کد خبر: 7388تاریخ انتشار : ۲۲:۴۸:۲۹ - یکشنبه ۱۲ فروردین ۱۳۹۷

نظارت بر فضای مجازی در کشورهای مختلف جهان چگونه است؟/ لزوم نظارت و کنترل هوشمند فضای مجازی

بررسی ها نشان می دهد که کنترل هوشمند و نظارت بر فضای مجازی در بسیاری از کشورهای جهان علی الخصوص کشورهای پیشرفته جز لاینفک سیاستهای مدیریتی کلان جوامع منظور بوده و مختص دولت یا دوره خاصی نیست

به گزارش بهجت خبر؛ تنها یک هفته پس از انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ آمریکا که تمام سازمانهای اطلاعاتی این کشور همصدا با دولت اوباما، روسیه را به دخالت سایبری، به قصد ضربه زدن به هیلاری کلینتون، متهم کردند، مجلس چین سخت گیرانه ترین قانون امنیت سایبری در جهان را تصویب کرد. وقتی از یکی از مقامات عالی کنگره خلق از ضرورت چنین کنترل هایی پرسیدند گفت: «این قانون برای چین به عنوان یک قدرت بزرگ اینترنتی، ضروری است.»

طبق افشاگری های سه سال گذشته ادوارد اسنودن، دولت آمریکا بزرگ ترین شنود و رصد اینترنتی را انجام می دهد. حالا حتی کشورهایی مانند سوئد، هند، کره جنوبی، مالزی و کانادا، که ظاهرا نمادهای مردم سالاری و آزادی بیان محسوب می شوند، گسترده ترین میزان فیلترینگ اینترنت را اعمال می کنند و در حقیقت نسبتی مستقیم بین قدرت کشورها و میزان کنترلشان بر اینترنت وجود دارد.

ازجمله سیستمهای نظارتی در برخی کشورها میتوان به موارد زیر اشاره نمود:
چین: هولیان ونگ به جای اینترنت
استرالیا؛ دیوار ضدخرگوش و ضدگوگل
بریتانیا؛ بزرگ ترین مرکز کنترل اینترنت
آلمان؛ فیلتر هولوکاست
فرانسه؛ قطع دسترسی متخلفان
ایتالیا؛ سانسور دلبخواهی دولتی
آمریکا؛ میهن پرستی یا نقض آزادی بیان؟

نمونه اخیر این تاثیر گذاری بر این قرار بود که منابع متعدد و معتبر غربی اعلام کرده اند شرکت تحلیل داده ها سیاسی کمبریج_آنالیتیکا، با همکاری فیسبوک ، حجم غیرقابل تصوری از اطلاعات شخصی بیش از ۵۰ میلیون کاربر فیسبوک را در اختیار گرفته و پس از تحلیل، داده کاوی و … با استفاده از نتایج بدست آمده اقدام به طراحی عملیات روانی-تبلیغی مطابق خواست مشتریانش می نموده است.

نتایج حاصله به شکل غیرقابل تصوری وحشتناک‌است. این شرکت موفق شده با اطلاعات بدست آمده نتایج ۲ مورد از مهمترین رای گیری های قرن ۲۱ را تغییر دهد:  ۱- انتخاب دونالد ترامپ به ریاست جمهوری آمریکا ۲- به شکست کشاندن همه پرسی استقلال اسکاتلند از انگلستان معروف به برگزیت

موارد فوق به صورت گذرا به این نکته اشاره دارد که اهمیت شبکه های مجازی بسیار گسترده تر و موثرتر از آن است که آن را در سطح تبادل پیام و اطلاع رسانی های معمول تصور کرد، زیرا مجاز بودن دسترسی های جهت ورود و بهره مندی از امکانات این شبکه ها باعث می شود تا این اطلاعات به شکل غیر قابل باوری زیاد و حتی شامل مواردی که کاربران آن ها را حذف کرده بودند در دسترس سرورهای این شبکه ها قرار گیرد که عکس ها، فیلم ها، تماس ها، مخاطبین، پیام ها، خرید ها، موقعیت های مکانی و … تنها بخشی از این اطلاعات است.

بنابراین دسترسی به این اطلاعات و تحلیل آن در مقام مقایسه با کاربری معمول بسیار بزرگتر از آنچیزی که در تصور عموم بوده تاثیر گذار است بطوری که فی المثل حتی می تواند سرنوشت یک کشور را تعیین کرده ، سیر تحولات تاریخی ملت ها را تغییر دهد و به عنوان ابزار تروریستی و مخرب باعث ویرانی و جنگ گردد.

چند سالی است که کشور ما نیز کاربران بسیار زیادی از این شبکه ها را دارا بوده که در این میان نرم افزارهای تلگرام و اینستاگرام را میتوان از مهمترین آنها نام برد.

براساس آمارهای موجود ایرانی ها با بیش از ۵۰ درصد استفاده کنندگان بیشترین کاربر نرم افزار تلگرام را در سطح جهان دارند و اینستاگرام نیز با توجه به امکاناتی همچون پخش زنده(لایو) به عنوان مستهجن ترین شبکه معرفی شده است.

تاثیر تلگرام در شئونات زندگی ما ایرانیان کاملا مشخص است ، هر چند بخشی از کاربران از آن بعنوان واسطه کسب و کار بهره می برند اما تاثیرات سو و مخرب آن در حوزه های فرهنگی ، اجتماعی و امنیتی بشدت مشخص شده است که نمونه های آن را در تسریع پخش شایعه، انحراف افکار عمومی ، هدایت گروههای معاند و تروریست و ایجاد آشوب و… به وضوح قابل مشاهده است. در کنار این موارد نیز می توان به بهره برداری سو برخی از جناح های سیاسی به بهانه آزادی بیان و انحراف افکار از مسائل اصلی کشور اشاره داشت که در برخی موارد نیز آثار آن کاملا مشخص شده است.

اخیراً در چند نوبت اظهار نظرهایی از سوی برخی مقامات و شخصیتها در خصوص فیلترینگ تلگرام مطرح شده است که با توجه به جو حاکم بر جامعه مخالفتهایی با این مساله صورت گرفته که جای تامل و تحلیل دارد.
نگارنده مطلب ضمن موافقت با این تصمیم برخی از موارد ذیل را لازمه اجرایی شدن این مقوله می داند:

۱.عدم اتخاذ تصمیمات بدون پشتوانه با توجه صرف به حذف تلگرام
۲. توسعه شبکه اطلاعات و اینترنت ملی جهت دسترسی های عمومی

۳.هدایت افکار عمومی و روشنگری در خصوص آثار مخرب استفاده بدون ضابطه از شبکه ها و نرم افزارهای غیر وطنی

۴.ایجاد زیر ساخت لازم از جمله حمایت از تولیدکنندگان در جهت ایجاد نرم افزارهای مناسب جایگزین با در نظر گرفتن موارد همچون امنیت برتر، دسترسی آسان ، سرعت بالا و…

شاید لازم باشد هر کدام از “ما” به این سوال فکر کنیم ” مگر من چه اطلاعات مهمی دارم که از جمع آوری آن توسط گوگل، فیسبوک، تلگرام و … نگران باشم؟“

انتهای پیام