کد خبر: 9284تاریخ انتشار : ۲۲:۵۷:۰۷ - جمعه ۲۲ تیر ۱۳۹۷

حجت السلام مهدی افتخاری در مراسم طنز پهلو:

طنز در اصل حقیقتی در اعتراض بر مشکلات و نابسامانی های در یک جامعه است

فومن برای دومین بار میزبان جشنواره ملي نگاهي به طنز معاصر”طنز پهلو ۲″ با حضور طنز پردازان و هنرمندان مطرح كشور زادگاه گل آقا (كيومرث صابري فومني) شد.

صدیقه خوشگفتار/به گزارش بهجت خبر؛ حجت الاسلام افتخاری نماینده مردم فومن و شفت در مراسم طنز پهلو۲ گفت:طنز در اصل حقیقتی در اعتراض بر مشکلات تا به نابه سامان دهی های که در یک جامعه وجود دارد و گویی مسئولان امر نمیخواهند اعتراصات را مستقیم و بی پرده بشنوند میپردازد.

وی در ادامه با اشاره رسالت طنزنویسان، طنزنویس را در درک مشکلات جامعه مانند پزشکی دانست که درد را تشخیص میدهد سپس با داروی هر چند تلخ و گزنده و چاقوی هرچند تیز که زبان است به جراحی و مداوا می پردازد. وی طنزنویس را معماری دانست که ویران می کند و می سازد.

افتخاری به اینکه گاهی طنز نویسی را با دیگر افراد اشتباه گرفته میشنوند
و ادبیات طنز وطنزپردازی او بنای ادبی و فرهنگ جامعه است رواج دروغگویی و تهمت بی ادبی و افترا برخلاف برخلاف طنز واقعی نه تنها کمکی به جامعه نمی کند بلکه مروج بی اخلاقی، بی فرهنگی و بی اعتمادی و هرج مرج بین مردم جامعه دانست.
وی در ادامه بیان داشت: هرگز نباید با ادبیات طنز فاخر ایرانی مانند ایراج میرزا و کیومرث صابری فومنی که طلایه داران انان هستند اشتباه گرفته شوند.

وی خطاب به طنازان فضای مجازی که حرمت قلم و شان طنزپردازی رابرای اهداف کوتاه بینانه افراد خاص پایین می آورند گفت:اگر مطالبی را که به زشتی درشت نمایی میکنند خاص و حرف دل همه مردم باشد ارزش پاسخگویی دارد. ولی از انجایی که مطالب فرد معدودی در جامعه قلم فرسایی میکنند از پاسخگویی و اعتنا به هرزنوشته های که متاسفانه در این فضایی مجازی زیاد است و خیلی از بزرگان که مدعی ادب و تحصیلات عالیه پشت سر این افراد هستند باید خودداری کرد که دامن زدن به این عرصه جسارت به صاحبان قلم ، ادب و فرهنگ است.فومن برای دومین بار میزبان جشنواره ملي نگاهي به طنز معاصر”طنز پهلو ۲″ با حضور طنز پردازان و هنرمندان مطرح كشور زادگاه گل آقا (كيومرث صابري فومني) شد.
.
نماينده فومن و شفت در مجلس شوراي اسلامي در اين مراسم با اشاره به اينكه كيومرث صابري فومني در زمان خود از ياران شهيد رجائي محسوب مي شد گفت: بعد از شهادت وي نيز همواره در كنار مقام معظم رهبري بود و با ايشان نيز ارتباط بسيار خوبي داشتند.

محمد مهدي افتخاري با بيان اينكه كيومرث صابري انساني بزرگ، با ايمان و داراي اخلاق حسنه بود تصريح كرد: همگان طنز را به عنوان زبان تلخ مي دانند كه مرحوم گل آقا اين تلخي طنزرا به شيريني تبديل كرد.

نماینده مردم فومن و شفت طنز را در اصل حقیقتی در اعتراض بر مشکلات دانست تا به نابسامانی های که در یک جامعه وجود دارد و گویی مسئولان امر نمیخواهند اعتراضات را مستقیم و بی پرده بشنوند میپردازد.

وی در ادامه با اشاره رسالت طنزنویسان، طنزنویس را در درک مشکلات جامعه مانند پزشکی دانست که درد را تشخیص میدهد سپس با داروی هر چند تلخ و گزنده و چاقوی هرچند تیز که زبان است به جراحی و مداوا می پردازد.

مهدی افتخاری با اشاره به اینکه گاهی طنز نویسی را با دیگر افراد اشتباه گرفته می شوند ، ادبیات طنز وطنزپردازی را بنای ادبی و فرهنگ جامعه دانست و تصریح کرد: رواج دروغگویی و تهمت بی ادبی و افترا برخلاف طنز واقعی نه تنها کمکی به جامعه نمی کند بلکه ترویج بی اخلاقی ، بی فرهنگی و بی اعتمادی و هرج مرج بین مردم جامعه میشود .

وی در ادامه بیان داشت هرگز نباید ادبیات طنز فاخر ایرانی مانند ایرج میرزا و کیومرث صابری فومنی که طلایه داران انان هستند اشتباه گرفته شوند.

عضو کمیسیون عمران خطاب به طنازان فضای مجازی که حرمت قلم و شان طنزپردازی رابرای اهداف کوتاه بینانه افراد خاص پایین می اورند گفت:
اگر مطالبی را که به زشتی درشت نمایی میکنند خاص و حرف دل همه مردم باشد ارزش پاسخگویی دارد.
افتخاری با اشاره به مطالب منتشر شده در فضای مجازی تاکید کرد افراد در جامعه قلم فرسایی میکنند از پاسخگویی و اعتنا به هرزنوشته های که متاسفانه در این فضایی مجازی زیاد است و خیلی از بزرگان که مدعی ادب و تحصیلات عالیه پشت سر این افراد هستند باید خودداری کرد که دامن زدن به این عرصه جسارت به صاحبان قلم ، ادب و فرهنگ است.