کد خبر: 9095تاریخ انتشار : ۱:۰۶:۵۲ - یکشنبه ۱۷ تیر ۱۳۹۷

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی فومن؛

جشنواره ملی نگاه طنز معاصر با عنوان طنز پهلو ثبت شده است/از علاقه مندان به طنز دعوت میکنم که در این جشنواره حضور داشته باشند

یوسف نیک انجام رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی فومن ظهر امروز در نشست خبری با حضور اصحاب رسانه در رابطه با برگزاری جشنوار ملی طنز پهلوی ۲ اظهار کرد:جشنواره ملی نگاه طنز معاصر با عنوان طنز پهلو ثبت شده است.

عباس یکتا/ به گزارش بهجت خبر؛ یوسف نیک انجام رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی فومن ظهر امروز در نشست خبری با حضور اصحاب رسانه در رابطه با برگزاری جشنوار ملی طنز پهلوی ۲ اظهار کرد: طی روال دو سال اخیر که جشواره های خوب و ملی در سطح شهرستان فومن برگزار شده است، امسال برای دومین سال متوالی جشواره ملی نگاه طنز معاصر با عنوان طنز پهلو در شهرستان فومن برگزار می شود.

نیک انجام با اشاره به برنامه ویژه امسال گفت: ما در سال قبل برای اولین بار این جشنواره را برگزار کردیم که صرفا بیشتر بحث اجرای طنز و بحث سخنرانی بود اما امسال تصمیم گرفته ایم که این جشواره حالت کاربردی پیدا کند و چون فومن خواستگاه طنز کشور است ما سعی کرده ایم که این جشواره در شهرستان فومن جا بیفتد و به عنوان جشنواره ملی طنز مطرح شود و الحمدالله این اتفاق افتاده است و جشنواره ملی نگاه طنز معاصر با عنوان طنز پهلو ثبت شده و قرار شده است که هر ساله این جشواره در شهرستان فومن برگزار شود.

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی فومن در رابطه با آثار ارسالی به این جشنواره متذکر شد: ما از ماه ها قبل برای این جشنواره پیش بینی داشته ایم و فراخوانی آن را تهیه کرده و به سراسر کشور ارسال کرده ایم. با وجود اینکه یک مقدار دیر فرخوان را انجام دادیم و عزیزان فرصت کمی داشتند اما با این حال ۹۸۹ اثر از سراسر کشور به دبیرخانه جشواره ارسال شده است که در نوع خودش کم نظیر است و این آثار هم شعر طنز و هم شعر نثر است. کلا فراخوانی که داده بودیم از عزیزان درخواست کرده بودیم که ۳ اثر نثر در زمینه طنز اجتماعی از خودشان برایمان بفرستند که از سطح کشور برای ما فرستاده اند. از کل ۹۸۹ اثر ۳۹۳ اثر نثر و ۵۹۶ اثر شعر بوده که توسط داوران بزرگ کشوری همچون استاد رضا رفیع، استاد فرامرز ریحان صفت، استاد اکبر اکسیر و استاد صدقی در حال داوری است ک تا دو روز آینده نتیجه اش مشخص می شود و از آثار برتر با اهدای لوح تقدیر تندیس جشنواره و هدیه نقدی تقدیر می شود که از هر نفر یک اثر انتخاب می شود که ملاک ما برای انتخاب کیفیت است.

وی در ادامه افزود: در کنار تجلیل از بزرگان و آثار برگزیده چند برنامه متنوع هم داریم که از جمله اجرای طنز توسط رضا رفیع که از طنزپردازن بزرگ کشوراست. از آقای رضا بنفشه خواه دعوت کرده ایم که از پیشکسوتان بازیگری کشور می باشد. از آقای اکبر اکسیر که از بزرگان طنز گیلان است و جز ۳ نفر اولی می باشد که در همه برنامه های طنز کشور که از گیلان دعوت می شوند دعوت کرده ایم.
امسال مهمانان زیادی از سطح کشور در این جشواره حضور دارند و ما قصد داریم در این جشواره فرهنگ استان گیلان را به آنها بشناسانیم. از دو موسیقی دان سنتی شناخته شده استان گیلان دعوت کرده ایم تا در جشواره هم موسیقی تالشی و هم موسیقی گیلکی اجرا شود.

وی ادامه داد: در کنار این برنامه ها اجرای نمایش فولکلور را داریم فرهنگ مردم گیلان را از بدو تولد شخصی که در گیلان زندگی میکند و چه اتفاقی برایش می افتد مانند کاشت و برداشت برنج، برداشت چای و … برای شناساندن فرهنگ مردم به مهمانان کشوری است و اجرای شعر طنز هم خواهیم داشت.در این برنامه بیشتر سعی داریم متنوع باشد. اجرای کار طنز، موسیقی و نمایش بشود که از حالت کلیشه ای و برنامه های خسته کننده سعی کرده ایم جدا بشویم و برنامه ای پرباری را داشته باشیم.

نیک انجام در پایان خاطر نشان کرد:هدف ما از برگزاری این جشنواره این است که در فومن جشواره طنز ملی جا افتاده شود مانند جشنواره گلاب گیری قمصر کاشان و سایر جشنواره های موجود در سطح کشور
و در پایان از همه علاقه مندان به طنز دعوت میکنم که در این جشنواره در روز پنجشنبه ۲۱ تیر ماه در سالن شهدای خدمتگزار اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان فومن حضور داشته باشند.

انتهای پیام