کد خبر: 9882تاریخ انتشار : ۱۲:۰۰:۱۱ - دوشنبه ۲۹ مرداد ۱۳۹۷

یادداشت/ مهدی نیکبخت

آنها که مدعی مذاکره با غرب بودند امروز کجایند که نتیجه دوستی با کدخدا را ببینند!

به گزارش بهجت خبر؛ در ماه های اخیر شاهد کار شکنی های متعدد طرف های غربی در اجرای برجام و حتی نقض اساس آن از طرف آمریکا بوده ایم.حال که در سالگرد کودتای ننگین ۲۸ مرداد قرار داریم؛ لازم است به برسی کوتاهی در مورد این اقدام تاریخی و نتایج اعتماد به غرب از جمله طرف […]

به گزارش بهجت خبر؛ در ماه های اخیر شاهد کار شکنی های متعدد طرف های غربی در اجرای برجام و حتی نقض اساس آن از طرف آمریکا بوده ایم.حال که در سالگرد کودتای ننگین ۲۸ مرداد قرار داریم؛ لازم است به برسی کوتاهی در مورد این اقدام تاریخی و نتایج اعتماد به غرب از جمله طرف آمریکایی بپردازیم.

دکتر مصدق با همکاری آیت الله کاشانی و با همسو شدن جریان مردمی ای که از استبداد حاکم بر جامعه به خفقان آمده بود سرانجام با غنیمت شمردن فضای موجود در جامعه باعث ملی شدن صنعت نفت شد.

اقدامی که حتی علاوه بر نارضایتی شدید دولت و شرکتهای انگلستانی که منجر به شکایت از ایران به دادگاه جهانی شد،باعث برانگیخته شدن خشم برخی از غرب گرایانِ وطنی ای شدکه سود و منافع خود را تماما در وابستگی به انگلستان مشاهده میکردند.

با حمایت های مردمی و اتحاد در جبهه داخلی شرایط با تشکیل دولت مصدق و ادامه اقدامات ملی گرایانه همراه شد.شاه که شرایط را بسیار بد و بر علیه خود میدید از کشور خارج شده و به امید کودتایی در خارج از کشور به سر برد،در این زمان طرف انگلیسی که منافع خود را در بازگشت شاه میدانست با همکاری و اجرای آمریکا دست به کودتایی زد که تا به امروز سندی دال بر غیر اعتماد بودن طرف غربی است.

در این میان با خدشه دار شدن روابط جبهه ملی و تشدید اختلاف نظرهای دکتر مصدق و آیت الله کاشانی در مسائل مهم کشور ؛طرف های غربی از این فرصت استفاده کرده و با وجود اعتماد آقای مصدق به آمریکا به ملت ایران خیانت کرده و به اجیر کردن عده ای مزدور و تحریک احساسات داخلی ملت ایران و با سوءاستفاده از اختلاف نظر های داخلی شروع به تضعیف جریان ملی و دینی ایران و منزوی کردن سران آن کرد.

با وجود این برگ سیاه از مداخله آمریکاییان در تاریخ ملت ایران همچنان شاهد اعتماد برخی از مدیران و زمام داران سیاسی این سرزمین به طرف غربی از جمله آمریکا هستیم.دشمنی دیرینه که دخالت خود در امور داخلی کشور را با اشغال ایران در جنگ جهانی دوم آغاز کرده وبا سرنگون دولت مردمی مصدق آن را به اوج رساند.

اما امروزه با وجود تمامی این کارشکنی ها عده ای در داخل درصدد توجیه این اقدامات خصمانه برمیآیند.

عده ای همچنان با ظاهر مانور ضد استکبار ولی در عمل از اقدامات دشمنان دفاع میکنند و کم کاری های خود را به عهد شکنی طرف مقابل معطوف میکنند.

در خلال مذاکرات انجام شده در طول این مدت و تلاش های برخی از دولت مردان در بزرگنمایی برجام، طرف غربی سوء استفاده ای بزرگ از این جریان کرده است.حال با وجود این کار شکنی هاو عدم اقدام متقابل در نقض اجرای برجام همچنان میتوان برجام را بزرگترین دستاورد دانست؟

امروز کشور متحمل خسارت های سنگین در حوزه های اقتصادی و اجتماعي حاصل از ایجاد جو توخالي رواني پسا برجام شده است و تنها نتیجه و ثمره يِ این جو روانی بنا بر فرمایش مقام معظم رهبری،رسیدن به یک بلوغ و بصیرت در مواجهه با سیاست بازی ها و عدم اطمینان به کشور های غربی از جمله گرگ زخم خورده، آمریکاست.

امروز در حالی آقای روحانی در مجلس سخن از اقدام متقابل درجواب جدی به نقض آشکار برجام از سوی طرف مقابل را مطرح میکند که خود ایشان چندی پیش گرهِ کورِ حلِ تمام مشکلات اقتصادی ممکلت را در باز کردن قفل سیاست خارجه با‌ شاه کلید مذاکرات به اصطلاح بردبرد میدیدند،شاه کلیدی که هیچ‌گاه نتوانست قفل اقتصادی را باز کند و در جهت به اصطلاح توسعه قرار دهد.

تمرکز و ایجاد جو کاذب داخلی توسط دولت در این زمینه موجب شده دشمنان ایران حتی خواستار تعطیلی برنامه موشکی و کاهش توان دفاعی ایران و عدم نفوذ در مناسبات منطقه ای شوند.

بدیهی است این تغییر موضع برخی از مسئولان سیاسی گواهی بر صدق مدعای پوج‌نمایی برجام میباشد.

در آستانه سالگرد کودتای ۲۸ مرداد و دخالت مستقیم سرویس های جاسوسی آمریکا در این امر لازم به یادآوری است که آنان فقط به دنبال منافع خود در بهره وری از سرزمین ها و ملت های مختلف هستند و نه به فکر تعامل و سازش با جهانیان!

آن هایی که مدعی مذاکره و سازش با غرب بودند و راه حل رهایی و نجات جامعه از بن بست های اقتصادي را در دوستی با کدخدا میدانستند امرز کجایند که نتیجه دوستی با کدخدا را ببیند؟

امید واریم دولت همانطور که وعده میدهد؛ اقدامی در خور برای مقابله با عهد شکنی های طرف غربی انجام دهد و از این بس هدف خود را خدمت به مردم در سایه خداوند بداند نه سازش و ذلت پذیری در سایه کدخدایان.

/انتهای پیام

/مهدی نیکبخت