کد خبر: 7473تاریخ انتشار : ۲۲:۳۵:۱۴ - پنج شنبه ۲۳ فروردین ۱۳۹۷

مدیرکل پیش‌بینی و هشدار سازمان هواشناسی:

بارش باران و وزش باد در غالب استان ها/ کاهش ۱۲ درجه ای دما در استان های شمالی

مدیرکل پیش‌بینی و هشدار سازمان هواشناسی کشور با بیان اینکه غالب استان‌های کشور در سه روز آتی با بارش باران و وزش باد مواجه می‌شوند، گفت: دمای هوای سواحل خزر و استان‌های شمالی در سه روز آینده ۱۲ درجه کاهش می‌یابد.

به گزارش بهجت خبر به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ احد وظیفه درباره وضعیت جوی سه روز آینده کشور اظهار کرد: سامانه بارشی امروز نیز بخشهایی از کشور را تحت تاثیر قرار می‌دهد که عمده بارش‌ها در سواحل خزر، نیمه غربی و نیمه جنوبی کشور است.

وی با بیان اینکه بارش‌ها با رگبار باران و تگرگ همراه خواهد بود و احتمال سیلابی شدن مسیل‌ها نیز وجود دارد، افزود: امروز بارش‌ها در برخی مناطق آذربایجان شرقی، شمال هرمزگان، ارتفاعات کرمان، نیمه شرقی یزد و مناطقی از خراسان جنوبی ایجاد می‌شود.

مدیرکل پیش‌بینی و هشدار سازمان هواشناسی کشور ادامه داد: همچنین در بعضی ساعات امروز بارش تگرگ همراه با آبگرفتگی معابر و سیلابی شدن مسیلها و رودخانه ها در نیمه جنوبی آذربایجان غربی، کردستان، کرمانشاه، ایلام، لرستان، نیمه شمالی خوزستان، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد و جنوب همدان ایجاد می‌شود.

به گفته وظیفه، طی روز جمعه این سامانه بارشی در اغلب مناطق ذکر شده فعال خواهد بود و از ظهر جمعه شاهد ورود جریانات شمالی به کشور خواهیم بود که پیامد آن کاهش دما و بارش باران در استانهای شمالی است.

وی افزود: طی روز جمعه نیز نیمه جنوبی آذربایجان غربی، برخی مناطق آذربایجان شرقی، کردستان، کرمانشاه، ایلام، لرستان و نیمه شمالی خوزستان، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، غرب فارس، زنجان، غرب همدان، شرق یزد و خراسان جنوبی با باران و رگبار موقتی به همراه وزش باد مواجه می‌شوند.

مدیرکل پیش‌بینی و هشدار سازمان هواشناسی کشور با بیان اینکه طی روز شنبه نیز این سامانه بارشی در کشور فعال است، گفت: شدت بارش‌ها در این روز برای استانهای شمال شرق، نیمه شرقی سواحل، دامنه‌های البرز مرکزی و شرقی، غرب و بخشهایی شمال غرب و شرق کشور پیش‌بینی می‌شود.

وظیفه افزود: در این روز بخشهایی از نیمه شرقی و دامنه‌های البرز با وزش باد شدید مواجه می‌شوند که احتمال پدیده گردوخاک نیز در این مناطق دور از ذهن نیست.

وی افزود: از روز جمعه تا روز یکشنبه نیز شاهد نفوذ جریانات خنک شمالی و مواج شدن سواحل خزر به همراه کاهش ۷ تا ۱۲ درجه‌ای دما خواهیم بود.

مدیرکل پیش‌بینی و هشدار سازمان هواشناسی کشور تصریح کرد: طی روز شنبه نیز بارش‌ها در آذربایجان غربی و آذربایجان شرقی، شمال کردستان، زنجان، خراسان شمالی، خراسان رضوی، شمال خراسان جنوبی، شرق یزد، سمنان، گلستان، مازندارن، شمال شرق تهران و ارتفاعات تهران و البرز ایجاد می‌شود.

وظیفه توصیه کرد: مردم برای جلوگیری از خسارتهای احتمالی تمهیدات لازم را مدنظر قرار دهند و ضمن رعایت نکات ایمنی در حد امکان از توقف در حاشیه رودخانه‌ها و مسیلها در مناطق یاد شده خودداری کنند.

وی، بندرعباس با ۳۸ درجه بالای صفر را گرمترین و بجنورد با ۵ درجه بالای صفر را خنک ترین منطقه کشور دانست و تاکید کرد: دمای هوای تهران امروز در گرمترین لحظات به ۲۳ درجه بالای صفر رسید.

انتهای پیام/ن