کد خبر: 9556تاریخ انتشار : ۱۴:۲۱:۴۲ - شنبه ۱۳ مرداد ۱۳۹۷

یادداشت/رضا صادقی؛

سوال از رئیس جمهور پس از ۶ سال

در هر کشوری اگر جامعه ای دچار چنین نابسامانی اقتصادی و ارزی و رواج بیکاری ، گرانی و سوء استفاده های مضاعف می شد و شاهد مدیران ناوارد و بعضاً سود جو و بی کفایتی دولت کاملاً مشهود بود ، آن دولت یا استعفاء می داد و یا اینکه توسط مجلس استیضاح و نهایتاً بر کنار می شده است.

به گزارش بهجت خبر؛ متاسفانه در شرایط فعلی کشور ما شاهد ضعیف ترین نمایندگان در مجلس شورای اسلامی است و هیچ شور و هیجانی و رقابتی در مجلس نیست و مجلسی آرام ، مودّب ، مظلوم که کمترین دغدغه ای هم در بدترین شرایط اقتصادی در میان وکیلانش به چشم نمی خورد و رییس مجلسش هم یکی به نعل می زند و یکی به میخ که تا خود را برای انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۴۰۰ آماده کند و تفهیم نماید که زیاد انقلابی و تندرو نیست تا بتواند رای بیاورد.
این نمایندگان که بیشتر از طیف اصلاح طلب و اعتدالیون هستند ، نه اینکه هیچ کوششی تا کنون برای اصلاح موردی نداشتند و گروه اعتدال هم صبورانه تماشا می کنند این وضعیّت را بدان خاطر که نه اوضاع وخیم است و نه مطلوب و اینان در میان این دو حیران مانده اند !

مجلس کنونی هیچ تلاشی را برای بهبودی اوضاع و شرایط حادّ اقتصادی و معیشتی و شغلی جامعه نمی کند و به عبارتی نگاهبانان کاخ ریاست جمهوری اند.
این وکیلان مترصّد و نگران آنند تا مبادا دولت با مشکلی مواجه شود و اگر مردم هم در این مسیر تلف شدند و چرخ های اقتصادی کشور هم فلج شد و از هم گسست و معضلات دامن گستر ، هم باکی نیست.
در واقع تعهّد غالب این وکیلان به دولت بیشتر است تا به موکّلان خود.

ظاهر شدن این افراد تحت پوشش نماینده تنها ناشی از یک تبلیغات کذایی عوام فریبانه بوده است بر این حیله که حزب ا..‌. تند رو بوده و بیشتر مشکلات را آنان به وجود آورده اند و ما معتدل و کند رو و اصلاح طلبیم ! غافل از این که آنجا که نیاز بوده اینان همواره از تند رو ترین افراد انقلابی بوده اند.

در هر کشوری اگر جامعه ای دچار چنین نابسامانی اقتصادی و ارزی و رواج بیکاری ، گرانی و سوء استفاده های مضاعف می شد و شاهد مدیران ناوارد و بعضاً سود جو و بی کفایتی دولت کاملاً مشهود بود ، آن دولت یا استعفاء می داد و یا اینکه توسط مجلس استیضاح و نهایتاً بر کنار می شده است.
نه اینکه چنین نیست خود دولت مدّعی و طلبکار مردم شده و همچنان وعده می دهد و مشکلات را به دیگران ربط می دهد.
بالاخره تعدادی از نمایندگان از شرم روی موکلان خود تصمیم گرفته اند تا از رییس جمهور پرسش کنند در خصوص مشکلات پیش رو که ثلثی از کلّ نمایندگان می باشند.
بدیهی است که این پرسش هم کاملا بی تاثیر است و کاری از پیش نخواهد برد ؛ چونکه اکثر وکلا خود نمایندگی می کنند دولت ِ تاجران را!
و بارها مشاهده شده که هر گاه از وزیری پرسشی به عمل آمده است ، توضیحات وزیر در صحن مجلس ، کارگر واقع شده و نمایندگان قانع شده اند.
در چنین بغرنجی که نماینده ای پرسشی از رییس جمهور نیز ندارد ، آیا می توان او را لایق نمایندگی و مدافع حقوق مردم دانست؟!
نماینده حقوقی دولت به نام امیری با عصبانیت از این کار نمایندگان می گوید ، که این حرکت نمایندگان غیر قانونی بوده ، زیرا اینان پیشتر انصراف داده بودند و الان انصراف در انصراف داده اند.
جناب امیری این کار نمایندگان را سیاسی دانسته و بسیار گله مند بودند که چرا باید از رییس جمهور سوال کنند ، رییس جمهور فعال است و مشکلی در جامعه نیست و ایشان با تدبیر همه امورات را اصلاح خواهد کرد.
شگفت آنکه این جناب امیری خود عضو حقوق دانان شورای نگهبان است ! کجایی شهید بهشتی؟ روانت شاد تا نبودی و ببینی دراز دستی این کوتاه آستینان را!
رهبری بهشتی وار و بهشتی صفت و امام گونه در عمل ، حلّال این برون رفت است.
از میان ۳۰ نماینده پایتخت ایران نام هیچ نماینده ای جزء سوال کنندگان از رییس جمهور نیست ، خوش به حالت کبوتر!
آسوده جماعتی که خوش باورانه به اینان رای داده اند تا گره گشای مردم و جامعه باشند و رافع معضلات!
این جماعت مدّعی اصلاح طلبی هیچ اعتقادی نه به اصلاحات اصولی داشته و نه اعتقاد به زودن مشکلات اقتصادی جامعه و تنها کارشان زنده نگهداشتن احساسات سیاسی مردم و تهیج آنان جهت آماده سازی به بهانه های رنگین برای هدایت به پای صندوق های رای ، تا گاز انبری به آنان حمله نشود و به روشنی می بینید که عملاً هیچ نگرانی و اضطرابی ندارند و علی لاریجانی و علی مطهری ، محمود صادقی ، کواکبیان و … تنها تماشاکنان این بستانند!

رای دادن از سر ِ خشم و غیظ و عصبانیّت و لجبازی و نا آگاهی نتیجه اش همین رییس جمهور و همین نمایندگان کنونی مجلس می شود که باز از روی خیره سری و لجاجت نا کارآمدی آنان را توجیه گریم و برایشان عذر می تراشیم و خاک قدومشان را می بوسیم.

در میان این آشفتگی ها : رهبر فرزانه انقلاب ناخرسند و ناراضی و منتقد وضعیّت کنونی ، رییس جمهور هم ناراضی ، قاضی القضات کشور هم ناراضی ، شورای نگهبان هم ناراضی ، مجلس شورای اسلامی هم ظاهراً ناراضی ، مجلس خبرگان هم ناراضی و صدا و سیما و جراید وطنی و سرمایداران هم ناراضی ، قاطبه ملّت نیز کلاً ناراضی!
عجیب است این اتّحاد و این تلفیق دیدگاه!
پس مقصّر واقعی کیست؟

رضا صادقی عثماوندانی
۱۰ مرداد ۹۷