کد خبر: 9631تاریخ انتشار : ۱۰:۳۱:۰۷ - سه شنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۷

یادداشت/عبدالحسین احمدیان؛

تفکر اشرافیگری به مراتب خطرناکتر از پوشیدن کت شلوار اشرافی است

فکر اشرافیگری به مراتب خطرناکتر از پوشیدن کت شلوار اشرافی است و بسیار مهم است مردم در مطالبات شان برخورد با تفکر اشرافی را موضوع مهم و اصلی قرار دهند تا شاهد جمع شدن این رذیله ی ناشایست از چهره ی زیبای سرزمین مان باشیم.

به گزارش بهجت خبر؛ مبارزه ی با اشرافیگری یکی از آرمانهای بزرگ انقلاب اسلامی بوده است و این روزها موجی از سلسله امواج مطالبه گری به سمت برخورد با اشرافیت پیش میرود. اما وقتی حرف از اشرافیت زده میشود اغلب شنوندگان تصور میکنند که منظور این است که منزل فلان مقام مسئول در بالای شهر است و خودروی گران قیمت دارد و یا ساعت مچی و لباس های او از برند های گران قیمت هستند. اگر چه همه ی اینها برای یک مسئول در تراز انقلاب اسلامی نکوهیده است اما من میخواهم از موضوع تفکر اشرافی سخن بگویم که بسیار خطرناکتر از استفاده از یک کمربند مارک است، اینکه مسئولی اشراف محور و اشراف شیفته و اشراف باور باشد. تصور میکنم با مصداقی آشکار بهتر میتوان فحوای کلام را انتقال داد. بخاطر دارم در دولت عدالت یک سری وام اشتغال بدون بهره در مبالغ ریز و درشت پرداخت میشد و افراد زیادی بسته به توانایی، مهارت و نیازشان این تسهیلات را دریافت کردند. بنده شاهد آن بوده ام عده ای با خودروی وانتی که با آن وام ها خریده اند امروز دارند به اصطلاح نان میخورند. بسیاری از روستائیان دام و دامداری و برخی از بانوان کار در منزل راه اندازی کردند. اگر چه بعضا هم وام گرفتند و نتوانستند در اشتغال موفق باشند.
نمیخواهم بگویم نحوه ی مدیریت توزیع وام بدون بهره چگونه بود، مسلما ایراداتی داشت اما حقیقتا نفس عمل خوب بود، درواقع عالی بود.
دولت عدالت رفت و دولت به اصطلاح امید آمد.
اولین قدمشان در بحث اشتغال تغییر عنوان صندوق مهر امام رضا (ع) به صندوق کار آفرینی امید بود. تسهیلات کم بهره با مبالغ پایین قطع شد. بخاطر دارم یکبار با دوستی در صندوق مهر امام رضا (ع) تماس گرفتم به دوستم گفتم فلانی از وام چه خبر؟ گفت خبر اینکه وعده ی یک سری وام چندصد میلیونی داده اند. گفتم فلانی ملت در تهیه ی برای ضامن برای پنج میلیون وام مانده اند. آن وام با آن مبلغ بالا بدرد چه کسی میخورد!؟ بجز خواص! از وام سبک برای عموم مردم چه خبر؟ گفت نه فقط وام های کلان قرار هست پرداخت بشود.
دیگر خبری از تسهیلاتی با مبالغ متعادل برای ایجاد مشاغل کوچک و زود بازده نشد. به نظر میرسد در ذهن اشراف زده ی مسئولین اشتغال صرفا باید توسط آقا زاده ها و اشخاصی با ژن مرغوب ایجاد شود و آحاد مردم کارگری کنند و از دیدگاه شان توده های مردم توانایی ایجاد شغل ندارند و شاید موضوع توانایی نیست بلکه موضوع شایستگی افراد است و فقط خواص اند که شایستگی صاحب سرمایه بودن را دارند و مابقی میتوانند فقط رعیت باشند.
بله این فقط یک مثال از رویدادهای گذشته بود تا عرض کنم تفکر اشرافیگری به مراتب خطرناکتر از پوشیدن کت شلوار اشرافی است و بسیار مهم است مردم در مطالبات شان برخورد با تفکر اشرافی را موضوع مهم و اصلی قرار دهند تا شاهد جمع شدن این رذیله ی ناشایست از چهره ی زیبای سرزمین مان باشیم.