و اخلاقی خود را در قبال عمل فداکارانه حضرت زینب (س) انجام دهیم ما مدیون این شخصیت بزرگوار هستیم و پایکوبی و رقص و از این دست اعمال در این روز دوری کنیم و بیاییم یک کار ملی انجام دهیم همه ما باید سعی کنیم تا ضمن پاسداشت این روز و احترام به شخصیت شامخ حضرت زینب(س)، به درستی از طبیعت محافظت نمائیم.

انتهای پیام