کد خبر: 8956تاریخ انتشار : ۱۴:۰۹:۲۸ - دوشنبه ۱۱ تیر ۱۳۹۷

اکبر ترکان:

روحانی اصلاحات را انجام ندهد بحث استعفا و عدم کفایت جلو می‌آید/ برخی وزرا به درد جاده آسفالت و خط کشی شده می‌خورند/ بیشتر مراقب خودشان هستند تا انقلاب

بعضی وزرا برای جاده‌های آسفالت و خط کشی شده که مسیر مشخصی دارند افرادی شایسته هستند. امروز در مسیر کشور سنگریزه و مانع وجود دارد و این موانع شکست را هم در پی دارد به همین دلیل بعضی افراد که مربوط به آن اتوبان هستند کارآمدی ندارند.

به گزارش بهجت خبر به نقل از جهان نيوز: اکبر ترکان، مشاور پرحاشیه رئیس جمهور و صاحب نظریه «آبگوشت بزباش» که در فیلم تبلیغاتی روحانی در سال ۹۲، پرهیاهو از وضع آشفته کشور صحبت می کرد و می گفت برای اصلاح وضع کشور باید یک فرمان «به جای خود» به افراد داد، امروز در جایگاه منتقد ظاهر شده و معتقد است اگر روحانی تن به اصلاحات ندهد بحث استعفا یا عدم کفایت وی پیش خواهد آمد. چه خوب است آقای ترکان امروز هم از همان فرمان ۵ سال پیش استفاده کنند تا خودشان و شاید نیمی از مدیران ارشد دولت به جای حقیقی خود یعنی منزل باز گردند تا بیش از این مردم تاوان تصمیمات غلط دولتمردان اهل تدبیر را ندهند.

مهم ترین بخش های گفتگوی ترکان با خبرگزاری اصلاح طلب ایلنا را در ادامه خواهید خواند:

*بعضی وزرای کابینه جسارت و شجاعت کافی برای ورود به مسائل جدی را ندارند. برخی وزرا بیشتر مراقب خودشان هستند تا مراقب انقلاب، در واقع آنها بیشتر سعی دارند به خودشان صدمه‌ای وارد نشود. چون می‌دانند در یک سطوحی اختلافاتی وجود دارد که اگر سر باز کنند امکان دارد به بعضی افراد صدمه وارد شود، به همین دلیل شجاعانه به مسائل ورود نمی‌کنند و تصمیم گیری‌هایی سست و با تعلل دارند.

*دولت یازدهم، دولت کم تصمیمی بود اما توانست برجام را به ثمر برساند. در عین حال که کم تصمیم به نظر می‌آمد اما کنترل تورم، رفع موانع کسب و کار و راه‌اندازی تولید را عملی کرد.

*اگر بخواهم به نقطه ضعف دولت یازدهم اشاره کنم باید به طرح سلامت اشاره کنم، طرح سلامت می‌توانست کار افتخار آفرینی باشد که پرهزینه اجرا شد و موجب بدهکاری‌های بسیار دولت شد. اما در دولت دوازدهم هم طرح سلامت لنگی‌های قدیم را دارد.

*در وزارت‌خانه‌های مهمی که منتظر بودیم سرمایه‌های بزرگ و مهم نفت و گاز به کشور وارد شود این اتفاق رخ نداد و آنها از روش‌های قدیمی هم که کارهای کشور را پیش می‌برد، استفاده نکردند به همین دلیل هم ما در این بخش کندی داریم.

*بعضی وزرا برای جاده‌های آسفالت و خط کشی شده که مسیر مشخصی دارند افرادی شایسته هستند. امروز در مسیر کشور سنگریزه و مانع وجود دارد و این موانع شکست را هم در پی دارد به همین دلیل بعضی افراد که مربوط به آن اتوبان هستند کارآمدی ندارند.

*امیدواریم تغییری در کابینه رخ بدهد و وزرای کارآمد جایگزین شوند چراکه ترکیب فعلی مربوط به دوران دولت یازدهم است که آمریکا رئیس جمهوری دموکرات داشت اما در حال حاضر رئیس‌جمهور ایالت متحده تبدیل شده به فردی جمهوری ‌واه و غیرقابل پیش بینی شده است.

*در دولت قبل عربستان و اسرائیل و آمریکا به شکل امروز همسو نبودند اما امروز پیوند خورده‌اند. بنابراین لازم است مردانی برای حضور در این عرصه آماده باشند. بنابراین من هم با رخداد تغییرات در دولت موافقم.

*افرادی در پی استعفای روحانی هستند اما روحانی تکرار می‌کند که هم چنان در دولت باقی خواهد ماند. باید گفت در این موضوع ۳ پنجره به روی دولت باز است، یک پنجره موضوع استعفا را مطرح می‌کند که برخی به دنبال آن هستند، پنجره‌ای دیگر عدم کفایت است که به مطبوعات کشیده شده و عده‌ای از مخالفین سنتی روحانی به دنبال عدم کفایت هستند، اما پنجره ای دیگر این است که دولت داوطلبانه و فعالانه نسبت به اصلاحلات لازم در کابینه عمل کند و با انرژی جدید به مقابله با چالش ها بپردازد که اگر دولت راه سوم را در پیش نگیرد، مخالفین دولت راه اول و دوم را عملی خواهند کرد.