کد خبر: 7446تاریخ انتشار : ۱۲:۵۵:۵۰ - یکشنبه ۱۹ فروردین ۱۳۹۷

پایتخت ۵ و نعمت شیرین امنیت!

برخی که روایت رسانه‌های حکومتی! را از ماجرای سوریه و داعش قبول ندارند قطعا می توانند روایت محسن تنابنده را ببینند. تنابنده ای که حکومتی نیست! تا دیگر به ‎#مدافعین_حرم نگویند #مدافعین_اسد! و عیار حضور مدافعان حرم در سوریه را با پول نسنجند!

به گزارش بهجت خبر؛ هر اثری همواره با انتقاداتی مواجه می شود. مخصوصا اگر بخواهی قدری از مرزهای تعریف شده ی اجتماعی و قبح برخی نرم های شکل گرفته عبور کنی.

مجموعه پایتخت سریالی موفق در این چند سال است. که توانسته با ساخت ۵ فصل از آن همچنان مخاطب را به دنبال خود بکشاند. اگرچه فصل پنجم آن از ابتدا با انتقاداتی مواجه شد: در خصوص تبلیغ سفر به ترکیه، برخی شوخی های جنسی در ابتدای کار و در نهایت استفاده از بازیگر زن مرتبط با شبکه جم! و یا اینکه پایتخت ۵ برخلاف قبلی ها بدون یک داستان کششی و تنها بازیگر و دیالوگ محور است.

اما در اینجا باید یادآور شد برخی بیش از اندازه و با شتاب، کل این مجموعه را زیر سوال بردند. حقیر از همان ابتدا معتقد بودم برای تحلیل یک اثر باید تا پایان آن تامل کرد. که گویا این شکیبایی مثمر ثمر بود و در قسمت های پایانی مخاطب با فضایی از داستان و بازی هنرمندان مواجه میشد که خیلی وقت است جای خالی آن در صداوسیمای ج ا ا احساس میشود:

“‏نماز جماعت” خانواده نقی معمولی که تصویری کم‌یاب در تلویزیون جمهوری اسلامی است. و از آن مهمتر نماز جماعت شیعه و سنی، در کنار هم قرار گرفتن سنی و شیعه در فضای رعب آلود مبارزه با داعش بود.

در واقع نزدیک به ۷ سال است سوریه و جبهه مقاومت در مبارزه با داعش اند. در این مدت هیچ اثری در این ارتباط ساخته نشد تا امسال! به جز ساخته ابراهیم حاتمی کیا(به وقت شام)، ‏امشب ‎پایتخت تنها دقایقی از حقیقت وضعیت مردم ‎سوریه تازه آن هم همراه با چاشنی طنز روایت کرد. سریالی که مخاطب سالها به دلیل اشتراک در طبقه اجتماعی، با آن همذات پنداری میکند، به خوبی توانست نعمت امنیت و چهره نفرت انگیز داعش را نشان دهد. امنیتی که در راس آن #مدافعان_حرم هستند. که اگر نبودند معلوم نبود چه تعداد زن و کودک ایرانی همچون هما، سارا و نیکای پایتخت به صورتشان لگد میخورد.

و نکته آخر؛ برخی که روایت رسانه‌های حکومتی! را از ماجرای سوریه و داعش قبول ندارند قطعا می توانند روایت محسن تنابنده را ببینند. تنابنده ای که حکومتی نیست! تا دیگر به ‎#مدافعین_حرم نگویند #مدافعین_اسد! و عیار حضور مدافعان حرم در سوریه را با پول نسنجند!

انتهای پیام